Autor : 10:27 am Akcesoria i zabawki

Jak wybrać wózek dziecięcy?

Jak wybrać wózek dziecięcy

Wybór odpowiedniego wózka dziecięcego to nie zawsze proste zadanie. Wiele nowoczesnych modeli posiada konkretne funkcje, które warto dopasować do własnych potrzeb. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy wózek dla swojego maluszka oraz jakie kwestie szczególnie warto mieć na uwadze podczas wizyty w sklepie.

Gondola czy spacerówka – jaki wózek wybrać?

Pierwszym wózkiem, który posłuży podczas spacerów w pierwszych miesiącach życia dziecka jest gondola. Jednak wraz z opanowaniem przez maluszka nauki samodzielnego siadania oraz rosnącym zainteresowaniem otoczeniem, przychodzi czas na nieco lżejszą spacerówkę, umożliwiającą mu większy kontakt ze światem zewnętrznym. Jeszcze jakiś czas temu rodzice zmuszeni byli inwestować w dwa wózki – te nowoczesne i obecnie dostępne sprawnie łączą w sobie jednak zarówno klasyczną gondolkę, jak i spacerówkę. Oprócz wózków 2w1, na przykład w sklepie Bobowózki znaleźć można również wózki 3w1, a nawet 4w1, których elementy konstrukcji posłużyć mogą dodatkowo jako poręczne nosidełko czy fotelik samochodowy. 

Wielofunkcyjny wózek to doskonałe rozwiązanie, jednak przy jego wyborze należy uwzględnić kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim, gondola musi zapewniać odpowiednio dużą przestrzeń, aby dziecko mogło w niej swobodnie zmieniać pozycję. Musi być wyposażona również w posiadającą regulację budkę z daszkiem ochraniającym przed intensywnymi promieniami słonecznymi, wiatrem i opadami atmosferycznymi. Chcąc zapewnić kompleksową ochronę maluszkowi, powinna dodatkowo umożliwiać podpięcie folii przeciwdeszczowej i moskitiery, która uniemożliwi przedostawanie się uciążliwym insektom do wnętrza wózka podczas letniego spaceru.

Jeżeli zaś chodzi o spacerówkę, dobrze, aby była lekka i zwrotna, co znacznie ułatwi jej prowadzenie. Konstrukcja powinna być ponadto prosta w składaniu i rozkładaniu – jest to ważne zwłaszcza podczas podróży samochodem, dzięki czemu proces zapakowania wózka do bagażnika z dzieckiem na ręku staje się szybki i bezproblemowy. Korzystną funkcją jest też przekładane siedzisko. W ten sposób można dowolnie zmieniać jego położenie w taki sposób, aby dziecko było zwrócone w stronę osoby prowadzącej wózek lub odwrotnie, co pozwoli mu do woli obserwować wszystko to, co dla niego najciekawsze. 

Jaki wózek sprawdzi się w mieście, a jaki na wymagających terenach?

Wybierając wózek warto również zasugerować się swoim miejscem zamieszkania. Jak wiadomo, w mieście prowadzenie wózka jest dużo łatwiejsze ze względu na gładką powierzchnię chodnika. Tereny podmiejskie często jednak są bardziej wymagające, co przy nieodpowiednio dobranym wózku może stanowić problem zarówno dla rodzica, jak i samego dziecka. W takim przypadku należy wybrać model z solidną amortyzacją, która będzie zapobiegać gwałtownym wstrząsom podczas pokonywania nierównych ścieżek. Bardzo istotny jest także wybór odpowiednich kół. Najlepiej sprawdzą się te piankowe, dzięki czemu nie trzeba będzie martwić się ich częstym pompowaniem lub całkowitą wymianą, gdy na nierównej drodze dojdzie do ich uszkodzenia. W mieście natomiast doskonale sprawdzi się wąski i zwinny wózek, z mniejszymi i zwrotnymi kołami. 

Wózek do zadań specjalnych, czyli dodatkowe funkcje dla wymagających 

Wśród szerokiej oferty dostępnych w sklepach wózków nie brakuje również modeli oferujących znacznie więcej. Wózki dziecięce dla dwójki dzieci to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla bliźniąt, ale i rodzeństwa, pomiędzy którym jest niewielka różnica wieku. Tego rodzaju pojazdy dostępne są w opcji klasycznej lub tandemu, który posiada wydłużony stelaż z dwoma siedziskami umieszczonymi jedno za drugim. Dobrym wyborem dla miłośników aktywności fizycznej będzie natomiast spacerówka trzykołowa, umożliwiająca wspólny jogging w komfortowych dla dziecka warunkach. Jeżeli szczególnie lubicie podróżować, idealnym wózkiem będzie ten o kompaktowych rozmiarach i łatwym do złożenia stelażem, który można szybko złożyć w formę walizki.

 

(Visited 35 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij