Chcesz rozpocząć niezwykle piękną przygodę z profesjonalną fotografią, ale nie wiesz jak to zrobić? Czy wybrać kurs, dobre podręczniki i tematyczne książki, a może warto zacząć od wzięcia udziału w warsztatach i plenerach dla fotografów? Sprawdź nasze propozycje.
Zacznij od podstaw
Wielu początkujących fotografów ma głód wiedzy, który nie zawsze wiadomo, jak zaspokoić. Mając swój pierwszy aparat warto rozpocząć od całkowitego początku, czyli przeczytania i zrozumienia instrukcji swojego aparatu. To właśnie on jest głównym narzędziem Twojej pracy i pasji, więc warto wiedzieć, jak się nim posługiwać. Wiele osób rozpoczyna przygodę z fotografowaniem korzystając z automatycznych ustawień i choć nie jest to w wielu przypadkach najlepszy wybór, to pozwala ruszyć z miejsca i przejść do praktyki, która, jak wiadomo, czyni mistrza. Nawet po przeczytaniu instrukcji, doczytaniu wyjaśnień na licznych forach internetowych i wielu rozmów z bardziej doświadczonymi fotografami, zdarzyć się może, że świat fotografii będzie dla Ciebie mapą z licznymi czarnymi, nieczytelnymi polami. Nie zrażaj się, tylko działaj i praktykuj! Powtarzaj sobie ciągle kwestie, które wymagają powtórzenia, doszkalaj się, zgłębiaj temat na licznych tematycznych blogach, w literaturze czy ucz się na własnych błędach. Pojęcia takie jak ISO, przysłona, balans bieli a także obiektyw i jego rodzaje na początku mogą być czarną magią, jednak im bardziej zgłębisz temat fotografii, tym płynniej i sprawniej będziesz operował tymi pojęciami.
Inspiruj się i oglądaj
Jedną z najlepszych nauk fotografii to oglądanie jak największej liczby dobrych kadrów. Jeśli zaczniesz oglądać zdjęcia topowych fotografów, zaczniesz chłonąć i brać z nich wszystko to, co najlepsze. Ucząc się, obserwując i inspirując możesz dostrzec wiele niuansów, detali, które pozwolą Ci wznieść swój fotograficzny warsztat na zupełni inny poziom. Choć początkowo porównywanie mistrzowskich ujęć ze swoimi – początkującymi, moze okazać się demotywujące, to jednak świadomość drogi w tym, co kochasz i pracy, jaką możesz wykonać zbuduje w Tobie to, co najlepsze. Analizowanie ujęć, rozkładanie na czynniki pierwsze licznych kadrów, które Ci się podobają pozwala wyciągnąć merytoryczne wnioski.
Eksploruj
Choć jeszcze kilka lat temu warsztaty i kursy fotograficzne były niezwykle popularne i wiele osób od nich zaczynało swoją przygodę z fotografią, to obecne większą popularnością cieszą się kursy, programy i warsztaty online. Wiele kanałów o fotografii znajdziesz na największych platformach z filmikami, olbrzymie medium, jakim jest Internet, dostarcza nie tylko materiały realizowane na polskim gruncie, ale także anglojęzyczne. Wystarczy znać choćby podstawy tego języka, aby czerpać z materiałów to, co najlepsze. Dla chcącego nic trudnego. Pasjonaci tej sztuki są obecni nie tylko na platformach video, ale także na blogach i tam dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą oraz swoimi fotografiami. Czytaj więc blogi, które są regularnie prowadzone, a wiedza na nich uaktualniana. Jeśli czujesz się na siłach, to sam stwórz własny blog lub profil na Instagramie, na którym możesz budować swoje portfolio i prezentować własne prace. Bądź otwarty na krytykę i pochwały, a Twoje umiejętności i doświadczenie będą coraz lepsze i bogatsze.
[…] Nauka fotografii w domu z pozoru wydaje się być rzeczą nieskomplikowaną. Tymczasem szereg parametrów technicznych aparatów fotograficznych niekiedy przyprawia o zawrót głowy. Dla amatora, zrozumienie i odkrycie działania wszystkich przycisków i funkcji oraz połączenie ich z teorią fotografowania i obróbki może jednak być skomplikowane. Warto więc podjąć kilka kroków, by z czasem robić coraz lepsze zdjęcia. […]