Problemy z paznokciami bardzo często stanowią sygnał ostrzegawczy, który przestrzega przed brakiem ważnych składników odżywczych. Każda osoba, która zauważyła u siebie pierwsze objawy problemów z paznokciami, nie powinna zwlekać z podjęciem działań, które zahamują rozwój choroby.
Jakie problemy z paznokciami najczęściej występują?
Trzeba pamiętać o tym, że paznokcie u stóp i rąk są bogatym kompleksem mikroelementów, które odpowiadają za utrzymanie ich w dobrej kondycji. Za prawidłowy stan paznokci odpowiada keratyna, a także witaminy i minerały. Mowa tutaj między innymi o cynku, magnezie, miedzi, żelazie, witaminie A, witaminie C oraz witaminach z grupy B.
Specjaliści ostrzegają, że problemy z paznokciami bardzo często wynikają z poważnych stanów chorobowych toczących się w organizmie. Stan paznokci może bowiem odzwierciedlać ogólny stan zdrowia ludzkiego organizmu. Przykładowo – powstałe na nich odbarwienia i zgrubienia mogą być oznaką poważnych schorzeń wątroby, serca, płuc i nerek.
Oto problemy z paznokciami, z jakimi pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu specjalisty:
1. Suche, popękane i łamliwe paznokcie
Paznokcie mogą stać się łamliwe, suche i kruche na skutek wielu czynników. Jednym z nich jest zmiękczające działanie wody – na przykład podczas długotrwałych kąpieli oraz mycia naczyń bez rękawiczek. Paznokcie na co dzień bywają również narażone na szkodliwe działanie różnego rodzaju chemikaliów. U osób, które dużo czasu spędzają w wilgotnych miejscach, mogą one stać się łamliwe, suche i podatne na uszkodzenia.
Wspomniane wyżej problemy z kruchymi paznokciami mogą świadczyć również o toczącej się infekcji grzybiczej, a także zaburzenia hormonalnych. W celu ich wykluczenia warto wykonać odpowiednie badania, które pozwolą zdiagnozować problem.
Łamliwe i suche paznokcie to bardzo często skutek niedoboru ważnych składników odżywczych takich jak witamina B7, witamina C, żelazo oraz witamina A.
Aby wzmocnić osłabione paznokcie warto stosować suplementy diety, zawierające w swoim składzie niezbędne składniki odżywcze. Podkreślić trzeba, że na stan paznokci niebagatelny wpływ ma codzienna dieta. Powinna być ona bogata w owoce cytrusowe, zielone warzywa, jagody, mięsa oraz zdrowy nabiał.
Pacjenci, u których to grzybica paznokci wpływa na łamliwość i suchość paznokci, mogą zastosować domowe sposoby na poprawę ich kondycji. Wystarczy przygotować mieszankę oleju kokosowego i soku z cytryny, a następnie przez co najmniej 10 minut moczyć paznokcie w roztworze. Efekty systematycznie stosowanej kuracji mogą być naprawdę zaskakujące.
2. Zmiany w zabarwieniu paznokci
Żółte paznokcie mogą być skutkiem takich czynników jak starzenie się organizmu, regularne używanie akrylu, a także palenie papierosów. Jeśli dodatkowo ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, specjalista może zdiagnozować grzybicę paznokci.
Warto dowiedzieć się, o czym jeszcze mogą świadczyć paznokcie o żółtym zabarwieniu. Otóż, ich barwa może zmieniać się na skutek cukrzycy, chorób tarczycy, łuszczycy, zapalenia oskrzeli, schorzeń wątroby, a także niedoboru ważnych witamin i minerałów.
Zdarza się również, że zmiany w zabarwieniu płytki paznokciowej są następstwem ogólnoustrojowych chorób. Paznokcie mogą przybierać także inne niż żółte kolory. Nie zawsze zmieniają zabarwienie na całej powierzchni – czasem przebarwia się jedynie określony ich fragment.
Przykładowo, rozlane brązowe plamy na płytce paznokcia często są objawem choroby Addisona. Niestety, często pojawiają się one również u osób chorych na czerniaka. Z kolei niebieskie plamy na paznokciach mogą sugerować, że u pacjenta rozwija się srebrzyca. W przypadku, kiedy płytka przybiera czarny kolor, specjalista może zacząć podejrzewać zaburzenia funkcji nerek. Poprzeczne białe pasma na płytce paznokciowej są z kolei oznaką nagromadzonej dużej ilości toksyn w organizmie.
Aby zniwelować żółte zabarwienie paznokci, można zastosować domowe, naturalne sposoby. Pomocne mogą okazać się owoce cytrusowe, warzywa, a także olej z wątroby dorsza oraz witamina A. Jeśli paznokcie uległy zabarwieniu na skutek grzybicy, pacjent może profilaktycznie przyjmować dwa ząbki czosnku dziennie.
Zauważalne efekty można zauważyć także podczas stosowania mieszanki octu jabłkowego z olejkiem z drzewa herbacianego.
3. Bruzdy na paznokciach
Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że pionowe bruzdy na paznokciach nie powinny stanowić przyczyny do niepokoju – zazwyczaj są one zjawiskiem fizjologicznym. Z kolei bruzdowanie płytki paznokcia poprzeczne jest stanem patologicznym i warto skupić się na ustaleniu jego przyczyny.
Bruzdy poprzeczne na powierzchni płytki posiadają różne długości i szerokości. Spowodowane mogą być wysoką gorączką, niedoborem witamin i minerałów, odrą, a nawet ciążą. Zdarza się, że takie zmiany pojawiają się również na skutek przebytego urazu macierzy paznokcia.
Chropowata i prążkowana płytka paznokcia to częsta dolegliwość u osób starszych, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów.
4. Krwiak podpaznokciowy
Krwiak podpaznokciowy jest efektem mechanicznego urazu paznokcia. W dużym skrócie można określić go jako wylew krwi pod płytką paznokcia.
Zazwyczaj spowodowany jest mocnym uciskiem na płytkę paznokcia bądź też uderzeniem. Paznokieć może przybierać wtedy niezbyt estetyczny, czerwony bądź też czarny kolor. Ta zmiana może występować na całej powierzchni paznokcia bądź też być widoczna jedynie punktowo.
Kiedy szkodzenie jest bardzo mocne i rozległe, krwiak może spowodować u pacjenta silne dolegliwości bólowe, a następnie przekształcić się w onycholizę, czyli stan, kiedy płytka oddziela się od łożyska paznokcia. W takiej sytuacji paznokieć zazwyczaj schodzi w całości, a następnie odbudowuje się w przeciągu następnych kilkunastu miesięcy.
W przypadku krwiaka podpaznokciowego zazwyczaj niepotrzebna jest pomoc specjalisty. Jeśli jednak zmiany są duże i powodują silny ból, warto je usunąć. Lekarz wykona w płytce paznokcia niewielkich rozmiarów dziurkę, przez którą będzie w stanie usunąć zalegającą krew.
Onycholiza
Jest to schorzenie, które polega na tym, że płytka paznokcia oddziela się od łożyska. Proces ten rozpoczyna się od wolnego brzegu paznokcia i stopniowo kieruje się w jego głąb. Jest to proces, który u pacjenta nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych i często bywa bagatelizowany.
Polecamy także: Onycholiza – czym jest i jak z nią walczyć?
Onycholiza może być spowodowana przez infekcje bakteryjne, choroby ogólnoustrojowe, a także grzyby. Bywa, że wywołują ją również urazy mechaniczne.
Pacjenci, u których doszło do rozwoju onycholizy, powinni unikać kontaktu z detergentami i środkami chemicznymi. Bardzo istotna jest troska o czystość dłoni, zwłaszcza w miejscach, w których rozwija się onycholiza. Częste mycie i dezynfekcja pozwala uniknąć gromadzenia się nieczystości i drobnoustrojów w miejscu udzielania płytki od łożyska.
Problemy z paznokciami bywają naprawdę różne i wiele jest ich przyczyn. Warto wiedzieć, które z nich można skutecznie leczyć domowymi sposobami, a z którymi należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu lekarskiego.
[…] Sprawdź także inne problemy z paznokciami – rodzaje i przyczyny. […]
[…] Sprawdź również: Problemy z paznokciami – rodzaje i przyczyny. […]