Autor : 2:05 pm Filmy i seriale, Kultura

Najlepsze filmy dla młodzieży z przesłaniem

Młodzi ludzie, którzy sięgają po dzieła kinematografii, bardzo często poszukują optymistycznych produkcji, które przekazują im pewne, uniwersalne wartości. Warto zrezygnować z filmów, w których pojawia się masa agresji i przemocy na rzecz ciepłych, pouczających oraz wartościowych produkcji, takich jak filmy dla młodzieży z przesłaniem.

Filmy dla młodzieży z przesłaniem – czym są?

Trzeba zdawać po sobie sprawę z tego, że firmy dla młodzieży z przesłaniem bardzo często dotykają tematów trudnych. Nie są to sielankowe historie, w których wszystko kończy się dobrze, jednak dają widzowi to, co we współczesnym świecie powinno być najważniejsze – nadzieję na to, że świat może być dobry. Niektóre z tych filmów to prawdziwe klasyki kinematografii, z którymi powinien zapoznać się każdy, niezależnie od wieku. Inne z kolei to typowo młodzieżowe produkcje skierowane głównie do nastoletnich osób. Łączy je jedno – ważny i wartościowy przekaz.

Stowarzyszenie umarłych poetów

Jest to film, który światło dzienne ujrzał w roku 1989 i jest szybko zyskał miano kultowego. Jego akcja rozgrywa się jesienią w roku 1959 roku, kiedy w konserwatywnej i ekskluzywnej szkole dla chłopców w Nowej Anglii rozpoczyna pracę oryginalny i charyzmatyczny nauczyciel literatury – John Keating. W jego postać wcielił się Robin Williams, dla którego rola ta stała się jedną z najważniejszych w karierze. Charyzmatyczny nauczyciel szybko przeciwstawia się surowemu wychowaniu, które opiera się na zasadzie: honor, dyscyplina, tradycja i doskonałość. Niekonwencjonalne metody wychowawcze niekoniecznie podobają się skostniałemu otoczeniu, jednak uczniowie reagują na nie bardzo pozytywnie. O czym jest “Stowarzyszenie umarłych poetów”? Jest to uniwersalna opowieść o miłości, poezji oraz zdolności samodzielnego myślenia.

Gwiazd naszych wina

Jest to stosunkowo nowy film, który w kinach pojawił się dopiero w roku 2014 opowiada o historii Hazel i Gusa, którzy są parą zwyczajnych nastolatków – błyskotliwych, spragnionych miłości oraz niechętnych rzeczom przeciętnym. Wyróżnia ich fakt, że oboje walczą z nowotworami. Hazel i Gus dzielą ze sobą trudności związane z życiem z chorobą, a także poczucie humoru i miłość do dobrej literatury. “Gwiazd naszych wina” to film, w którym widz nie dostaje szczęśliwego zakończenia – zamiast tego pojawia się mnóstwo pytań o sens życia. Niemniej jednak z pewnością jest to pozycja, która pokazuje, jak wielką siłą w życiu ludzkim jest przyjaźń i miłość.

Sprawdź:  Filmy o Bogu oparte na faktach - najlepsze propozycje

Wielki Mike

Film w kinach pojawił się w roku 2009 i został wręcz obsypany różnego rodzaju nagrodami. Opowiada on o historii zamożnej matki dwojga dzieci, która w swoim życiu kieruje się chrześcijańskimi wartościami. Pomimo wątpliwości otoczenia przyjmuje pod swoje skrzydła i do swojego domu bezdomnego, samotnego, czarnoskórego nastolatka. 

Okazuje się, że pozornie mało błyskotliwy chłopak kryje w sobie wielki talent i po latach, dzięki właściwej opiece, wyrasta na gwiazdę futbolu amerykańskiego. “Wielki Mike” to historia, która na przemian wywołuje u widza wzruszenie i śmiech. Główna bohaterka jest przykładem tego, że nawet będąc w posiadaniu wielkich pieniędzy, wciąż trzeba pozostać człowiekiem czułym na krzywdę innych. Film daje nadzieję na to, że nawet, kiedy życie rzuca kłody pod nogi, zawsze można liczyć na pomocną rękę wyciągniętą przez dobrego człowieka.

Cudowny chłopak

Jeśli chodzi o filmy dla młodzieży z przesłaniem, to nie sposób wspomnieć o tym filmie, który do kin wyszedł w roku 2018. Opowiada on o historii dziesięcioletniego Augiego, który na skutek poważnej choroby żyje ze zdeformowaną twarzą. Życie młodego człowieka, którego wygląd odbiega od wyglądu jego rówieśników, nie jest łatwe. Na szczęście Augie ma wsparcie w kochających rodzicach oraz starszej siostrze. Niestety, jego szkolne przeżycia nie zawsze są optymistyczne i młody człowiek często musi mierzyć się z kpinami, wyśmiewaniem oraz separacją od grupy.  Na szczęście jest w stanie z czasem udowodnić swoją wartość i przekonać się, że wygląd jej nie definiuje. Ten film może być bardzo cenną lekcją dla każdego młodego człowieka, który dorasta we współczesnych czasach, ogromny nacisk kładących na kult ciała i fizyczność.

Wicher

To film z roku 2013, który szczególną popularnością cieszy się wśród młodzieży. Opowiada o historii czternastoletniej Miki, która nie uzyskuje promocji do następnej klasy, przez co rodzice wysyłają ją do babci, gdzie nastolatka ma pomóc w pracy na fermie. Pomimo tego że dziewczyna początkowo bardzo niechętnie podchodzi do nowych obowiązków, z czasem zaczyna się z nimi oswajać. Pewnego dnia w stajni zawiera znajomość z dzikim ogierem, który uznawany jest za nieposkromionego i dotąd nie pozwolił zbliżyć się do siebie żadnemu człowiekowi. Mika postanawia bliżej zapoznać się z nieokiełznanym rumakiem – co z tego wyniknie? Film Wicher opowiada o tym, że relacje między pokoleniami mogą być naprawdę trudne i skomplikowane, jednak nie oznacza to, że nie da się ich poprawić.

Sprawdź:  Kolacja w obłokach - gdzie i kiedy można skorzystać z atrakcji?

Mecz życia 

Film, który na ekrany wyszedł w roku 2014, Od razu podbił serca nastolatków na całym świecie. Opowiada on historię dziewczyny, której sensem życia jest gra w piłkę nożną. Kolega z klasy – Jonas sądzi, że w żadnym wypadku nie jest to sport dla dziewczyn. Na szczęście Anna z optymizmem podchodzi do swojej pasji i chce udowodnić koledze, że się myli. Niestety, wkrótce zostaje u niej zdiagnozowana białaczka, która jednak w minimalnym stopniu nie wpływa na jej zaangażowanie w rozgrywki piłkarskie.” Mecz życia” to opowieść o pasji, zaangażowaniu oraz boskiej ręce, która prowadzi człowieka przez różne etapy jego życia. To naprawdę uniwersalny film, który pokazuje, że w ludzkim życiu nie ma takich momentów, z których nie można by się podnieść.

Harry Potter

Na koniec seria filmów, którą zachwyciły się miliony nastolatków na całym świecie. Magia, tajemnice i uniwersalne przesłanie o sile miłości, która może okazać się silniejsza niż śmierć. Każdy z siedmiu filmów z serii przekonuje widza, że w życiu liczy się przyjaźń i miłość, że niektóre wybory bywają wyjątkowo trudne i że zawsze jest nadzieja. Pomimo mrocznego klimatu, filmy z serii Harry Potter od lat pomagają młodzieży na całym świecie zapomnieć o problemach dnia codziennego, przenosząc ich w nieznany,magiczny świat, w którym trwa walka na śmierć i życie o to co dobre, prawe i ważne. Pomimo licznych kontrowersji, które wzbudza seria filmów o czarodziejach i oskarżeń o promowanie czarnej magii, są to propozycje naprawdę warte polecenia. Wszystkie osiem obrazów to w istocie bardzo wartościowe i uniwersalne produkcje, do których magia jest tylko dodatkiem.

Podsumowując, powyższe filmy to doskonała propozycja dla młodych ludzi, którzy chcą nie tylko rozerwać się przed ekranem, ale i wynieść z seansu coś ważnego. Każdy z nich można z powodzeniem obejrzeć zarówno w gronie rodziny, jak i przyjaciół. Wspólny seans może okazać się wstępem do ważnej dyskusji o tym, co w życiu się liczy. 

(Visited 162 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij