Autor : 1:59 pm Kultura, Filmy i seriale

Filmy o Bogu oparte na faktach – najlepsze propozycje

Pomimo tego, że film religijne należą do grupy dość niszowych produkcji, to jednak cieszą się sporą popularnością. To naprawdę wartościowe obrazy, które powinien obejrzeć każdy – nie tylko osoby wierzące. Nie od dzisiaj kino kocha tematykę religijną i chętnie po nią sięga. Dlatego filmy o Bogu oparte na faktach powstają dość regularnie. Warto jednak zadać sobie pytanie, które spośród wyprodukowanych na przestrzeni lat filmy religijne warte są uwagi?

Filmy o Bogu oparte na faktach – dlaczego warto po nie sięgnąć? 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niezależnie od przekonań religijnych, po filmy religijne warto sięgnąć choćby z tego względu, że zazwyczaj opierają się one na przekazywaniu uniwersalnych wartości – miłości, wiary i nadziei. Oczywiście, często wzbudzają one w widzach chęć rozpoczęcia religijnej dyskusji, jednak często niosą w sobie znacznie szerszy przekaz, który niekoniecznie związany jest z wiarą. Filmy o Bogu oparte na faktach to nie tylko dokumenty, ale również produkcje biograficzne.

Bardzo często sięgają po nie osoby, które stoją w wyjątkowo trudnym momencie swojego życia. Filmy o tematyce religijnej pozwalają im spojrzeć na problemy z szerszej perspektywy i zapewniają, że ludzkie życie ma znacznie głębszy sens. Filmy o Bogu oparte na faktach to często bardzo emocjonalne pozycje, które gwarantują masę wzruszeń oraz w wyjątkowo ciekawy sposób opowiadają o kwestiach wiary. Oto najpopularniejsze filmy o Bogu oparte na faktach:

Pasja 

Można by toczyć dyskusję, czy “Pasję” można zaliczyć do filmów opartych na faktach. Jednak już dawno temu zostało potwierdzone, że Jezus z Nazaretu jest postacią historyczną – a film opowiada właśnie o dwunastu ostatnich godzinach jego życia. Jest to jedna z najbardziej znanych produkcji, stworzonych przez popularnego reżysera i aktora, Mela Gibsona. To naprawdę przejmująca historia, pełna cierpienia i bólu, a jednak bardzo bliska każdemu chrześcijaninowi. Męki, ukrzyżowanie oraz śmierć Chrystusa pokazane są tutaj w bardzo obrazowy sposób. Wielu widzów odczuwa niemal fizyczny ból, patrząc na akcję dziejącą się na ekranie.

Cuda z nieba

Jest to film biograficzny, który wyreżyserowała Patrycja Rigen. Historia opowiada o życiu rodziny Beam, które zostało naznaczone trudnym do wytłumaczenia cudem. Anna, młoda dziewczyna, z dnia na dzień dowiaduje się o tym, że cierpi na bardzo rzadką i nieuleczalną chorobę. Pewnego dnia, na skutek wypadku, jakiego doznaje, schorzenie znika bez śladu. Przypadek Anny badali najbardziej znani lekarze na całym świecie, nie znajdując wytłumaczenia dla tej przedziwnej sytuacji. “Cuda z nieba” to film, który daje nadzieję i pokazuje, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa wiara.

Z miłości do Joey

Jest to bardzo poruszający i wzruszający film, który sprawi, że niejeden widz w trakcie seansu sięgnie po chusteczki. Opowiada o życiu Joey Wick – kobiety, która przez długi czas toczy walkę z bezwzględnym nowotworem. W trakcie seansu widz nie raz się zadziwi, wzruszy, a nawet rozweseli. “Z miłości do Joey” to bardzo uniwersalna opowieść o sile wiary, miłości oraz próbie normalnego życia przy jednoczesnej walce z bezwzględnym wrogiem. To jeden z tych filmów religijnych, który niejednemu widzowi doda siły i nadziei.

A greater yes: The Story Of Amy Newhouse

Jest to film, który w 2009 roku wyreżyserował reżyser Bradley Dorsey. Opowiada on o historii nastolatki – Amy Newhouse, która walczy z groźnym i poważnym nowotworem. Pomimo dramatu, który ją dotknął, dziewczyna wciąż zachowuje niezłomną wiarę w Boga i stara się udowodnić, że jest ona o wiele silniejsza, niż choroba, z którą walczy. To fantastyczna, ciepła i wzruszająca opowieść o tym, jak wielką siłą w życiu przeciętnego człowieka może być wiara.

Finger of God

To propozycja od znakomitego reżysera Darrena Wilsona. Dokument przyjmuje formę wywiadu przeprowadzonych z osobami, które twierdzą, iż dotknęły ich prawdziwe boskie cuda. Cały film skupia się na historiach tych ludzi oraz sytuacjach, które dzięki wierze pomyślnie się rozwiązały, a które wydawały się pozornie bez wyjścia. Widz, który zdecyduje się na obejrzenie “Finger of God”, na pewno nie będzie żałował dwóch godzin poświęconych na seans. To uniwersalna opowieść traktująca o tym, jak dzięki wierze można wydostać się z zastawianych przez życie sideł, a także o tym, jak wielką siłą jest Bóg.

Szaleńcza miłość

Jest to film religijny, który w 2010 roku został wyreżyserowany przez wspomnianego wyżej znakomitego Darrena Wilsona. Reżyser ponownie podjął bardzo trudny i skomplikowany temat wiary i duchowości. Wybrał się w podróż do najważniejszych duchowych miejsc na planecie, aby na własnej skórze odczuć skalę bożej miłości oraz przekonać się, czy uda mu się uzyskać pytania, które nurtują go od wielu lat w kwestii wiary.

Sprawa Chrystusa

To jedna z nowszych pozycji w tym zestawieniu – światło dzienne ujrzała w 2017 roku. Jest to biografia przedstawiająca historię pewnego dziennikarza, który od zawsze twierdził, że jest zadeklarowanym ateistą. W momencie, kiedy jego żona przyjęła wiarę chrześcijańską, dziennikarz rozpoczyna dochodzenie w kwestii Boga i wiary. Doprowadza go do zaskakujących wniosków – jakich? Z pewnością warto obejrzeć ten film.

The early life of John McDowelle

Jest to dramat biograficzny, który opowiada o trudnym życiu Johna McDowella. Mężczyzna już o od najmłodszych lat mierzył się w swoim życiu z ogromnymi problemami – alkoholizmem rodziców, wykorzystywaniem seksualnym oraz innymi przeszkodami. Film pokazuje, że nawet w najtrudniejszej sytuacji życiowej można znaleźć ukojenie w wierze i zrozumieć, że wszystko dzieje się z konkretnego powodu. Mimo przygnębiającej tematyki, dzieło daje nadzieję wielu ludziom znajdującym się pozornie w beznadziejnej sytuacji.

Father of Lights

I ponownie reżyser słynący ze swoich dokumentów na temat wiary. Father of Lights to film, który światło dzienne ujrzał w 2012 roku za sprawą Darrena Wilsona. Filmowiec rozpoczyna podróż po świecie, aby towarzyszyć wielu duchowym spotkaniom. Mają one na celu jedno – odkrycie prawdziwej natury Boga, a także motywacji, która kieruje jego postępowaniem.

Summer Snow

Jest to dzieło filmowe stworzone w roku 2014 przez parę reżyserów – Kendrę oraz Jeremiego White.  Obraz opowiada o historii Hallie Benson, która jest młodą dziewczynką o naprawdę gorącym, ogromnym sercu. Jest to produkcja o tematyce religijnej, dzięki której widz poczuje się o wiele lepiej. Film w dużej mierze skupia się na bardzo silnej wierze – co dla wielu potencjalnych widzów może być czynnikiem zniechęcającym do seansu. Niemniej jednak, z tym dziełem filmowym warto zapoznać się choćby po to, by ujrzeć Inny punkt widzenia i poszerzyć swoje horyzonty. 

Jak widać, filmów o Bogu opartych na faktach nie brakuje. Widzowie mogą wybierać spośród propozycji o różnorakiej tematyce. Jedno jest pewne – nie chodzi w nich wyłącznie o kwestie wiary, ale także o inne, uniwersalne wartości, nieobce nawet osobom niewierzącym.

(Visited 439 times, 5 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij