Written by 7:27 am Perfumy

Jak sprawdzić oryginalność perfum?

Podrabiane perfumy w ostatnich latach stanowią ogromny problem i są wręcz plagą w krajach Unii Europejskiej. Pomimo tego że nieuczciwym sprzedawcom grożą naprawdę wysokie kary finansowe, to rynek podrabianych perfum wręcz kwitnie.

Dlaczego oryginalne perfumy są drogie?

Na szczęście osoby, które zastanawiają się, jak sprawdzić oryginalność perfum, nie muszą się martwić. Istnieje na to co najmniej kilkanaście sposobów. 

Klient, który kupuje oryginalne markowe perfumy często zastanawia się, dlaczego niewielki flakon kosztuje nawet kilkaset złotych. Otóż, płaci za własne bezpieczeństwo i wysoką jakość produktu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w największych domach mody proces powstawania perfum może trwać nawet 2 lata. Przez cały ten czas zapach dopracowuje zespół osób, dbających o najdrobniejsze detale produktu – nie tylko zapach, ale również kształt opakowania i jego design. Tak czasochłonna praca z pewnością musi kosztować.

Dodatkowo, chyba nie trzeba wspominać o tym, że oryginalne perfumy charakteryzują się wysoką trwałością, a ich zapachy są bardzo skomplikowane, złożone i ciekawe. Do budowy nut zapachowych w oryginalnych perfumach wykorzystuje się najlepsze składniki, czego nie można powiedzieć o kiepskiej jakości podróbkach.

Jak sprawdzić oryginalność perfum – sprawdzone sposoby

Aby sprawdzić oryginalność perfum, można wykorzystać wiele sposobów. Czasem podróbkę można rozpoznać po pozornie nieznaczących detalach które odróżniają ją od produktu oryginalnego.

1. Wygląd atomizera

Zastanawiając się, jak sprawdzić oryginalność perfum, trzeba dokładnie przyjrzeć się najdrobniejszym szczegółom. Mowa tutaj między innymi o wyglądzie atomizera. W oryginalnych zapachach we flakonie zauważalna jest cienka rurka, która dotyka dna. Zdarza się, że w podróbkach jest ona niedopasowana do wysokości butelki i charakteryzuje się nieco większą grubością. Dobrym znakiem jest również ukryta pompka, która łączy rurkę z kapturkiem. Jeśli jest ona dobrze widoczna, produkt może być podrobiony. Nie bez znaczenia jest również działanie atomizera. Jeśli jest on dobrej jakości, po naciśnięciu będzie wydobywa się z niego mgiełka, nie zaś wilgotny strumień. Zdarza się, że w podróbkach umiejscowienie otworu, z którego wydobywa się mgiełka, jest przypadkowe. W oryginalnych perfumach zawsze umiejscowiony jest on na środku atomizera.

Sprawdź:  Perfumy Chanel – współczesny przymiot kobiecości

2. Wygląd flakonu

Flakony w oryginalnych perfumach są wręcz perfekcyjne i nawet czujne oko nie jest w stanie dostrzec w nich żadnych mankamentów. Wykonane są zazwyczaj z solidnego szkła o różnobarwnych zabarwieniu. Oryginalny design buteleczki jest perfekcyjnie dopasowany – nie może być mowy o żadnych ubytkach, wyszczerbieniach czy też wadach. Najpiękniejsze perfumy damskie charakteryzują się często dość skomplikowanymi flakonami, co nieco komplikuje pracę producentom podróbek.

3. Jak powinno wyglądać opakowanie?

Wystarczy wziąć zapakowane perfumy do ręki, by móc określić, czy są one oryginalne. Już sam wygląd kartonowego pudełka może udzielić wielu cennych informacji. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na: 

  •  jakość folii – w przypadku oryginalnych perfum folia powinna ściśle przylegać do opakowania. Zawsze jest ona odpowiednio grupa i perfekcyjnie złożona. Jeśli produkt jest niestarannie zapakowany w cienką folię, stanowi to bardzo poważny sygnał ostrzegawczy. Producenci oryginalnych perfum dużą wagę przywiązują do perfekcyjnej prezentacji – niestarannie zapakowane perfumy, które poruszają się w celofanie po potrząśnięciu, zapewne są podrobione.
  •  jakość tektury – tektura, z której zostało wykonane pudełeczko perfum, powinna być gruba i solidna. Wszystko dlatego, że w przypadku wysokiej jakości perfum kartonik ma stanowić solidną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zazwyczaj spód pudełka powinien być złożony w specjalny, charakterystyczny dla danego producenta sposób.
  •  napisy na opakowaniu – nadruk umieszczony na odwrocie pudełka pozwala często zweryfikować oryginalność perfum. Napisy powinny być pozbawione błędów i ułożone w odpowiedni sposób. Warto również zapoznać się z miejscem produkcji perfum, składam produktu oraz jego pojemnością. Pozyskane informacje dobrze jest porównać z tymi dostępnymi na stronie producenta danego zapachu. Szczególną uwagę warto zwrócić na pojemność perfum. Zdarza się, że producent oryginalny zapach sprzedaje wyłącznie w buteleczkach o określonej pojemności, podczas gdy produkty podrabiane zawierają zupełnie inną ilość perfum. Nie trzeba chyba wspominać, że informacje umieszczone na pudełkach oryginalnych perfum bezwzględnie pozbawione są literówek i błędów.
  •  kolor produktu – wszystkie oryginalne perfumy charakteryzują się jakimś odcieniem. Może różnić się on w zależności od producenta i zastosowanej kompozycji zapachowej. Oryginalne produkty zazwyczaj przybierają delikatne barwy żółci, błękitu, różu, a także zieleni. Ich barwa nigdy nie jest mocno intensywna, zwłaszcza w przypadku perfum pochodzących od najlepszych producentów. Jeśli ciecz umieszczona w butelce charakteryzuje się mocnym, nasyconym, nienaturalnym kolorem, zapewne jest produktem nieoryginalnym. Takie produkty mogą również barwić ubrania, a to ze względu na zawartość w cieczy barwników.
  •  nuty zapachowe – klienci powinni pamiętać o tym, że oryginalne perfumy to produkty wielowymiarowe, które po pewnym czasie uwalniają kolejne nuty zapachowe. Nuta głowy to zapach, który czuje się zaraz po popsikaniu się produktem. Stopniowo przechodzi ona w nutę serca. Natomiast baza perfum wyczuwalna jest nawet po kilkunastu godzinach od aplikacji. Oczywiście, nie dotyczy to produktów podrabianych, które szybko tracą intensywność i są dość płaskie. W zapachach nieoryginalnych można wyczuć dość intensywny akcent alkoholu, co negatywnie wpływa na ich zapach. Zapach autentycznych perfum jest intensywny nawet przez okres 18 miesięcy po otwarciu flakonu. W przypadku podróbek aromat ulatnia się nawet po kilku tygodniach stosowania. W celu weryfikacji oryginalności perfum można przeprowadzić całodniowy test. Jeśli zapach po krótkim czasie staje się płaski, bądź też niewyczuwalny, perfumy z pewnością są podróbką.
  • kod kreskowy – jest to bardzo ważny element umieszczony na opakowaniu oryginalnych perfum. Sprawdzając go, można dowiedzieć się, czy zapach pochodzi z kraju producenta. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ten może posiadać oddziały w różnych krajach na całym świecie. Niektórzy eksperci twierdzą, że dzięki kodowi kreskowemu można potwierdzić w 100% oryginalność perfum, jednak oszuści stają się coraz sprytniejsi i często podrabiają kody kreskowe w prostych programach graficznych. Ważniejszych informacji udziela kod seryjny na spodzie buteleczki – umieszczany jest przez producenta również na kartonowym opakowaniu. Osoby zastanawiające się, jak sprawdzić oryginalność perfum, mogą wprowadzić kod seryjny w wyszukiwarkach dostępnych na stronach internetowych. Dzięki nim można zweryfikować autentyczność produktu.
Sprawdź:  Nie możesz zdecydować się na zapach perfum? Zamów próbkę i przetestuj perfumy

Istnieje wiele sposobów na to, jak sprawdzić oryginalność perfum. Przede wszystkim, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na cenę produktu – w przypadku podróbek praktycznie zawsze jest ona niższa niż przy zakupie oryginalnych perfum. Dlatego trzeba zachować szczególną czujność w przypadku podejrzanie niskich cen. Nie ma co ukrywać, oryginalny produkt musi sporo kosztować – jest to cena, którą płaci się za wysoką jakość. Dodatkowo, trzeba zadbać o kupowanie perfum wyłącznie w sprawdzonych i uznanych sklepach.

[mc4wp_form id="5878"]
Close