Written by 7:31 am Profilaktyka

Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów

Uporczywe bóle pojawiające się w obrębie stawów i mięśni mogą znacznie obniżyć komfort życia, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Osoby, które walczą z takimi dolegliwościami, powinny poznać sprawdzone sposoby na walkę z bólem mięśni i stawów na co dzień.

Jakie są przyczyny bólu mięśni i stawów?

Ból mięśni i stawów może mieć wiele różnych przyczyn, który nie zawsze udaje się prawidłowo rozpoznać. Zdarza się, że dolegliwości bólowe ustępują samoistnie. Do możliwych przyczyn należą między innymi:

  • przeciążenie mięśni –  ból mięśni i stawów często pojawia się po zbyt intensywnym treningu bądź wyczerpującej pracy fizycznej. Może być także efektem nadwyrężenia pojawiającego się po urazie bądź też zbyt gwałtownym ruchu.
  •  infekcja – bóle w mięśniach i stawach często są pierwszym objawem zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Na ogół zauważalne są także inne objawy choroby, takie jak ból głowy, kaszel, gorączka i katar.
  • uraz – bóle w obrębie mięśni i stawów często spowodowane są urazami. Mowa tutaj o stłuczeniach, skręceniach i poważniejszych kontuzjach, które wymagają interwencji lekarskiej.
  • choroby – bóle mięśniowo-stawowe często wynikają z wad postawy, wpływających na przeciążenia konkretnych struktur w organizmie człowieka. Bywają także objawem boreliozy, fibromialgii, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz młodzieńczego zapalenia stawów.
  • stres – bóle mięśni i stawów mogą być spowodowane przez skurcze mięśni wynikające z długotrwałego życia w stresie i napięciu.

Skuteczne domowe sposoby na bóle mięśni i stawów

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pozwalają zniwelować dyskomfort spowodowany bólami mięśni i stawów. Okazują się one niezwykle przydatne w sytuacji, kiedy pacjent nie chce sięgać po silne środki przeciwbólowe bądź chwilowo nie może skorzystać z konsultacji z lekarzem. Domowe sposoby przynoszą ulgę, jeśli stosowane są prawidłowo i systematycznie. Oto kilka z nich:

Sprawdź:  Siniejące palce u ręki - co jest powodem?

1. Relaksująca kąpiel z dodatkiem soli 

Sól specjalistyczna jest preparatem, który bogaty jest w magnez i siarczany, dzięki czemu doskonale sprawdza się w celach leczniczych. Dokuczliwy ból mięśni pleców, nóg oraz stawów może być złagodzony poprzez regularne zażywanie ciepłych kąpieli z dodatkiem dwóch szklanek soli. Preparat pozwala na rozluźnienie napiętych obszarów ciała, redukuje skurcze mięśni, a także skutecznie pozbywa się toksyn z organizmu. Lecznicze właściwości soli są najbardziej zauważalne przy zażywaniu co najmniej trzech długich kąpieli tygodniowo.

2. Zimne i ciepłe okłady

Jeśli chodzi o domowe sposoby na bóle mięśni i stawów, to doskonale sprawdzają się naprzemienne zimne i ciepłe okłady, które doskonale łagodzą dokuczliwy ból mięśni i stawów, a także przyczyniają się do redukcji obrzęków i stanów zapalnych.

Kompresy o wysokiej temperaturze pozwalają rozluźnić mięśnie, podczas gdy zimne doskonale radzą sobie z bólami pojawiającymi się na skutek urazu bądź też po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym.

Zarówno ciepły, jak i zimny kompres nie powinien być przykładany do skóry dłużej niż przez 20 minut. Okłady warto wykonywać kilkukrotnie w ciągu całego dnia, aż do momentu pojawienia się zadowalających efektów. Jeśli dyskomfort bólowy jest naprawdę silny, doskonale sprawdzają się kompresy naprzemienne – od wysokiej temperatury po zimną. 

3. Kurkuma na ból mięśni i stawów

Trzeba podkreślić, że zażywanie kurkumy jest sposobem, który działa długoterminowo i głównie profilaktycznie. Warto wprowadzić ją do codziennych posiłków, aby zmniejszyć podatność organizmu na występowanie bólów mięśniowo – stawowych. Kurkuma swoje cenne właściwości zawdzięcza zawartości kurkuminy, która charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. 

4. Czosnek 

Czosnek to produkt, który często określany jest mianem naturalnego antybiotyku. Ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe, przeciwreumatyczne oraz antyoksydacyjne, wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Aby pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie mięśni oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe, warto wprowadzić niewielkie ilości czosnku do codziennych posiłków. Jest to produkt, który specjaliści zalecają szczególnie osobom zmagającym się z zapaleniem stawów. Schorzenie to często związane jest z niedoborem selenu, który w czosnku występuje w dużych ilościach.

Sprawdź:  Witamina C — dlaczego jest tak ważna dla naszego organizmu?

5. Masaże na bóle mięśni i stawów

Wśród domowych sposobów na bóle mięśni i stawów z pewnością warto wymienić masaże. Systematycznie rozmasowywanie obolałych okolic może poprawić samopoczucie, usprawnić przepływ krwi, a także przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych. Aby wykonać skuteczny domowy masaż, warto skorzystać z preparatów rozgrzewających, które kupić można w aptece i drogerii. Doskonale sprawdzają się również olejki stosowane przy codziennej pielęgnacji dziecięcej skóry.

Masaż na obolałe mięśnie można wykonać samodzielnie, bądź też w przypadku trudności z dostępem do obolałego miejsca – poprosić o pomoc inną osobę lub udać się do specjalistycznego salonu.

Masując się samodzielnie trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – masaż powinien być przeprowadzony w delikatny sposób, aby nie nasilać dolegliwości bólowych i nie pogłębiać ewentualnych urazów.

6. Regularna aktywność fizyczna

Bóle mięśni i stawów bardzo często występują u osób, które na co dzień unikają aktywności fizycznej. Brak ruchu prowadzi na dłuższą metę do komplikacji zdrowotnych, a także zwiększa podatność organizmu na bóle mięśni i stawów.

Regularna aktywność fizyczna pozwala aktywować mięśnie oraz rozluźnić napięte partie ciała. Przyczynia się to do zmniejszenia dolegliwości bólowych w obrębie mięśni i stawów. Wystarczy dwie godziny treningu tygodniowo, aby przyczynić się do zwiększenia elastyczności ciała oraz zapobiegać bólom. Wśród polecanych aktywności warto wymienić pływanie, jogę, pilates, nordic-walking, a także jazdę na rowerze.

Co w przypadku, kiedy domowe sposoby na bóle mięśni i stawów nie działają?

Pomimo tego że domowe sposoby na bóle mięśni i stawów mogą przynieść znaczną ulgę, to jednak nie zawsze są w stanie zastąpić profesjonalną pomoc lekarską. Pacjent powinien poszukać profesjonalnej pomocy medycznej w sytuacji, kiedy:

  • dolegliwości bólowe trwają od dłuższego czasu i nie ustępują, a nawet się pogarszają.
  • ból mięśni i stawów jest wynikiem urazu
  • w okolicy stawów zauważalny jest obrzęk i zniekształcenie
  • stawy zostały dotknięte przez ograniczenie ruchomości i sztywność
  • pacjent odczuwa ból w klatce piersiowej, mrowienie i drętwienie
  • występują zawroty głowy, wymioty, niedowład i duszności.

Wszystkie powyższe objawy są bezwzględnym wskazaniem do jak najszybszego umówienia wizyty w gabinecie lekarza. Bóle mięśni i stawów mogą być objawem poważniejszych schorzeń wymagających dalszej diagnostyki.

Bóle mięśni i stawów mogą mieć najróżniejsze przyczyny, od całkiem błahych, aż po bardzo poważne. Z pewnością nie należy ich bagatelizować, jednak jeśli pojawiają się one sporadycznie i szybko ustępują, warto wykorzystać skuteczne domowe sposoby, które pozwolą szybko sobie z nimi poradzić.

[mc4wp_form id="5878"]
Close