Autor : 10:06 am Psychologia

Simp, co to znaczy? Definicja, znaczenie

Simp to określenie, które zdobyło szczególną popularność w czasie pandemii. Coraz częściej korzystają z niego młodzi ludzie, a zwłaszcza użytkownicy popularnych mediach społecznościowych. Słowo to stopniowo zdobywa coraz większą popularność i rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie wśród nastolatków. Warto wiedzieć, co ono oznacza.

Simp – co to znaczy?

Simp to słowo, które wywodzi się z angielskiego slangu. W tłumaczeniu na język polski oznacza – ktoś, kto idealizuje przeciętne kobiety. Jest to określenie, które dotyczy głównie młodych mężczyzn będących w stanie zrobić wszystko, by tylko przyciągnąć uwagę zwykłej, przeciętnej dziewczyny. Wbrew pozorom, określenie to nie dotyczy stanu zakochania ani umiejętności dostrzegania piękna w każdej kobiecie. Odnosi się raczej do chorej fascynacji i braku poszanowania granic innych ludzi.

Badania wykazują, że u młodych ludzi coraz częściej pojawiają się problemy z wejściem w relacje romantyczne. Osoby takie zmuszone są do życia w cieniu własnych pragnień, często nie mają o czym rozmawiać z drugą osobą. Dotyczą ich lęki społeczne i nieśmiałość. Efektem tego jest idealizowanie praktycznie każdej napotkanej dziewczyny, która okaże im odrobinę zainteresowania. Wydawać by się mogło, że simp jest zjawiskiem pozytywnym – jednak tak naprawdę nie ma w nim nic dobrego. Panowie, których określenie dotyczy, są w stanie porzucić całe swoje dotychczasowe życie, by w jego centrum umieścić kobietę.

Simp w związku

Związek z mężczyzną, który kompletnie nie dba o siebie, a wykazuje obsesyjne wręcz zainteresowanie potrzebami kobiety, wcale nie jest zdrową relacją.

Obsesyjne uczucia i zabieganie o uwagę przez cały czas, w końcu mogą zacząć wydawać się męczące. Nikt nie powinien rezygnować z całego swojego życia dla nowo poznanej osoby.

Nawet na początku związku trzeba dbać o to, by zapewnić drugiej połowie odrobinę wolnej przestrzeni. Ciągłe spotkania na początku mogą wydawać się ekscytujące, jednak czasem sprawią, że kobieta zacznie się dusić i poszukiwać swobody. Mężczyznom w typie simp wydaje się, że ciągle przebywanie w towarzystwie partnerki jest niezbędne. Tymczasem w zdrowej relacji dwoje ludzi może, a nawet musi, rozwijać się również niezależnie od siebie. W żadnym wypadku nie stoi to na przeszkodzie do udanego związku.

Mężczyzna musi zrozumieć, że jeśli partnerka nie jest jeszcze gotowa na poważną relację, nie wolno jej tego narzucać. Zbyt mocne naciskanie może jedynie wywołać u niej chęć ucieczki.

Historyczne znaczenie słowa simp

Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach simp to nieco obraźliwe i lekceważące określenie dla młodego mężczyzny, który jest w stanie zrobić zbyt wiele w celu zaimponowania osobie, która mu się podoba, to jednak historyczne znaczenie tego słowa jest zgoła inne. Po raz pierwszy zostało ono użyte na początku XX wieku w odniesieniu do osoby głupiej – jest to skrócona forma słowa simpleton. Dopiero w 2020 roku za sprawą mediów społecznościowych definicja simp nabrała zupełnie nowego znaczenia.

Wszystko dlatego, że pojawienie się mediów społecznościowych i tik toka sprawiło, że społeczeństwo stało się o wiele bardziej otwarte na włączanie do słownika nowych zwrotów i akronimów. I o ile w tradycyjnym rozumowaniu mogłoby się wydawać, że mężczyzna, który jest gotowy zrobić wszystko w celu zadowolenia kobiety, jest zjawiskiem romantycznym, o tyle zwrot simp kojarzy się zwykle negatywnie – z błaganiem i poniżaniem siebie samego.

Czy simp jest zjawiskiem powszechnym?

Chyba każdy zna osobę, która próbuje przyciągnąć do siebie płeć przeciwną poprzez nadmierne zainteresowanie i troskliwość. Zamiast skupić się na własnym rozwoju, staje się nadmiernie pochlebna i kontrolująca. Mechanizm ten ma na celu wprowadzenie ofiary w złudne poczucie bezpieczeństwa, a także zdobycie przewagi, która później zostanie wykorzystana na kolejnym etapie związku. Oczywiście, praktyka ta w zdecydowanej większości dotyczy mężczyzn, jednak płeć nie jest w tym przypadku stała. Zjawisko simp może dotyczyć również kobiet, chociaż zdecydowanie objawia się to w mniejszym stopniu.

Czym wyróżnia się simp?

Istnieje kilka cech, które pozwalają rozpoznać zachowania w typie simp. Osoby do których odnosi się to określenie:

  • są w stanie wszystko zrobić dla kobiety, którą są zainteresowani, nawet jeśli ona tego zainteresowania nie odwzajemnia w najmniejszym stopniu
  • narzucają się, nawet jeśli nie jest to pożądane
  • zawsze, w każdej sytuacji, próbują zaimponować płci przeciwnej
  • stawiają potrzeby kobiet ponad swoje własne
  • bronią kobiety nawet wtedy, kiedy nie ma takiej potrzeby
  • nie zgadzają się na złe mówienie o jakiejkolwiek kobiecie
  • pozwalają kobiecie na sterowanie własnym życiem bez zwracania uwagi na własne potrzeby. 

Widzowie takie zachowania nie raz mieli okazję obserwować w popularnych komediach romantycznych. Niemniej jednak, kiedy mają one miejsce w rzeczywistości, mogą wydawać się bardzo niepokojące. Filmy i media społecznościowe wmówiły mężczyznom, że uganianie się za kobietą, nawet wbrew jej woli, pozwoli na odniesienie sukcesu. Tymczasem może prowadzić to do niezdrowego osaczenia, które przyniesie efekt odwrotny od oczekiwanego.

Czy simping jest zjawiskiem kontrowersyjnym?

Znana jest już odpowiedź na pytanie: simp, co to znaczy. Pomimo tego, że w mediach społecznościowych simping jest stosowany jako termin zabawny, to jednak sam w sobie stanowi zjawisko dość niepokojące, które może zachęcać młodych mężczyzny do problematycznych i niepożądanych zachowań względem kobiet.

Co ciekawe, niektórzy męscy użytkownicy mediów społecznościowych traktują ten termin odniesieniu do siebie jako spory komplement, publikując firmy mówiące o tym, co robią dla swoich drugich połówek. Tego typu wirusowe klipy pomogły rozpowszechniać to słowo na całym świecie. Obecnie nie jest ono już traktowane jako zniewaga i nie używa się go wyłącznie w odniesieniu do mężczyzn. 

Simp – co to znaczy i jak nim nie być? 

Nadgorliwość w odniesieniu do kobiet z pewnością nie jest pozytywnym zjawiskiem, dlatego warto walczyć z nią za wszelką cenę. I choć mogłoby się wydawać, że simpem kierują jak najlepsze intencje, to jego zachowania pozostawiają wiele do życzenia. Odbierają one kobiecie szansę na wolność i bycie sobą. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do rozwoju zachowań przemocowych, zarówno fizycznych jak i psychicznych.

Nadgorliwość w związku dwójki osób często wiąże się z chorobliwą zazdrością, której efektem może być nadmierna kontrola.

Ciężko jednoznacznie jest zdefiniować pojęcie simp. Z jednej strony jest to zabawne określenie stosowane przez młode osoby w mediach społecznościowych, z drugiej strony – może wiązać się także z groźnym zjawiskiem nadmiernej kontroli w związku. Osoby, które chcą wzbudzić zainteresowanie płci przeciwnej, powinny pamiętać o tym, że w każdej zdrowej relacji partnerzy powinni mieć czas nie tylko dla drugie połowy, ale także przede wszystkim – dla samych siebie. Rezygnacja z własnych potrzeb dla drugiej osoby nigdy nie jest dobrym pomysłem. 

(Visited 188 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij