Autor : 10:01 am Związki i seks

Jak zachowują się introwertycy w związku?

Introwertycy to osoby, które w wielu ludziach wzbudzają zainteresowanie i niezrozumienie. Tymczasem bycie sobą w dzisiejszym świecie wymaga sporej odwagi i nie zawsze jest łatwym zadaniem. Introwertycy często odstają od towarzystwa za sprawą swojego wycofania i domniemanej nieśmiałości. Niestety, rodzi to wiele błędnych stereotypów o ich charakterze. Tymczasem związek z introwertykiem może być naprawdę udany i satysfakcjonujący. Jak zachowują się introwertycy w związku?

Kim są introwertycy?

Definicja głosi, że introwertyk jest osobą o typie osobowości ukierunkowanym na wewnętrzne przeżycia. Oznacza to, że bardziej skupia się na własnych przeżyciach wewnętrznych, podczas gdy otaczający go świat budzi nieco mniejsze zainteresowanie.

Introwertycy są bardzo skoncentrowani na swoich doznaniach i myślach – jednak nie ma to nic wspólnego z egoizmem. Po prostu ludzie z tym typem osobowości przedkładają własne przeżycia wewnętrzne nad towarzystwo innych osób, rozrywki, zgiełk i hałas. Szacuje się, że co najmniej 1/3 społeczeństwa posiada ten typ osobowości.

Introwertyk bardzo dobrze czuje się w swoim własnym towarzystwie. Często analizuje, rozważa i rozmyśla w samotności. Ciężko go spotkać w zatłoczonych miejscach, takich jak kluby czy sale koncertowe. Introwertyk najlepiej czuje się we własnym domu bądź też innym, zacisznym miejscu.

Introwertycy – fałszywe stereotypy

Introwertycy są często postrzegani jako osoby zamknięte w sobie, mało emocjonalne i zimne. Tymczasem jest to pogląd, przez który introwertyzm błędnie kojarzy się jako negatywne zjawisko. W rozumieniu naukowym określenie to jest neutralne i nie związane z żadnym ładunkiem emocjonalnym. Introwertyzm jest bowiem niczym innym jak cechą temperamentu, związaną z fizjologią konkretnego człowieka. 

Zachowania introwertyka stanowią dla niego pewnego rodzaju ochronę przed nadmierną ilością bodźców docierających z zewnątrz. Wszystko dlatego, że introwertycy niesamowicie intensywnie odbierają informacje z zewnątrz, a ich mózg jest znacznie wrażliwszy. Można więc powiedzieć, że introwertycy w żadnym wypadku nie są osobami chłodnymi i pozbawionymi emocji – wręcz przeciwnie, są to osoby bardzo wrażliwe, przytoczone przez nadmiar bodźców docierających z zewnętrznego świata.

Aby zrozumieć introwertyka, wystarczy wyobrazić sobie, jak ogromnym problemem i męczarnią dla ekstrawertyka byłoby długie siedzenie w samotności. Tak samo bowiem czuje się introwertyk wystawiony na bodźce świata zewnętrznego.

Introwertyzm nie jest zjawiskiem negatywnym – pojęcie to określa po prostu osoby, które nade wszystko cenią sobie samotność, spokój i własne towarzystwo.

Jak zachowują się introwertycy w związku?

Już na wstępie warto podkreślić, że problemy i trudności w związku z introwertykiem rzadko wynikają z cech jego charakteru. Zazwyczaj są wynikiem braku dopasowania temperamentów, a także problemów w komunikacji pomiędzy dwójką osób. Specjaliści zgodnie twierdzą, że powodzenie relacji nie zależy od wyłącznie jednego czynnika – czyli introwersji właśnie – ale wielu składowych.

Z pewnością najbardziej wymagający może okazać się związek pomiędzy introwertykiem a ekstrawertykiem. Wszystko dlatego, że te typy osobowości rzadko czerpią przyjemność z tych samych aktywności. Nie oznacza to jednak, że taki związek z góry skazany jest na niepowodzenie.

W związku z introwertykiem trzeba zadbać o to, by każda osoba zachowała swoją przestrzeń osobistą i nie musiała zrezygnować z bycia sobą. Wyraźnie zarysowane granice relacji zwiększają szanse na sukces i mogą sprawić, że para będzie przez wiele lat stanowiła szczęśliwy i zgodny duet. Partnerzy nie tylko mają szansę cieszyć się wspólnie spędzonym i chwilami, ale również spędzić czas zgodnie z własnymi potrzebami.

Przykładowo – ekstrawertyk może zaspokajać swoje potrzeby na spotkaniach ze znajomymi, na zajęciach na siłowni czy wyjściach do klubu. W tym czasie introwertyk może ładować swoje akumulatory czerpiąc przyjemność z bycia sam na sam. Wystarczy osobom w związku zagwarantować przestrzeń do realizacji własnych potrzeb, aby po ich zaspokojeniu chętnie spędzały czas ze sobą.

Osoby, które wchodzą w związek z introwertykiem i oczekują, że zmienią jego charakter, mogą bardzo mocno się zawieść . Oczekiwanie, że introwertyk zmieni się o 180 stopni i radość zaczną sprawiać mu wycieczki, przygody i ciągłe aktywności, to całkowite pomijanie jego potrzeb i narażanie relacji na ogromne zgrzyty.

Introwertycy w związku – zalety

Pomimo tego, że osoby w typie introwertyka często spotykają się z niezrozumieniem ze strony otoczenia, to jednak posiadają wiele wspaniałych cech. Mowa tutaj między innymi o lojalności. Introwertycy bardzo wiele wnoszą do relacji, słuchają chętnie i skupiają się w całości na rozmówcy. To czyni z nich wspaniałych przyjaciół. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że introwertycy nie marnują swojego cennego czasu na przelotne znajomości – za to fantastycznie pielęgnują długotrwałe przyjaźnie. 

Kolejnymi zaletami introwertyka są wrażliwość i wyjątkowo bogate wnętrze. Introwertyk, który jest w związku i ufa drugiej osobie, wprowadza ją w swój wewnętrzny świat, pełen wyobraźni, pomysłów i idei. Introwertycy doskonale radzą sobie z planowaniem różnego rodzaju aktywności i kreatywnością. Wszystko dlatego, że są wyjątkowo wrażliwymi osobami dostrzegającymi nawet najmniej istotne szczegóły.

Osoba będąca w związku z introwertykiem może nauczyć się odpoczywać w jego towarzystwie i czerpać przyjemność z ciszy i spokoju. W towarzystwie tego typu osobowości można poczuć się bezpiecznie i pewnie.

Wciąż niestety pokutuje powszechne przekonanie, że introwertycy niekoniecznie nadają się do związków. Jednak to, że kochają oni własne towarzystwo i samotność, wcale nie oznacza, że chcą spędzić życie w pojedynkę. Introwertycy również marzą o wzięciu ślubu, założeniu rodziny i byciu kochanymi. Jeśli się już zakochają, to chętnie dzielą się swoimi uczuciami z zaufaną osobą. Pomimo tego że w związku potrzebują przestrzeni, równie mocno potrzebują drugiego człowieka.

Introwertycy niestety mają spore problemy z robieniem dobrego pierwszego wrażenia. Początkowo często sprawiają wrażenie mało zaangażowanych i zamkniętych w sobie. Natomiast, kiedy poczują się pewnie w danej relacji, przywiązują ogromną wagę do jej rozwoju. Fantastycznie wyczuwają emocje drugiej osoby, są doskonałymi obserwatorami i świetnymi słuchaczami. 

Introwertyk tak samo jak każda inna osoba może być doskonałym partnerem życiowym. Niestety jednak, nie każdy będzie w stanie się z nim dogadać. Aby osiągnąć sukces w związku, trzeba przede wszystkim zrozumieć, że introwertyk potrzebuje przestrzeni dla samego siebie. Oczekiwanie, że dwie osoby będą spędzać razem każdą wolną chwilę, jest brakiem poszanowania dla jego potrzeb i charakteru. Z racji tego, że co najmniej 1/3 społeczeństwa to introwertycy, warto wiedzieć, jak funkcjonują związki z nimi, a także – jakie są ich charakterystyczne cechy. Wszystko po to, by móc ich zrozumieć jak najlepiej.

(Visited 409 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij