Written by 9:57 am Skóra

Prądy d’Arsonvala – czym są?

Trądzik to dolegliwość, która wbrew pozorom dotyka nie tylko młodych ludzi. Zmagają się z nią także osoby, które już dawno ukończyły 20 – 30 lat. Niestety, nieestetycznie zmiany na twarzy nie tylko są trudne do usunięcia, ale również mogą wpływać na komfort codziennego życia, zaniżając samoocenę osoby chorej. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na walkę z trądzikiem – takie jak choćby prądy d’Arsonvala. Jak działa ta metoda?

Trądzik i przyczyny jego występowania

Trądzik najczęściej występuje u dziewczynek i chłopców w wieku dojrzewania. Ostatnie wyniki badań wskazują jednak, że średnia wiekowa osób chorujących na niego z roku na rok się podnosi. Ostre zmiany trądzikowe występują coraz częściej u osób po 20 roku życia, a nawet u 40-latków. Aktualne dane podają, że na zmiany trądzikowe narzeka już niemal połowa mieszkańców Europy pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Aż połowa wizyt w gabinetach dermatologicznych spowodowana jest właśnie tym schorzeniem. Dane te są bardzo niepokojące. Na szczęście jednak nowoczesna kosmetologia oferuje skuteczne metody na walkę z trądzikiem.

Aby dowiedzieć się, jak walczyć z tą uciążliwą dolegliwością, warto określić przyczyny jej powstawania. Otóż, za powstawanie trądziku zazwyczaj odpowiada nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Zazwyczaj łączy się ona z zaburzeniami hormonalnymi, niewłaściwym odżywianiem, przewlekłym stresem oraz farmakoterapią. Coraz większa liczba współczesnych ludzi na co dzień spożywa produkty bogate w sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty, co sprzyja powstawaniu trądziku. Winne schorzenia mogą być również leki z kortyzolem, litem i jodem, a także nieodpowiednio dobrane pigułki antykoncepcyjne. 

Bardzo efektywną metodą leczenia zmian trądzikowych są prądy d’Arsonvala. Co ciekawe, można stosować je w leczeniu praktycznie każdego typu schorzenia – udowodniono także ich skuteczność, jeśli chodzi o terapię wypadania włosów. Prądy sprawdzają się także w przypadku mało jędrnej skóry, bakterii skórnych, zmarszczek, rozstępów, opryszczki wargowej, a także łupieżu.

Działanie ozonu na trądzik

Badania jednoznacznie wykazały, że prądy d’Arsonvala są w bardzo skuteczne w walce z trądzikiem. Wszystko dlatego, że uwalniane podczas zabiegu cząsteczki ozonu naładowane są zarówno ujemnie, jak i dodatnio. Z kolei bakterie, które z reguły są przyczyną trądziku, posiadają wyłącznie ładunek ujemny. Różnica biegunowości sprawia, że cząsteczka ozonu kieruje się w stronę bakterii i uszkadza jej błonę komórkową. W procesie rozpadu ozonu wytwarzany jest tlen, który reaguje z fosfolipidami, białkami oraz nienasyconymi kwasami tłuszczowymi wchodzącymi w skład błony komórkowej. Dzięki temu można uszkodzić komórki bakterii, a także zmniejszyć występujące w skórze stany zapalne.

Sprawdź:  Na czym polega depilacja hollywoodzka?

Prądy d’Arsonvala – jak wygląda zabieg i przygotowanie do niego?

Leczenie prądami d’Arsonvala to zabieg, który warto przeprowadzić w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym dysponującym odpowiednim sprzętem, wiedzą i doświadczeniem. Przed wykonaniem zabiegu kosmetyczka przystąpi do dokładnego umycia wybranego obszaru ciała i dokładnego go osuszenia. Kolejnym krokiem jest naniesienie na powierzchnię skóry kosmetyków stworzonych na bazie naturalnych olejków. W trakcie zabiegu pod żadnym pozorem nie wolno stosować olejków syntetycznych, które charakteryzują się wysoką łatwopalnością.

Po odpowiednim przygotowaniu skóry przychodzi pora na właściwy zabieg. Wykorzystuje on prąd z gasnąca falą, który charakteryzuje się niedługim czasem impulsu oraz częstotliwością w zakresie od 300 do 500 kH. Każdy kolejny impuls poprzedzony jest długą przerwą, dzięki czemu w komórkach organizmu nie kumuluje się zbyt duża ilość ciepła. Cykl taki pozwala na wytworzenie ciepła, które doskonale oddziałuje na naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe, a jednocześnie nie pobudza nerwów i mięśni.

Terapia prądami d’Arsonvala odbywa się poprzez masaż ciała z wykorzystaniem specjalnej, szklanej elektrody. Nazywa się ją pelotą. Znajdujący się w niej ozon w momencie kontaktu z ciałem uwalnia się poprzez wyładowania elektryczne. W tym momencie widoczne są niewielkich rozmiarów iskry przeskakujące pomiędzy pelotą a skórą. Ozon działa antybakteryjnie, poprawia krążenie, pozytywnie wpływając na gładkość, jędrność i koloryt skóry. Dzięki ozonowi możliwe jest także zamknięcie porów skóry, co pozwala na zminimalizowanie ilości wytwarzanego sebum. W trakcie przeprowadzonego zabiegu elektroda przybiera jasnobłękitny kolor, a to dzięki umieszczonemu w niej gazowi.

Sam zabieg można stosować zarówno na całe ciało, jak też na wybrany jego obszar. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, najlepiej wykonać co najmniej 15 – 20 powtórzeń, między którymi zaleca się odstęp co najmniej dwóch dni.

Co ciekawe, jeśli nie występują żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, można przeprowadzić go samodzielnie w domu – oczywiście pod warunkiem zakupu specjalnego urządzenia.

Sprawdź:  Modelowanie sylwetki – co robić, gdy dieta i ćwiczenia nie pomagają? Poznaj efekty 4 zabiegów

 Przeciwwskazania do terapii

Jeśli chodzi o prądy d’Arsonvala, to nie u każdego pacjenta można przeprowadzić ten zabieg. Nie jest on polecany w przypadku osób: 

  •  ze stanami zapalnymi skóry
  •  chorymi na serce
  •  z cerą naczynkową
  •  z zaburzeniami krążenia krwi
  •  z wszczepionym rozrusznikiem serca
  •  ciężarnych bądź też będących w okresie laktacji.

Zgodnie z zaleceniami, zabiegów z wykorzystaniem prądu nie powinno wykonywać się również w przypadku osób, w których ciele zostały umieszczone metalowe implanty. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również astma, padaczka oraz alergia. Prądy nie są także zalecane dla pacjentów z obrzękami ciała, podwyższonym ciśnieniem krwi oraz podwyższoną temperaturą ciała.

Trzeba pamiętać również o zasadach bezpieczeństwa, których bezwzględnie należy przestrzegać podczas zabiegu. Przede wszystkim, zabieg przeprowadzany jest wyłącznie na suchej skórze. Aby unikać iskrzenia prądu, przy przyłożeniu peloty do skóry należy ustawić ją na najniższą moc, którą można powoli zwiększać. Sama pelota nie powinna być przyłożona do skóry przez czas powyżej 10 sekund. Zbyt długi czas aplikacji może skutkować miejscowymi obrzękami, które ustępują dopiero po kilku godzinach. Sam zabieg prądami d’Arsonvala nie jest zabiegiem inwazyjnym i można wykonywać go nawet dwa razy dziennie – także w zaciszu własnego domu. Po zakończeniu procedury należy stopniowo zmniejszać moc peloty, odsuwając ją od skóry dopiero po całkowitym wyłączeniu urządzenia.

Podsumowując, prądy d’Arsonvala to zabieg, który nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością wśród osób chorujących na trądzik. Wystarczy seria zaledwie kilkunastu zabiegów, by zauważyć naprawdę imponujące efekty – zmniejszenie ilości wyprysków, a także znaczne złagodzenie stanu zapalnego skóry. Dodatkowo jako jedną z zalet zabiegu trzeba wspomnieć niską cenę. W większości gabinetów kosmetycznych zabieg wykonywany na wybranym obszarze ciała nie kosztuje więcej niż kilkadziesiąt złotych. Aby prądy d’Arsonvala przyniosły jeszcze lepsze efekty, można zabieg rozszerzyć o dodatkowo płatne zabiegi pielęgnacyjne.

[mc4wp_form id="5878"]
Close