Written by 9:53 am Dbam o siebie, Skóra

Jak przeprowadzić wywiad kosmetyczny?

Wywiad kosmetyczny należy traktować jako bardzo ważny element każdego zabiegu pielęgnacyjnego w salonie kosmetycznym. Jego celem jest nie tylko zdobycie informacji na temat stanu skóry pacjentki, ale także przeprowadzenie szczegółowej jej analizy. Są to bardzo cenne informacje, których nie można uzyskać w żaden inny sposób. 

Dlaczego trzeba przeprowadzać wywiad kosmetyczny?

Wywiad kosmetyczny to procedura konieczna, aby móc dobrać zabieg dopasowany do potrzeb, stanu zdrowia oraz oczekiwań klientki. Pomoże uzyskać wiedzę na temat ewentualnych przeciwwskazań do wykonania określonych procedur. Wywiad umożliwia również skuteczne działanie, pozwalając na zdobycie wiedzy odnośnie historii zabiegowej klientki, reakcji alergicznych czy efektów podobnych zabiegów w przeszłości. Tego rodzaju konsultacja umożliwia zwiększenie skuteczności wybranego przez klientkę zabiegu, a także udzielanie wskazówek odnośnie pielęgnacji domowej.

Co powinien zawierać dobrze skonstruowany wywiad?

Warto wspomnieć również o tym, że wywiad kosmetyczny zabezpiecza gabinet od strony prawnej. Dlatego powinny znaleźć się w nim: 

  • pytania, które pozwalają wykluczyć przeciwwskazania do wykonania określonego zabiegu
  • formularz, który wypełnia specjalistka zadając pacjentce określone pytania. Rozmowa pozwala na wyłapanie wszelkich niuansów i drobiazgów, których nie sposób dostrzec, podsuwając klientce formularz do własnoręcznego wypełnienia.
  • miejsce, w którym podpisuje się klientka po zapoznaniu ze wszystkimi informacjami. Warto zwrócić uwagę na to, czy podpis jest czytelny.
  • otwarte pytania, dzięki którym klientka może wyrazić swoje obawy i niepokoje związane z nadchodzącym zabiegiem.
  • oświadczenie, że wszelkie podane przez klientkę informacje zgodne są ze stanem faktycznym
  • zobowiązanie klientki do informowania kosmetyczki o zmianie swojego stanu zdrowia
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Jakie są najważniejsze zagadnienia, które warto umieścić w wywiadzie kosmetycznym?

W trakcie wywiadu kosmetycznego warto zapytać klientkę o następujące rzeczy:

1. Domowa pielęgnacja skóry – jest to jeden z najważniejszych elementów, jeśli chodzi o profesjonalny wywiad kosmetyczny. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że codzienne przyzwyczajenia pielęgnacyjne są bardzo istotne. To, z jakich kosmetyków korzysta klientka, a także to, w jaki sposób przebiega jego poranna i wieczorna pielęgnacja, może wpływać na efekty zabiegu.

Sprawdź:  Drenaż limfatyczny twarzy - jak działa i kto może z niego skorzystać?

2. Pielęgnacja gabinetowa – w trakcie wywiadu warto uzyskać informacje na temat dotychczasowych zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetycznym. Klientka powinna udzielić informacji na temat rodzaju i ilości przebytych zabiegów, a także częstotliwości ich wykonywania.

3. Stan zdrowia. Jest to bardzo ważny element wywiadu. Na podstawie uzyskanych informacji można określić ewentualne przeciwwskazania zdrowotne do wykonania konkretnego zabiegu. Zabieg wykonany przy istniejących przeciwwskazaniach może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.

4. Terapia dermatologiczna – wywiad powinien zadać klientce pytanie o występowanie leczenia dermatologicznego. Jeśli takowe miało miejsce, warto uzyskać informacje na temat rodzaju schorzenia, a także przebiegu terapii. Dzięki takiej analizie można zdiagnozować łuszczycę bądź też skórę atopową, co stanowi przeciwwskazanie do niektórych zabiegów kosmetycznych.

5. Implanty w ciele. Z racji tego, że metalowe implanty w ciele stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do wielu zabiegów kosmetycznych – zwłaszcza tych, które wykorzystują prąd, koniecznie trzeba o nie zapytać.

6. Ciąża i laktacja – to bezwzględne przeciwwskazania, jeśli chodzi o większość zabiegów kosmetycznych. Kobiety w trakcie ciąży bądź też karmiące piersią nie powinny korzystać z zabiegów wykorzystujących podciśnienie, światło i prąd. Dodatkowo w przypadku kobiety w błogosławionym stanie trzeba być szczególnie wyczulonym na składy kosmetyków, które mogą powodować zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

7. Warunki pracy klienta – to bardzo ważny temat. Wszystko dlatego, że mogą one odbijać się w negatywny sposób na kondycji skóry. Praca na otwartej przestrzeni lub też przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach przesusza cerę, rozszerza drobne naczynia krwionośne i może mieć wpływ na efekty zabiegów kosmetycznych.

8. Codzienna dieta – nie od dziś wiadomo, że jest to kwestia nie tylko zdrowia, ale również wyglądu zewnętrznego. Kondycja skóry znacznie może pogorszyć się na skutek niedoboru ważnych składników odżywczych. Nawet najlepsze zabiegi kosmetyczne nie na wiele się zdadzą, jeśli klientka nie dba o zróżnicowany i zbilansowany jadłospis.

Sprawdź:  Metody i techniki farbowania włosów

9. Tendencje do alergii – informacja na temat skłonności do alergii danego klienta jest bardzo ważna, bowiem na jej podstawie można dobrać bezpieczny rodzaj zabiegów i kosmetyków. Pozwala to na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niepożądanych reakcji ze strony organizmu. Śmiało można powiedzieć, że jest to gwarancja bezpieczeństwa.

10. Reakcja skóry na czynniki zewnętrzne – w trakcie wywiadu warto zapytać się pacjenta, w jaki sposób jego skóra reaguje na działanie czynników zewnętrznych, takich jak kosmetyki, woda oraz warunki atmosferyczne.

11. Palenie papierosów – w tym miejscu trzeba podkreślić, że cera palacza narażona jest na mocne niedotlenienie, a dym dostarcza do organizmu wolne rodniki przyczyniające się do przyspieszonego procesu starzenia się skóry. Palenie dodatkowo uszkadza naczynia włosowate w skórze i prowadzi do rozwoju teleangiektazji. Uzyskanie informacji na temat palenia papierosów pozwala na dobór odpowiednich kosmetyków, a także zastosowanie konkretnego, dopasowanego do potrzeb cery, rodzaju pielęgnacji.

12. Opalanie skóry. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych oraz częste korzystanie z usług solarium negatywnie odbija się na wyglądzie cery. Staje się ona matowa i sucha a warstwa rogowa naskórka znacznie się pogrubia. Warto poruszyć ten temat w trakcie wywiadu kosmetycznego, by uświadomić klientkom, że nadmierne opalanie skóry nie jest niczym dobrym.

W jaki sposób rozmawiać z klientem?

Trzeba podkreślić, że odpowiednio przeprowadzony wywiad z klientem jest potwierdzeniem profesjonalizmu załogi salonu. Już na wstępie warto wytłumaczyć klientce, że zadawane pytania są bardzo ważne i wpływają na podniesienie jakości świadczonych usług. Pełne bezpieczeństwo zabiegu może być zagwarantowane wyłącznie, jeśli zostaną wykluczone ewentualne przeciwwskazania. Profesjonalistka powinna mieć świadomość zagrożeń, które wiążą się z wykonywanymi zabiegami. W przypadku zauważenia dolegliwości, które mogą sugerować występowanie poważniejszych schorzeń, warto namówić klienta do kontaktu ze specjalistą, który postawi ewentualną diagnozę.

Podsumowując, wywiad kosmetyczny nie tylko znacznie ułatwia kontakt z klientem, ale również pozwala w pełni odpowiadać na jego potrzeby i zapewnić bezpieczeństwo. Dzięki niemu można zminimalizować skutki ewentualnych powikłań, a także dobrać taki zabieg, który w pełni odpowiada na potrzeby i oczekiwania klientów.

[mc4wp_form id="5878"]
Close