Kobiety będące w ciąży bardzo często martwią się zjawiskiem wzmożonego pragnienia. Tymczasem jest ono zupełnie fizjologiczne i wynika z zachodzących w organizmie kobiety zmian. To przede wszystkim rozwijający się płód potrzebuje wody, aby móc rosnąć prawidłowo i zdrowo. Ciąża jest okresem, kiedy zapotrzebowanie na płyny znacznie wzrasta i należy je zaspokajać w zdrowy i rozsądny sposób.
Wzmożone pragnienie w ciąży – z czego wynika?
Płód, który rozwija się w organizmie matki, potrzebuje wody do prawidłowego rozwoju. Dlatego też pobiera ją z organizmu mamy, która właśnie z tego powodu często odczuwa wzmożone pragnienie. Z racji tego, że dziecko w pierwszym trymestrze ciąży rozwija się najszybciej i najbardziej intensywnie, przyszłe mamy właśnie w tym czasie odczuwają nadmierne pragnienie. Jest to efekt pobierania wody przez rozwijające się w ich łonie dziecko. Na pojawienie się wzmożonego pragnienia mogą mieć także wpływ zachodzące zmiany w gospodarce hormonalnej.
Pomimo tego iż wzmożone pragnienie w ciąży jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, mamy pełne wątpliwości i obaw czasem wolą omówić ten problem z położną bądź lekarzem prowadzącym ciążę. Z reguły jednak silne uczucie pragnienia w ciąży nie powinno wzbudzać niepokoju.
Dlaczego nawodnienie organizmu w ciąży jest tak ważne?
Oczywiście, właściwe nawodnienie organizmu to kwestia bardzo istotna nie tylko w czasie ciąży. Odpowiednia podaż wody jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda jest także potrzebna do zachodzących w nim reakcji hormonalnych, nerwowych oraz enzymatycznych. W czasie ciąży warto dbać o spożywanie dużej ilości płynów, ponieważ pomagają one:
- przeciwdziałać i zmniejszać ewentualne obrzęki
- utrzymywać właściwe samopoczucie
- w razie potrzeby usuwać z organizmu szkodliwe związki i toksyny
- utrzymać prawidłowa masę ciała – jest to kwestia bardzo ważna dla wielu kobiet w stanie błogosławionym. W czasie ciąży powinny one dostarczać do organizmu nieco więcej kalorii niż przed ciążą, regularne picie wody pomaga zapobiegać napadom głodu i wspomaga sprawne trawienie.
- utrzymać zdrowy wygląd skóry – tkanki, które mają zapewnioną w okresie ciąży odpowiednią dawkę wody, po ciąży szybciej wracają do swojego pierwotnego stanu. Podaż wody na wysokim poziomie zapobiega powstawaniu rozstępów i gwarantuje jędrność skóry
Każda przyszła mama powinna zdawać sobie sprawę z tego, że w jej stanie nawet lekkie odwodnienie może prowadzić do utraty energii i siły do działania. Pierwsze odczuwalne jego objawy to szumy uszne, problemy trawienne oraz zawroty głowy. Przyszła mama może narzekać także na problemy z koncentracją
Wpływ wody na rozwój płodu
Dziecko wzrasta i rozwija się w płynie owodniowym, który w okresie prenatalnym stanowi jego naturalne środowisko. Z racji tego, że ludzki organizm w większości zbudowany jest właśnie z wody, komórki płodu potrzebują jej do prawidłowego rozwoju. Odwodnienie u matki może skutkować niedoborem wód płodowych, co z czasem prowadzi do zaburzeń rozwoju dziecka. Podaż płynów na zbyt niskim poziomie może przekładać się nawet na zwiększone ryzyko występowania wad rozwojowych, czasem bardzo poważnych.
Woda na dolegliwości ciążowe
Przyszłe mamy bardzo często narzekają na ciążowe dolegliwości, które znacznie obniżają komfort ich życia. Tymczasem okazuje się, że odpowiednie nawodnienie pozwala poradzić sobie z większością z nich. Regularne picie wody nie tylko wspomaga rozwój dziecka i gwarantuje ciężarnej dobre samopoczucie, ale również stanowi doskonałe wsparcie w walce z obrzękami, zespołem cieśni nadgarstka, bólami mięśniowymi, zaparciami, zgagą czy też nudnościami.
Aby w pierwszym trymestrze ciąży zmniejszyć ryzyko infekcji układu moczowego, koniecznie trzeba zatroszczyć się o właściwe nawodnienie organizmu. Z kolei systematyczne picie wody w trzecim trymestrze nawilża tkanki i czyni je elastycznymi. Może to mieć ogromne znaczenie dla przebiegu porodu.
Jakie jest zapotrzebowanie na wodę w ciąży?
Podczas gdy przeciętny człowiek prowadzący spokojny, mało aktywny tryb życia, powinien wypijać codziennie co najmniej 1,5 l wody, to kobiety w ciąży powinny spożywać jej o wiele więcej. Specjaliści mówią nawet o 2 – 3 litrach płynów dziennie. 80% tej ilości powinna stanowić czysta, niegazowana woda, pozostałe 20% – naturalne soki warzywne, owocowe, herbatki i napoje mleczne.
Czym zaspokoić wzmożone pragnienie w ciąży?
Wiedząc już, że wzmożone pragnienie w ciąży nie jest niczym niepokojącym, warto zastanowić się, czym najlepiej je ugasić. Po które napoje trzeba sięgać jak najczęściej, a których zdecydowanie lepiej unikać?
Żadnej ciężarnej nie trzeba chyba przypominać o tym, że napoje alkoholowe w okresie ciąży są bezwzględnie zakazane. I chociaż niektórzy twierdzą, że niewielkie ilości wina czy też piwa są bezpieczne, to jednak lekarze są zgoła odmiennego zdania – nawet najmniejsza ilość alkoholu w ciąży może okazać się groźna dla rozwijającego się płodu.
Bardzo szkodliwe działanie wykazują również napoje energetyzujące i izotoniczne. Te pierwsze zawierają zbyt duże dawki kofeiny, podczas gdy w tych drugich obecne są ogromne ilości elektrolitów i węglowodanów. Kobiety ciężarne nie powinny także sięgać po napoje typu 0 kalorii słodzone słodzikami. W ich składzie znaleźć można bowiem metanol, fenyloalaninę oraz kwas asparaginowy, które są związkami chemicznymi o udowodnionym szkodliwym działaniu dla płodu.
W ciąży lepiej wystrzegać się również kolorowych wód gazowanych. Ich regularne spożywanie może obniżać poziom w organizmie magnezu, wapnia oraz potasu, co często skutkuje nadmiernym zmęczeniem i bolesnymi skurczami nóg.
Z kolei panie spodziewające się dziecka bez żadnych obaw mogą spożywać soki z kartonów. Trzeba jednak zachować w tym dużą ostrożność. Co prawda, nie stanowią one niebezpieczeństwa dla rozwijającego się płodu, jednak duża zawartość cukru sprzyja przybieraniu na wadze. Dozwolona jest również woda gazowana, chociaż lepszym wyborem zdecydowanie jest ta pozbawiona gazu. Ostrożnie należy także podchodzić do napojów z kofeiną, takich jak herbata i kawa. Picie ich w nadmiernych ilościach może być przyczyną nadciśnienia, a także niedoboru wapnia oraz postępującego odwodnienia.
Przyszłe mamy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że wystarczą dobrze dobrane napoje, aby złagodzić męczące ciążowe nudności. Już jedna filiżanka herbatki imbirowej sprawi, że mdłości staną się znacznie mniej intensywne. Przyszła mama powinna także sięgać chętnie po jogurty i mleko, które stanowią bogate źródło wapnia. W lodówce warto znaleźć także miejsce dla soku z pomidorów, bogatego w potas, a także soku z pomarańczy – źródła cennej witaminy C.
Bez wątpienia jednak najlepszym wyborem dla przyszłej mamy jest niegazowana woda mineralna o niskiej zawartości sodu. Warto wybrać taką, która w jednym litrze zawiera co najmniej 100 mg magnezu oraz 200 mg wapnia.
Wzmożone pragnienie w ciąży to zjawisko całkowicie fizjologiczne, wiążące się z zachodzącymi w organizmie zmianami. Podaż wody na odpowiednim poziomie jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu, a także – zapewnienia przyszłej mamie dobrego samopoczucia i kondycji. W tym miejscu warto podkreślić, że ogromne znaczenie ma nie tylko ilość spożywanych płynów, ale także ich rodzaj. Przyszła mama zawsze powinna mieć pod ręką butelkę niegazowanej wody mineralnej, która w razie potrzeby szybko pozwoli ugasić pragnienie.
[mc4wp_form id="5878"]