Autor : 7:49 am Profilaktyka, Zdrowe odżywianie

Zioła na uchyłki jelita grubego

Uchyłki jelita grubego to dolegliwość, która rozwija się na skutek zagłębiania błony śluzowej jelita w warstwę mięśni. Skutkuje to tym, że błona śluzowa uwypukla się na zewnątrz jelita. Jest to patologia, która może mieć zarówno nabyty, jak i wrodzony charakter. Uchyłki nabyte to przepukliny błony śluzowej niewielkich rozmiarów, przechodzące przez błonę mięśniową okrężnicy. Wrodzone wyglądem przypominają niewielkich rozmiarów kieszonki – występują jedynie sporadycznie. Warto wiedzieć, jak walczyć z tą dolegliwością.

W jaki sposób powstają uchyłki jelita grubego?

Uchyłki jelita grubego obecnie zalicza się do szerokiego grona chorób cywilizacyjnych. Dotyczą one bowiem głównie populacji, która zamieszkuje kraje rozwinięte. Co ciekawe, uchyłki okrężnicy są praktycznie niespotykane w krajach dopiero rozwijających się. Popularna teoria głosi, że za różnice w występowaniu tego schorzenia w różnych regionach świata, odpowiedzialna jest między innymi zawartość błonnika pokarmowego w pożywieniu. Jego niedostateczna ilość może prowadzić do przyrostu masy mięśniowej, wzrostu ciśnienia wewnątrzjelitowego oraz wzmożonych ruchów okrężnicy. Skutkiem tego w punktach o najmniejszym oporze błona śluzowa jelita jest wypychana na zewnątrz. Najczęściej są to miejsca, w których naczynia krwionośne przechodzą przez błonę mięśniową. Za bardzo istotny czynnik ryzyka występowania tej dolegliwości uznaje się także brak aktywności fizycznej, który jest niestety problemem bardzo powszechnym.

Jeśli chodzi o same uchyłki jelita grubego, to z reguły nie przekraczają one średnicy 10 mm i nie są spotykane w odbytnicy.

Powstawanie uchyłków jelita grubego najczęściej wynika ze stosowania nieprawidłowej diety bądź też obciążeń genetycznych. Sprzyjać mu mogą także zaburzenia mikrobioty jelitowej. Badanie, które pozwala wykryć obecność uchyłków to tomografia komputerowa miednicy mniejszej oraz jamy brzusznej pacjenta. Przydatne mogą okazać się również badania takie jak CRP oraz liczba białych krwinek.

Warto podkreślić również, że zapalenie uchyłków jest zazwyczaj bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia kolonoskopii. Dlatego w przypadku podejrzeń dotyczących występowania uchyłków, koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza.

Jakie są objawy uchyłków jelita grubego?

Uchyłki jelita grubego zazwyczaj są całkowicie bezobjawowe, toteż wykrywa się je przy okazji innych badań diagnostycznych. Objawy schorzenia pojawiają się jedynie u niespełna 1/3 pacjentów. Mówiąc o nich warto wspomnieć: 

  •  zmiany rytmu wypróżnień
  •  zaparcia i wzdęcia
  •  zaparcia naprzemienne z biegunkami
  •  dolegliwości bólowe w dolnej lewej części brzucha.

U niektórych pacjentów objawy uchyłków jelita grubego wskazywać mogą na niedrożność jelita. Jeśli schorzenie zaczyna dawać objawy, określa się je mianem choroby uchyłkowej okrężnicy. 

W jaki sposób leczy się uchyłki jelita grubego?

W przypadku choroby, która nie daje u pacjenta żadnych objawów i powikłań, w leczeniu skupia się głównie na zwiększeniu w diecie ilości błonnika pokarmowego. U niektórych pacjentów stosuje się również leki rozkurczowe, chociaż ich skuteczność nie została do dnia dzisiejszego odpowiednio udokumentowana. 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że u niektórych pacjentów dochodzi do rozwoju groźnych dla życia powikłań. Mowa tutaj o wolnej perforacji, ropniu, ostrym zapaleniu uchyłków, niedrożności, przetokach bądź też krwotokach. Zdecydowana większość z tych dolegliwości wymaga interwencji lekarza chirurga.

Zioła na uchyłki jelita grubego

Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że zioła na uchyłki jelita grubego mogą przynieść naprawdę spektakularne efekty. Osoby, które zmagają się z uchyłkowatością jelita, mogą próbować złagodzić nieprzyjemne objawy przy pomocy naturalnych sposobów. Aby ułatwić wypróżnianie, po każdym posiłku pacjent powinien spożyć herbatę z rumianku bądź też mięty pieprzowej. W celu ułatwienia wypróżniania można spożywać łupiny babki jajowatej, która wpływa na zmiękczenie masy kałowej.

W przypadku zapalenia błony śluzowej jelit specjaliści polecają napary z krwawnika, lepiężnika, orzecha i rdestu. Są to zioła, które nie tylko doskonale radzą sobie ze stanem zapalnym, ale również zmniejszają krwawienie, które ewentualnie może występować w przewodzie pokarmowym.

Popularne zioła na uchyłki jelita grubego mają za zadanie nie tylko leczyć tę dolegliwość, ale również zapobiegać jej występowaniu. Osoby, które chcą zadbać o pracę swojego układu trawiennego, powinny włączyć do diety siemię lniane. Przynosi ono ulgę w zaparciach, doskonale wpływa na trawienie i ułatwia wypróżnianie. Kleik z siemienia lnianego dla osób walczących z uchyłkami jelita to produkt w diecie wręcz obowiązkowy.

Lewatywy z nią na uchyłki jelita grubego

Dostępnych jest wiele informacji na temat ziołowych lewatyw, które mają wykazywać zbawienne działanie na układ pokarmowy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że stany zapalne jelit absolutnie wykluczają ich przeprowadzanie. Jeśli u pacjenta doszło do rozwoju choroby uchyłkowej, w żadnym wypadku nie powinien on przeprowadzać lewatywy. Może to bowiem stanowić poważne zagrożenie i jest kategorycznie zabronione.

Jak powinna wyglądać dieta przy uchyłkach jelita grubego?

Jak już wspomniano wyżej, podstawą do leczenia uchyłkowatości bezobjawowej jest zadbanie o odpowiednią podaż błonnika. Najlepiej przyjmować go pod postacią  surowych warzyw, owoców oraz produktów wytwarzanych na bazie pełnego ziarna. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, a to ze względu na to, że duża podaż błonnika może sprzyjać zaparciom.

Pacjenci, którzy walczą z uchyłkami jelita grubego, powinni zrezygnować z wysokoprzetworzonych produktów, które zawierają duże ilości konserwantów, barwników i innych dodatków. Pacjenci koniecznie muszą zrezygnować także z palenia papierosów, a także mocno ograniczyć spożywanie napojów gazowanych, alkoholu i kofeiny.

Jeśli uchyłki jelita grubego wiążą się u pacjenta z dolegliwościami bólowymi, powinien on kategorycznie przestrzegać zasad lekkostrawnej diety i ograniczyć spożycie surowego błonnika. Można osiągnąć to poprzez przecieranie spożywanych owoców i warzyw, a także obieranie ich ze skórki i poddanie obróbce termicznej. W przypadku uporczywych zaparć pacjent może wesprzeć się sfermentowanymi napojami mlecznymi, takimi jak maślanka i kefir oraz probiotykami.

Uwypuklenia błony śluzowej jelita nie zawsze prowadzą do jakichkolwiek konsekwencji. Bardzo często pacjenci nie odczuwają żadnych przykrych dolegliwości z nimi związanych. To właśnie z tego powodu dolegliwość przez długi czas pozostaje zazwyczaj bez diagnozy. Niemniej jednak, każdy kto chce zadbać o dobrą kondycję swojego układu pokarmowego, powinien stosować zbilansowaną dietę oraz uprawiać aktywność fizyczną. Ogromne znaczenie ma również wypijanie właściwej ilości płynów, które może zapobiegać problemom ze strony układu pokarmowego.

(Visited 39 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij