Written by 7:45 am Profilaktyka, Zdrowie

Co pomaga na zawroty głowy – domowe sposoby

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak skutecznie pozbyć się zawrotów głowy. Są one stosunkowo często występującą dolegliwością, jednak jeśli pojawiają się regularnie, w żaden sposób nie można ich bagatelizować. Niepokojące zawroty głowy mogą być bowiem objawem poważnych stanów chorobowych.

Czym są zawroty głowy?

Zawroty głowy to stan, który można określić kręceniem się w głowie. Warto podkreślić, że częstotliwość jego występowania wzrasta z reguły wraz z wiekiem pacjentów. Za zawroty głowy odpowiedzialne są zaburzenia układu równowagi składającego się z błędnika, jego unerwienia oraz ośrodków zlokalizowanych w móżdżku, korze mózgowej oraz przy mózgu.

Zawroty głowy czasem występują zupełnie bez powodu, mogą być również spowodowane nagłą zmianą pozycji ciała. Pacjenci, którym dokucza ta przykra dolegliwość, odczuwają iluzję ruchu otoczenia, iluzję ruchu własnego ciała, a także brak równowagi w połączeniu z wrażeniem, że zaraz się upadnie.

Jeśli zawroty głowy stają się na tyle intensywne, że nie pozwalają pacjentowi normalnie funkcjonować i znacznie obniżają jakość jego życia, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty –  neurologa bądź też otolaryngologa.

Jakie są przyczyny zawrotów głowy?

Zawroty głowy mogą mieć tak naprawdę wiele przyczyn. Wśród nich warto wyróżnić: 

  •  urazy mózgu i błędnika
  •  padaczkę
  •  migrenę
  •  niedotlenienie
  •  zaburzenia naczyniowe
  •  stany zapalne ucha
  •  stany zapalne nerwu przedsionkowego
  •  guzy mózgu
  •  zespoły lękowe i depresyjne
  •  nadciśnienie tętnicze
  •  hipoglikemię
  •  choroby autoimmunologiczne
  •  przeziębienie i grypę
  •  nowotwory
  •  zatrucie organizmu.

Warto wspomnieć o tym, że niektóre stany fizjologiczne ludzkiego organizmu oraz prowadzony styl życia może wpływać na wystąpienie zawrotów głowy. Są to takie stany jak ciąża, odwodnienie, niedożywienie, niewyspanie, choroba lokomocyjna, choroba morska oraz stałe przyjmowanie określonych leków. Zdarza się, że u pacjenta zawroty głowy pojawiają się na skutek długiego korzystania z komputera bądź też telefonu komórkowego.

Sprawdź:  Godzina 00:00 znaczenie dla singli

Jak wygląda leczenie zawrotów głowy?

Aby leczenie zawrotów głowy było skuteczne, należy możliwie jak najbardziej precyzyjnie ustalić ich przyczynę. Często może wiązać się to z wizytami u wielu specjalistów, a tak zastosowaniem nowoczesnych badań diagnostycznych. Metody, które wykorzystuje się przy leczeniu zawrotów głowy to: 

  •  farmakoterapia
  •  fizykoterapia
  •  psychoterapia
  •  ograniczenia dietetyczne
  •  korekta stylu życia
  •  rehabilitacja przedsionkowa

Co pomaga na zawroty głowy – domowe sposoby

Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że z zawrotami głowy łatwo i bezpiecznie można poradzić sobie przy pomocy domowych sposobów. Oczywiście, wcześniej należy się upewnić, że nie są one związane z toczącym się stanem chorobowym.

1. Aktywność fizyczna

Nie od dziś wiadomo, że ruch stanowi doskonałe antidotum, jeśli chodzi o wiele schorzeń i zaburzeń. Poprawia ukrwienie organizmu, a także pozytywnie wpływa na równowagę i koordynację ruchową. Aktywność fizyczna sprawia, że organizm staje się dotleniony i lepiej odżywiony. Regularne ćwiczenia nie tylko skutecznie poprawiają samopoczucie, ale również doskonale radzą sobie z zawrotami głowy.

2. Właściwa higiena snu

Jest to kluczowa kwestia, która wpływa na kondycję ludzkiego organizmu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko ilość snu się liczy, ale także – jego jakość. U niektórych pacjentów zawroty głowy mogą wynikać z niewyspania. Aby zniwelować problem, wystarczy zadbać o przynajmniej 8 godzin wysokiej jakości snu w ciągu nocy, a także w razie potrzeby – krótkie drzemki w trakcie dnia. Nie bez znaczenia są również warunki, które sprzyjają efektywnemu wypoczynkowi: ciemność, cisza, optymalna temperatura i świeże powietrze.

3. Właściwy poziom nawodnienia organizmu

Trzeba podkreślić, że zbyt małe spożycie wody bądź duże jej straty skutkują odwodnieniem. Objawy tego stanu będą zależne od tego, jak wiele wody brakuje w ludzkim organizmie. Etap, w którym pojawiają się bóle i zawroty głowy, oznacza, że doszło do zaawansowanej fazy odwodnienia. Aby zapobiec tym objawom, należy zadbać o podaż wody na odpowiednim poziomie.

Sprawdź:  Znaczenie godziny 17:17 dla singli

4. Naturalne sposoby na zawroty głowy

Wystarczy zajrzeć do domowej kuchni, by znaleźć przydatne produkty spożywcze, które pomagają zwalczać dokuczliwe objawy zawroty głowy. Są to między innymi:

  • mięta – posiada ona lecznicze właściwości i świeżość, które zmniejszają częstotliwość występowania zawrotów głowy i skutecznie łagodzą ich natężenie
  • imbir – wspiera regulację ciśnienia oraz dba o prawidłową kwasowość krwi, wspierając jej krążenie w organizmie. Regularne jego spożywanie może ograniczyć występowanie zawrotów głowy. Imbir najlepiej spożywać pod postacią aromatycznego naparu, który dodatkowo wspiera nawodnienie organizmu.
  • żurawina – regularne spożywanie tego owocu – czy w postaci suszonej, czy pod postacią naparu, może blokować receptory serotoninowe i działać przeciwskurczowo, pomagając pozbyć się zawrotów głowy.

5. Metody relaksacyjne

U niektórych pacjentów zawroty głowy są związane z przewlekłym stresem, napięciem emocjonalnym bądź też nerwicą. W takiej sytuacji warto pokusić się o zastosowanie prostych technik relaksacyjnych, takich jak pilates bądź też joga. Systematyczne ćwiczenia regulują oddech, dotleniają organizm i redukują poziom stresu.

Postępowanie w przypadku zawrotów głowy

Pacjenci, którzy czują, że zbliża się atak zawrotów głowy, powinni usiąść bądź też położyć się na stałym, stabilnym podłożu. Pozycja stojąca jest niebezpieczna, ponieważ znacznie zwiększa ryzyko groźnego upadku. Aby wspomóc organizm w walce z zawrotami głowy, należy skupić wzrok na najbliższym nieruchomym punkcie. Bardzo często ta prosta czynność wystarczy, by zawroty głowy ustąpiły po krótkim czasie. Jeśli dolegliwości stają się coraz bardziej intensywne, należy zapewnić pacjentowi dostęp do chłodnej, świeżej wody oraz czystego powietrza. Jeśli pomimo takiego postępowania dolegliwości nie ustępują, a u pacjenta pojawiają się inne objawy, takie jak omdlenie i uczucie słabości, należy wezwać pomoc medyczną.

Pacjenci, u których zawroty głowy są bardzo intensywne, a domowe sposoby walki z nimi okazują się mało skuteczne, powinni pomyśleć o zastosowaniu farmakoterapii, oczywiście w porozumieniu z lekarzem. Do stosowanych leków zaliczyć można leki przeciwhistaminowe, betahistynę, neuroleptyki, benzodiazepin, a także antagonistów wapnia.

W procesie leczenia zawrotów głowy często korzysta się również z gimnastyki leczniczej, zwanej kinezyterapią. Pacjent uczy się wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń pod czujnym okiem fizjoterapeuty, co wspomaga jego układ ruchu.

Podsumowując, zawroty głowy są stosunkowo częstą dolegliwością, której jednak nie należy bagatelizować. Z czasem pojawiają się bez przyczyny bądź też związane są ze stanem fizjologicznym organizmu – potrafią być jednak również zwiastunem ciężkich, poważnych schorzeń.

[mc4wp_form id="5878"]
Close