Autor : 8:27 am Dziecko

Szkoła rodzenia – źródło wiedzy dla przyszłych rodziców

Uczestnictwo w szkole rodzenia nie jest obowiązkowe, ale z pewnością warto się do niej zapisać. W ten sposób przyszła mama zdobędzie niezbędną wiedzę na temat ciąży, porodu, połogu i opieki nad maluszkiem. Może się również wymienić doświadczeniami z innymi uczestnikami kursu, a także zadać pytania specjalistom. Sprawdź, jak wybrać szkołę rodzenia!

Szkoła rodzenia – kiedy się zapisać?

Do szkoły rodzenia najlepiej zapisać się po 20. tygodniu ciąży, kiedy miną już ciążowe dolegliwości i jednocześnie spokojnie zdążysz zrealizować cały program. Standardowy kurs trwa 5–6 tygodni, zajęcia odbywają się 1–3 razy w tygodniu. Spotkania trwają 90–120 minut, ale warto to wcześniej sprawdzić. Jeśli chcesz zacząć później, pomyśl o przyspieszonym kursie weekendowym. Zanim zapiszesz się do szkoły rodzenia, zapytaj ginekologa, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań. Niekiedy specjalista może zalecić udział tylko w zajęciach teoretycznych. Jeśli istnieje ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, lekarz najprawdopodobniej odradzi szkołę rodzenia. 

Zajęcia prowadzone są zarówno dla kobiet, które planują poród naturalny, jak i przygotowujących się do cesarskiego cięcia. Możesz uczestniczyć w nich sama lub z partnerem, siostrą, przyjaciółką czy mamą. Szkoła rodzenia to dobry pomysł, niezależnie od tego, czy spodziewasz się pierwszego dziecka, czy jesteś w kolejnej ciąży. 

Czym się kierować przy wyborze szkoły rodzenia?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na plan zajęć. Sprawdź, czy znajdują się w nim zarówno wykłady, jak i ćwiczenia praktyczne. Oprócz tego zapytaj, ile trwają spotkania, jak często się odbywają i w jakich godzinach. Dzięki temu dopasujesz zajęcia w szkole rodzenia do swojego grafiku. 

Jeśli wybrałaś szpital do porodu, sprawdź, czy organizuje on szkołę rodzenia. Dzięki temu możesz poznać położną, a także dowiedzieć się, jakie warunki panują w danej placówce. Ustal, czy zajęcia są bezpłatne, czy też musisz uiścić opłatę. Zanim podejmiesz decyzję, popytaj rodzinę i znajomych, czy mogą ci jakąś polecić. Zapytaj, jaka atmosfera panuje na zajęciach oraz ile osób w nich uczestniczy. 

Dlaczego warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Zajęcia prowadzone są przez doświadczone położne, często uczestniczy w nich również ginekolog, neonatolog, psycholog, dietetyk czy fizjoterapeuta. Dzięki temu dobrze przygotujesz się do porodu, a także dowiesz się, jak szybko wrócić do formy po ciąży. 

Uczestnicząc w spotkaniach, poznasz ćwiczenia oddechowe, pozycje wertykalne i metody łagodzenia bólu porodowego. Położna wyjaśni, jak rozpoznać sygnały, że maluszek jest gotowy do przyjścia na świat. Omówi też fazy porodu i podpowie, jaka może być rola przyszłego taty. Oprócz tego dowiesz się, jak dbać o siebie podczas połogu. Nauczysz się, jak karmić, przewijać, kąpać maluszka, a także układać go do snu. Dzięki temu poczujesz się pewniej, gdy dziecko przyjdzie na świat. 

Aby lepiej przygotować się do roli rodzica, możesz zapisać się do szkoły rodzenia połączonej z kursem pierwszej pomocy małemu dziecku. W ten sposób dowiesz się, jak postępować w przypadku zachłyśnięcia, zakrztuszenia, skaleczenia czy utraty przytomności. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj: https://porody.medicover.pl/ciaza/szkola-rodzenia-z-kursem-pierwszej-pomocy-malemu-dziecku/.

(Visited 6 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij