Trądzik to nie tylko choroba naszej skóry, to również głęboki problem kosmetyczny i wizerunkowy, który często prowadzi do obniżonej samooceny. Niedoskonałości występujące na twarzy, jakie są głównym objawem trądziku można jednak zamaskować, nie czyniąc krzywdy swojej skórze. Jak dobrać podkład do cery trądzikowej?
Cera trądzikowa – charakterystyka zmian chorobowych
Trądzik jest chorobą, która często dotyka osoby w okresie dojrzewania. Niemniej jednak problem trądziku – czyli widocznych głównie na skórze twarzy zmian zapalnych, rozszerzonych i zapchanych porów, nadmiernego wydzielania sebum, podrażnień i zaczerwienień – może dotknąć nas również w wieku dorosłym. Leczenie trądziku jest trudne, złożone i długotrwałe, zmiany zaś uporczywe do zniwelowania.
Trądzik – czy jest przeszkodą w stosowaniu podkładu?
Osoby borykające się z niedoskonałościami, które tworzą się wskutek trądziku nie muszą na szczęście rezygnować ze stosowania podkładu. Podkład dla cery trądzikowej umożliwia bowiem zamaskowanie widocznych zmian, a nawet wspomaga proces leczenia. Nie bez znaczenia jednak jest rodzaj stosowanego fluidu – nieodpowiednio dobrany bowiem podkład dla cery trądzikowej może nie tylko zniwelować efekty kuracji leczniczych, ale nawet wydłużyć czas leczenia o kilka lat.
Dobór podkładu do cery trądzikowej – jaki powinien on być?
Podkład, jaki chcemy aplikować na skórę trądzikową, powinien jednocześnie:
- zadbać o jej pielęgnację,
- posiadać działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i łagodzące,
- regulować poziom wydzielanego w nadmiarze sebum,
- nie obciążać skóry objętej stanem chorobowym oraz
- maskować niedoskonałości,
- kamuflować przebarwienia i zmiany zapalne,
- wypełniać nierówności.
Jak dobrać podkład do cery trądzikowej? Postawić należy na produkty o lekkiej konsystencji, nieobciążające, bezzapachowe. Podkład do cery trądzikowej nie powinien zawierać zapychających i drażniących konserwantów i parabenów. Warto natomiast, by posiadał odpowiedni stopnień ochrony przeciwsłonecznej – minimum SPF 20.
Jak dobrać podkład do cery trądzikowej – co powinien zawierać w składzie?
Idealny podkład do cery trądzikowej, nie tylko pokryje niedoskonałości, ale również złagodzi stany zapalne i wspomoże leczenia farmakologiczne. Jakie składniki powinien zawierać podkład do cery trądzikowej? Warto sprawdzić, czy w składzie kosmetyku znajdziemy tlenek cynku o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym, który dodatkowo zmatowi skórę, redukując nadmiar wydzielanego sebum. Ważny jest również tlenek żelaza, tworzący naturalną barierę przed promieniowaniem słonecznym. Niezwykle istotnym składnikiem podkładu do cery trądzikowej jest kwas salicylowy o działaniu delikatnie złuszczającym i przeciwzapalnym, odblokowującym pory, odświeżającym cerę i lekko ją schładzającym. Świetnie, gdy podkład uzupełnia nawilżająca i jednocześnie niezapychająca porów gliceryna.
Podkład do skóry trądzikowej – odpowiednie przygotowanie gwarancją trwałości makijażu
Do nałożenia podkładu do skóry trądzikowej należy odpowiednio ją przygotować. Niezwykle ważne jest dokładne oczyszczenie, pozbycie się z jej powierzchni nadmiaru sebum. Zwiększy to zdecydowanie komfort nakładania kosmetyku i wydłuży trwałość makijażu. Na skórę należy też nałożyć krem dedykowany cerze trądzikowej – może to być preparat matujący lub nawilżający, odpowiednio dobrany do charakterystyki naszej cery. Dopiero po całkowitym wchłonięciu się kremu pielęgnacyjnego przystąpić można do nakładania podkładu.
Jak aplikować podkład do cery trądzikowej?
Podkład do cery trądzikowej nakładać należy z zachowaniem szczególnej troski o higienę. Można aplikować go przy użyciu dłoni, pamiętając by przed nabraniem kosmetyku dokładnie oczyścić ręce, bądź wyczyszczonymi aplikatorami – gąbeczką lub pędzlem do podkładu. Nie należy przesadzać z ilością kosmetyku. Gdy makijaż nie będzie nam już potrzebny należy szybko i dokładnie go zmyć – uchroni nas to przed nasilaniem się zmian trądzikowych.
Dla wielu z nas, trądzik to bardzo duży problem estetyczny. Jeśli jednak dobierzemy odpowiedni podkład do cery trądzikowej, nie będzie on kolidował z procesem leczenia. Wręcz przeciwnie – wspomoże walkę z niedoskonałościami, maskując ich widoczność na czas leczenia.