Autor : 6:52 pm Psychologia

Rozmowa z psychologiem online – jak się do niej przygotować?

Rozmowa z psychologiem online – jak się do niej przygotować?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii jednym susem przenosi cię w połowę drogi ku odzyskaniu równowagi emocjonalnej. To znak, że przyjmujesz do serca, że przedłużający się smutek, stany lękowe czy bezsenność nie są naturalne. Bez względu na przyczynę twoich problemów masz prawo obawiać się o to, jak przebiegać będzie pierwsza rozmowa z psychologiem online. Aby nieco zredukować odczuwane napięcie, warto przygotować się do pierwszej sesji. Dzięki temu skupisz się wyłącznie na pokonywaniu wyzwań, a nie odczuwanym stresie.

Jak sprawdzić, czy rozmowa z psychologiem online jest Ci potrzebna?

Znowu dopadło cię przygnębienie, po tym, jak kilkoro znajomych opublikowało zdjęcia obrazujące ich idealne życie rodzinne, podczas gdy ty przechodzisz kryzys małżeński? Wyładowujesz agresję na dziecku, po dniu pracy w hałaśliwym i jaskrawo oświetlonym open space? Coraz ciężej jest ci wstać z łóżka, by zmierzyć się z kolejną dobą bez bliskiej ci osoby w świecie żywych? Każda z tych sytuacji to wołanie twojej psychiki o pomoc.

Z pewnością bez trudu odczytujesz symptomy infekcji wirusowej i sięgasz po odpowiednie leki zbijające gorączkę czy łagodzące kaszel. Rozpoznanie symptomów zaburzeń natury psychicznej jest większym wyzwaniem. Lata tłumienia emocji, spychania potrzeb na boczny tor i przebodźcowanie skutecznie to utrudniają.
Pomocne w podjęciu decyzji o tym, by sięgnąć po pomoc psychoterapeuty, są testy psychologiczne. Test Dass 21 pomoże ci określić stopień nasilenia stresu, lęku i depresji. Natomiast dzięki Testowi Holmes-Rahe ocenisz poziom obciążenia stresem w ciągu minionych dwunastu miesięcy.

Czy sesja z psychologiem online wymaga skomplikowanego zaplecza technicznego?

Sesje psychoterapeutyczne prowadzone w gabinecie tylko pozornie są mniej wymagające niż te online. Po umówieniu wizyty musisz wszak dojechać na miejsce o wyznaczonej porze i bez względu na zmęczenie rozmawiać o napotkanych w życiu trudnościach. Możliwość skorzystania z sesji stacjonarnych jest też ograniczona w przypadku osób z niewielką mobilnością, mieszkających w małych miejscowościach, a także opiekujących się dziećmi i seniorami.

Jeśli zdecydujesz się, aby wsparcia udzielił ci psycholog online, musisz zadbać wyłącznie o podstawowe zaplecze techniczne. Niezbędny będzie komputer lub smartfon oraz dostęp do internetu. W przypadku wideokonferencji zadbaj o sprawną kamerę i słuchawki, które zagwarantują większa prywatność sesji. Niezbędne będzie też zainstalowanie aplikacji Skype lub Vsee. Jeśli zdecydujesz się na czat – kamera będzie niepotrzebna. Rozmowa prowadzona będzie wyłącznie w aplikacji bez konieczności widzenia się z terapeutą. Najmniej wymagające techniczne są sesje e-mail. Do ich przeprowadzenia musisz mieć wyłącznie skrzynkę mailową. Wiadomości możesz odczytywać w dowolnym miejscu i o wybranej porze. Nawet jeśli nie masz dostępu do internetu – możesz skorzystać z komputera w bibliotece publicznej. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.twojpsycholog.online/

Psycholog online – o czym pamiętać przed pierwszą rozmową?

Aby rozmowa z psychologiem online mogła się odbyć, ważne jest przygotowanie własnej psychiki do tego spotkania. Choć terapia przeprowadzana jest w zaciszu własnego domu, to rozmawianie o problemach i skrywanych lękach wywołuje wiele stresu.

Psycholog online ma świadomość napięcia, jakie może w tobie wywoływać pierwszych kilka spotkań. Właśnie dlatego nie będzie prosił cię o opowiadanie o wszystkich doświadczonych traumach, odczuwanych smutkach, czy szczegółach życia seksualnego. Na początku specjalista będzie ci zadawał wyłącznie pytania, które pozwolą mu zyskać ogólny zarys problemu, z którym się zmagasz. Tylko w ten sposób będzie mógł ci pomóc w poszukiwaniu rozwiązań. Nie zdziw się, jeśli okaże się, że sedno trudności, z jakimi się zmagasz, okaże się leżeć w zupełnie innym miejscu, niż ci się wydawało.

Nie czuj skrępowania, jeśli nie będziesz znać odpowiedzi na niektóre pytania. Ich brak tez jest cenną wskazówką. Nieumiejętność nazwania pewnych emocji czy określenia przyczyn zachowań może być informacją, co do obszarów twojej psychiki, które wymagają szczególnego wsparcia i przepracowania.

Jeśli obawiasz się, że zapomnisz powiedzieć o niektórych ważnych dla ciebie odczuciach – zanotuj je przed sesją. Dodatkowo na kilka godzin przed spotkaniem postaraj się wyciszyć, aby dodatkowe napięcie nie potęgowało odczuwanego już stresu.

Aby terapia była skuteczna, musisz jednak zaufać terapeucie. Nie traktuj go ani jako przyjaciela, któremu trzeba się przypodobać, ani wroga, przed którym należy zatajać emocje i niewygodne fakty. Terapeuta nie będzie cię oceniał. Jego rolą jest wyłącznie rozpoznanie, z czym tak naprawdę się zmagasz i zaproponowanie możliwych rozwiązań.

Pamiętaj, że to terapia jest dla ciebie, a nie ty dla terapii. Jeśli w którymkolwiek momencie poczujesz się niekomfortowo albo mało bezpiecznie – masz prawo przerwać sesję. Rozważ też zmianę formy spotkań. Jeśli nie czujesz się dobrze podczas wideokonferencji, bardziej odpowiednie będą być może sesje w formie czatu albo korespondencji e-mail? Nie wybieraj rozwiązań popularnych, ale te, które dla ciebie są najbardziej odpowiednie.

(Visited 36 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij