Written by 8:00 am Dbam o siebie, Paznokcie • One Comment

Onycholiza – czym jest i jak z nią walczyć?

Nie wszyscy mają świadomość tego, że paznokcie są częścią ciała, która również może być dotykana przez różnego rodzaju choroby. Jedną z najczęściej spotykanych jest onycholiza, która dotyka zarówno paznokcie rąk, jak i nóg. Niestety, leczenie tego schorzenia jest dość wymagające, a paznokcie nim dotknięte nie wyglądają zbyt estetycznie. Warto więc wiedzieć, na czym polega ta choroba, jak ją rozpoznać i leczyć.

Onycholiza – co to?

Onycholiza to choroba, która dotyczy płytki paznokcia i zaburza jej prawidłowy wzrost. Mianem tym określa się sytuację, w której płytka paznokcia odkleja się od łożyska – warto jednak podkreślić, że jest to proces zupełnie bezbolesny. Pomimo tego że onycholiza nie powoduje dolegliwości bólowych, należy traktować ją jako niebezpieczny stan. Paznokieć, który ulega oddzieleniu, wyróżnia się jasnymi przebarwieniami na płytce.

Skutkiem oddzielenia paznokcia od łożyska są powstające pęcherzyki powietrza oraz przestrzenie, przez które do ludzkiego organizmu mogą wnikać wirusy oraz szkodliwe drobnoustroje. Ich przedostanie się do wnętrza organizmu często skutkuje grzybicą, stanami zapalnymi, zakażeniem oraz innego rodzaju dolegliwościami. W przypadku, kiedy pacjent nie zgłosi się do specjalisty na czas i nie podejmie niezbędnego leczenia, na skutek onycholizy może pojawić się infekcja oraz silne dolegliwości bólowe. Zgromadzone w wolnych przestrzeniach zanieczyszczenia mogą z kolei być przyczyną bardzo przykrego zapachu.

Jakie są pierwsze objawy onycholizy?

Pierwszy objaw, który powinien wzbudzić niepokój u pacjenta, to przebarwienie na płytce paznokcia, które ma nieco jaśniejszy kolor. Zazwyczaj pojawia się ono na bocznej bądź też górnej krawędzi paznokcia, by stopniowo postępować w jego głąb. Oznacza to, że łożysko zostało oderwane od paznokcia. Jeśli pacjent nie podejmie na czas leczenia, zanieczyszczenia i bakterie, które gromadzą się pod paznokciem, będą prowadzić do zakażeń. Paznokieć wtedy zmienia kolor na szary, brązowy lub żółty. Niestety, początkowe objawy choroby bardzo często są przez pacjentów bagatelizowane bądź też wręcz niezauważalne – problem dotyczy zwłaszcza kobiet, które regularnie wykonują manicure.

Sprawdź:  Podłużne bruzdy na paznokciach - z czym są związane?

Sprawdź również: Problemy z paznokciami – rodzaje i przyczyny.

Jakie są przyczyny onycholizy?

Onycholiza może mieć różne przyczyny. Najczęściej spotykaną sytuacją jest oderwanie łożyska od paznokcia na skutek urazu mechanicznego. Zdarza się, że nawet jednorazowe, dość silne uderzenie, będzie skutkowało powstaniem onycholizy. Jeśli chodzi o paznokcie u stóp, onycholiza bardzo często rozwija się na skutek noszenia niedopasowanego, zbyt ciasnego obuwia. W takiej sytuacji paznokieć oddziela się od łożyska na skutek stałego ucisku bądź też naruszenia jego powierzchni podczas chodzenia.

Według aktualnie znanych wyników badań onycholiza może być również powiązana z innymi chorobami. W większym stopniu narażone są na nią osoby, które cierpią na różnego rodzaju choroby skóry – atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowate bądź też łuszczycę. Zdarza się także, że onycholiza powiązana jest z nadczynnością tarczycy, cukrzycą, a także chorobami układu krążenia.

Do rozwoju onycholizy może również odpowiadać nieodpowiednia dieta, która nie dostarcza do organizmu odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Mowa tutaj choćby o jakże ważnym żelazie.

Łożysko od płytki paznokcia może również oderwać się na skutek zbyt intensywnych oraz nieprzemyślanych zabiegów kosmetycznych w obszarze paznokci. Onycholiza może także występować u osób, które są uczulone na kosmetyki stosowane do stylizacji paznokci. Prawdopodobieństwo pojawienia się onycholizy jest większe u osób, które prowadzą aktywny styl życia i odnoszą częste urazy w okolicy kończyn górnych i dolnych.

Jak wygląda leczenie onycholizy?

Jeśli chodzi o leczenie onycholizy, to jest ono skuteczne wyłącznie wtedy, kiedy uda się postawić prawidłową diagnozę. Niestety, schorzenie to wciąż bywa mylone z infekcją bakteryjną bądź też grzybicą paznokci. Jest to spory błąd – onycholiza nie stanowi sama w sobie infekcji. Te rozwijają się dopiero na skutek braku leczenia dolegliwości.

Specjalista, który leczy onycholizę, jako pierwszy krok oczyści ten fragment płytki paznokcia, który oderwał się od łożyska. Następnie przychodzi kolej na odżywienie oraz nawilżenie łożyska przy pomocy specjalistycznych preparatów. Jest to zabieg dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Dzięki niemu można skutecznie usunąć nagromadzone zanieczyszczenia oraz masy rogowe. Na sam koniec zabiegu lekarz aplikuje specjalny preparat, którego zadaniem jest wspomaganie leczenia i jego przyspieszenie.

Sprawdź:  Problemy z paznokciami - rodzaje i przyczyny

Aby opisane wyżej procedury przyniosły oczekiwane efekty i zahamowały dalszy rozwój choroby, specjalista powinien określić przyczynę, przez którą paznokieć oderwał się od łożyska. Dopiero wtedy można dla konkretnego pacjenta dobrać dopasowane do jego potrzeb leki.

Aby mieć pewność, że problem nie powróci, warto skupić się na wyeliminowaniu przyczyn odpowiedzialnych za jego powstanie. Dlatego tak ważny jest obszerny i szczegółowy wywiad z pacjentem. 

W jaki sposób zapobiegać onycholizie?

Osoby, których dotyczy zwiększone ryzyko występowania onycholizy – choćby przez dużą aktywność fizyczną bądź też choroby współistniejące, powinny zadbać o zachowanie właściwej profilaktyki.

Ci, którzy na co dzień uprawiają dużo sportu i prowadzą aktywny tryb życia, koniecznie muszą zadbać o dobór odpowiednich butów. Bardzo ważne jest ich dopasowanie do stopy zarówno pod względem szerokości, jak i długości. Idealnie dopasowane buty nie mogą być ani zbyt duże, ani zbyt małe. Warto zadbać o to, by były stworzone z naturalnych materiałów, które umożliwiają skórze stopy oddychanie. Oczywiście, buty należy dopasować do rodzaju uprawianej aktywności – inne buty sprawdzą się w przypadku biegaczy, inne zaś będą odpowiednie dla kolarzy.

Aby zapobiegać powstawaniu onycholizy, trzeba skupić się na właściwej pielęgnacji paznokci u stóp i rąk. Przede wszystkim, warto regularnie skracać długość płytki paznokcia – zwłaszcza w przypadku paznokci u stóp. Trzeba jednak pamiętać o tym, by paznokieć nie był krótszy, niż opuszek palca.

Osoby narażone na powstawanie onycholizy, powinny zrezygnować z wykonywania pedicure i manicure przy pomocy lakierów akrylowych, żelowych oraz hybrydowych. Jeśli przyczyną onycholizy są urazy mechaniczne oraz nacisk na płytkę paznokcia, zastosowanie dodatkowych warstw lakieru może uniemożliwić mu naturalne wyginanie się, co redukuje szansę na powstawanie mikrourazów.

Stopy przed powstawaniem onycholizy można chronić również poprzez wybór specjalistyczny wkładek bądź też ortez. Te jednak należy kupić wyłącznie w porozumieniu z podologiem, który będzie w stanie dopasować odpowiednie rozwiązanie dla konkretnego pacjenta. Dzięki temu można zniwelować nacisk na narażone partie stopy, a także odciążyć miejsca zagrożone przez różnego rodzaju urazy.

Onycholiza może wydawać się niezbyt groźnym schorzeniem, jednak jej skutki potrafią być naprawdę poważne. Dlatego też po zauważeniu pierwszych objawów choroby, bezwzględnie należy umówić wizytę u specjalisty, który podejmie odpowiednie kroki w celu zahamowania jej rozwoju.

[mc4wp_form id="5878"]
Close