Autor : 7:58 am Dbam o siebie, Włosy

Metody i techniki farbowania włosów

Próby pierwszych koloryzacji włosów pojawiły się już w XIX wieku, kiedy to przy pomocy utleniaczy kobiety próbowały rozjaśniać swoje fryzury. Obecnie kreatywne farbowanie włosów jest możliwe dzięki nieograniczonej wręcz liczbie metod i technik. Pozwala to na tworzenie na kobiecych głowach naprawdę fantazyjnych kompozycji. Z pewnością warto zapoznać się z tym tematem nieco bliżej. 

Rodzaje koloryzacji włosów

Zanim pozna się metody farbowania włosów, warto dowiedzieć się, jakie są jego rodzaje.

Koloryzacja permanentna

To koloryzacja nazywana również podstawową bądź też amoniakalną. Jej ogromną zaletą jest pokrywanie w 100% wszystkich siwych włosów, a także gwarancja uzyskania wielowymiarowych, intensywnych kolorów. Koloryzację permanentną można indywidualnie dopasować do potrzeb każdej klientki, gwarantując długotrwały, olśniewający efekt.

Koloryzacja demi-permanentna

Jest to typ koloryzacji, który pozwala na regenerację struktury włosa. Produkty demi-permanentne pozbawione są amoniaku i stosuje się je głównie do odświeżania i tonowania kolorów. Koloryzacja tego typu jest zupełnie bezpieczna dla włosów, można stosować ją również u kobiet w ciąży. Jej minusem jest jednak to, że zaledwie w 75% umożliwia pokrycie siwych włosów.

Koloryzacja kwaśna

Jest to alternatywny sposób koloryzacji dla klientów, którzy alergicznie reagują na kolory utleniające. Co ciekawe, stosowanie produktów przeznaczonych do tego typu koloryzacji  umożliwia całkowite pokrycie siwych włosów. Wszystko dlatego, że zawarte w nich pigmenty potrafią wnikać głęboko w strukturę włosa, zapewniając bardzo intensywny i długotrwały efekt.

Jakie są techniki koloryzacji włosów?

Omawiając metody farbowania włosów nie sposób nie podkreślić, że przede wszystkim powinny być one dobierane indywidualnie do oczekiwań i potrzeb klientki. Każdy dobry stylista przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów na włosach, powinien odbyć konsultację z klientką i przedstawić jej swoją propozycję odnośnie planowanej koloryzacji. Jeśli chodzi trendy w bieżącym sezonie, to zdecydowanie przodują poniższe techniki farbowania:

Flamboyage

Jest to metoda koloryzacji, która powszechnie uznawana jest za najtrudniejszą. Fryzjer separuje poszczególne pasma na różnej wysokości fryzury i rozkłada je na całej długości włosów, stosując na nich kilka kolorów jednocześnie. Efekt końcowy – utrzymana w ciemniejszej tonacji nasada włosów, rozjaśniająca się w stronę końcówek. Ta metoda koloryzacji zapewnia wielowymiarowy, intensywny efekt odpowiedni do każdego typu urody. Odcień flamboyage bez żadnego problemu można dopasować do potrzeb klientki, uzyskując zimny lub ciepły kolor, w zależności od jej oczekiwań. Ten typ koloryzacji sprawia, że cała twarz sprawia wrażenie rozświetlonej i młodszej, dlatego cieszy się tak ogromną popularnością. Dodatkowo sprawia, że cała fryzura wydaje się żywa, gęsta i uniesiona.

Sprawdź:  Stretching - co to jest i co dają ćwiczenia rozciągające?

Refleksy

Jest to typ koloryzacji, podczas którego włosy rozjaśnia się nawet o kilka tonów. Stylista fryzur zajmuje się wybieraniem poszczególnych pasm włosów, które zostaną poddane koloryzacji w celu stworzenia nierównomiernym refleksów. W nowoczesnych salonach fryzjerskich do stworzenia tego efektu uzyskuje się najróżniejsze produkty przeznaczone do koloryzacji. Mowa tutaj o rozjaśniaczach bądź też farbach rozjaśniających. Wiele klientek wierzy opowieściom, że tworzenie refleksu z wykorzystaniem tych produktów może osłabić i uszkodzić włosy. Nie trzeba jednak się o to obawiać, a to z tego względu, że nowoczesne produkty fryzjerskie umożliwiają wręcz wzmocnienie struktury włosa, a także utrzymanie go w dobrej kondycji. Profesjonalnie przeprowadzona koloryzacja może zapobiegać łamaniu się włosów, chroni przed zniszczeniem, a także utrzymuje się przez co najmniej kilkanaście tygodni, gwarantując długotrwały, spektakularny efekt.

Ombre

Jest to zdecydowanie najpopularniejsza koloryzacja ostatnich lat. W metodzie tej stylista fryzur stopniowo rozjaśnia kosmyki, trzymając się zasady, że najciemniejszy odcień nakładany jest u nasady włosów, a najjaśniejszy – na ich końcówkach. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że oczekiwany efekt można osiągnąć wyłącznie wtedy, kiedy zastosowane kolory będą dobrane do typu urody kobiety. Ombre najlepsze efekty przynosi na mocnych, kręconych i grubych włosach. Dlatego też techniki tej nie poleca się szczególnie kobietom, które posiadają delikatne, przetłuszczające się i cienkie włosy. Jeśli chodzi o najbardziej popularne zestawienie kolorystyczne, to wciąż od wielu miesięcy niepodzielnie króluje połączenie brązu i blondu.

Sombre

Soft ombre to technika, która wyglądem przypomina tradycyjne ombre, jednak pozwala na uzyskanie wielowymiarowego, naturalnego i delikatnego efektu. Koloryzacja sombre to fantastyczny pomysł na letnie dni, pozwalający uzyskać we włosach słoneczne, odmładzające, jasne refleksy. Łagodne rozjaśnienie zazwyczaj wykonuje się w okolicy twarzy oraz na samych końcówkach włosów. Pozwala to na rozświetlenie cery i odmłodzenie twarzy. Sombre optycznie powiększa objętość włosów i jest bardzo uniwersalną techniką, która fantastyczne efekty przynosi zarówno u blondynek, jak i brunetek. Można stosować ją niezależnie od tego, jakiej długości są włosy.

Sprawdź:  Jak pielęgnować skórę twarzy?

Splashlight 

Jest to bardzo kreatywny tylko koloryzacji, który imituje to, w jaki sposób włosy zachowują się pod wpływem działania promieni słonecznych. Nie wszyscy wiedzą, że trend ten głęboko zakorzeniony jest w japońskim anime, w którym bohaterowie bardzo często mają w połowie długości włosów wyraziste, jasne pasy. Efekt koloryzacji ma być odzwierciedleniem tego, w jaki sposób promienie słoneczne odbijają się na powierzchni włosów. Podczas koloryzacji flashlight fryzjer nakłada farbę na grupę włosów na wysokości uszu. Farbowanie włosów tą techniką jest nieco awangardowe i zapewnia wielowymiarowy, przyciągający uwagę efekt. Warto podkreślić, że zastosowanie nowoczesnych farb w żaden sposób nie niszczy włosów i nie wpływa negatywnie na ich kondycję.

Czym jest koloryzacja kreatywna?

Koloryzacja kreatywna to rozwiązanie przeznaczone dla najbardziej odważnych kobiet. Wykonuje się ją z wykorzystaniem produktów, które można kupić na profesjonalnym rynku fryzjerskim. Umożliwia stworzenie wielobarwnej fryzury bądź też włosów w mocnym, ekstrawaganckim kolorze. Z fryzjerstwem jest jak z modą – nie obowiązują w nim żadne ograniczenia. Toteż kreatywni fryzjerzy chętnie bawią się obowiązującymi trendami, technikami farbowania i kolorami. Łączyć kolory można w tradycyjny, klasyczny sposób, bądź też pójść na żywioł. Nowoczesne produkty fryzjerskie gwarantują, że nawet przy wykorzystaniu najbardziej intensywnych odcieni, włosy wciąż będą w doskonałej kondycji, a to ze względu na zawarte w produktach wysokiej jakości składniki pielęgnacyjne.

Jeśli chodzi o metody farbowania włosów, to kobiety współcześnie mają naprawdę ogromny wybór. Aby móc określić, która metoda koloryzacji w przypadku danej kobiety okaże się najlepsza, warto umówić się na wizytę do doświadczonego stylisty fryzur i omówić wszelkie możliwe warianty. Na szczęście, współczesne fryzjerstwo gwarantuje kobietom ogromny wybór rozwiązań, co pozwala na osiągnięcie zachwycających, przyciągających uwagę efektów.

(Visited 118 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij