Written by 7:01 pm Rankingi

Laktator elektryczny – pomoc dla karmiącej mamy. Sprawdź nasz ranking najlepszych laktatorów

Laktator - pomoc dla karmiącej mamy. Sprawdź nasz ranking najlepszych laktatorów

Narodziny dziecka to radosne przeżycie, wielki dzień dla rodziców. Po 9 miesiącach oczekiwań radościach, ale i trudach ciąży, rodzi maleńki człowiek, wymagający pielęgnacji i miłości. WHO – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią minimum do miesiąca życia i poleca kontynuowanie karmienia w drugim roku życia. Karmienie piersią ma same dobre strony dla dziecka i mamy. Zmniejsza ryzyko otyłości, cukrzycy i próchnicy w przyszłość, kształtuje prawidłowy zgryz, pozytywnie wpływa na rozwój inteligencji emocjonalnej, tworzy więź między mamą a dzieckiem, daje maleństwo poczucie bezpieczeństwa, uspokaja je, pomaga przezwyciężyć lęki spowodowane nieznanymi bodźcami.

Karmienie dziecka piersią? A może wspomóc się laktatorem?

Dziecko karmione piersią jest spokojniejsze, rzadziej miewa kolki i nabywa naturalną odporność. Mleko matki ma za każdym razem inny smak, więc pociecha przyzwyczaja się do smaków. Mama również ma korzyści z karmienia piersią – łatwiej zrzuca nadmiar ciążowych kilogramów i lżej przechodzi połóg, jest spokojniejsza o dziecko. Badania naukowe udowodniły, że matki karmiące piersią rzadziej zapadają na nowotwory piersi. Oczywiście w okresie karmienia piersią, zwłaszcza w pierwszych dniach laktacji, mogą wystąpić problemy z karmieniem. Nie należy się wtedy poddawać, tylko nadal przystawiać dziecko do piersi,  a razie nawału pokarmu i bolesnych piersi, można skorzystać z laktatora. Odciągnięte mleko należy podać dziecku łyżeczką – smoczek z butelki zaburza naturalny odruch ssania.

Ranking inny niż wszystkie

Nasze ekspertki od laktatorów elektrycznych zaprosiły do budowy  rankingu laktatorów

elektrycznych położne i doradczynie laktacyjne, czyli osoby znające się na problemach związanych z karmieniem piersią.  Następnie cały zespół przetestował i przeanalizował najpopularniejsze modele laktatorów elektrycznych, które są dostępne na rynku, a nawet polecane w magazynach dla młodych mam. Ekspertki sprawdziły także opinię o laktatorach na forach internetowych. W końcu akurat przy tej materii najważniejsza jest opinia położnych i matek. Tak powstały ranking laktatorów elektrycznych jest wiarygodny i może być pomocą dla kobiet, które szukają sprawdzonego urządzenia. Warto wspomnieć, że istnieją także laktatory ręczne. Bez względu na to, jaki laktator zakupimy, warto wiedzieć, że „główną misją” laktatora jest pomoc mamie, w jak najdłuższym utrzymaniu karmienia piersią. Dzięki temu urządzeniu jest to możliwe nawet po powrocie do pracy, kiedy to karmienie piersią może pomóc niemowlęciu w zmierzeniu się ze stresową sytuacją, jaką jest rozstanie z mamą.

Sprawdź:  Ranking odkurzaczy ręcznych - poznaj opinie

Obecnie, pediatrzy polecają karmienie piersią i stosowanie laktatora w sytuacji, kiedy jest to konieczne. Ranking laktatorów elektrycznych pokazuje, które urządzenie jest wygodne w życiu i delikatne dla piersi. Wiele kobiet w pierwszych dniach po porodzie cierpi na nawał pokarmu – mleczka jest tak dużo, że noworodek nie jest w stanie tego zjeść. Wiąże się to z bólem piersi i dlatego tak ważne jest delikatne odciąganie mleka kobiecego. Wiele szpitali proponuje oddanie nadmiaru mleka  do banku mleka kobiecego. Takie mleko jest wykorzystywane do karmienia chorych noworodków lub wcześniaków. Warto pomóc i odciągnąć pokarm laktatorem.

Kiedy konieczne jest  używanie laktatora? Jaki wybrać laktator elektryczny?

O karmieniu piersią cały czas podawanych mnóstwo przekłamań. Panuje popularny mit, że jeżeli noworodek płacze, to znaczy, że się nie najada, a mama nie ma pokarmu. Jest to jedno z najgorszych  kłamstw, które ma na celu zniechęcić matki do karmienia. Noworodek nie potrzebuje dużej ilości pokarmu jednorazowo, ma maleńki żołądek. To co dostaje od mamy wystarczy dziecku i nie wolno mu podawać butli z mlekiem modyfikowanym. Nieprawdą jest, że dziecko karmione piersią ma jeść co trzy godziny. Noworodka karmi się na żądanie. Pierś powinna być opróżniona do końca, ale maluch nie zawsze jest w stanie to zrobić. I właśnie wtedy przydaje się laktator – można odciągnąć nadmiar mleka i zamrozić (w zamrażarce można je przechowywać do 6 miesięcy). 

Gwarantuje to utrzymanie karmienia pod jednym warunkiem, że nie poda się maluszkowi mleka modyfikowanego. Niestety, nie zawsze dziecko rodzi się zdrowe i o czasie. Wtedy użycie laktatora jest konieczne, aby odciągać mleko. Lekarz -neonatolog decyduje, w jaki sposób poda mleko dziecku. Pokarm można odciągnąć laktatorem, kiedy mama może wyjść z domu i nie może  nakarmić dziecka. Mleczko może podać tata lub inna bliska osoba. Powrót mamy do pracy w momencie rozszerzania diety, to też okoliczność, w której trzeba użyć laktatora. Rano, przed pracą mama karmi dziecko piersią, a w południe jej odciągnięte mleko, podaje niemowlęciu osoba, która się nim opiekuje. Warto wiedzieć, że odciągnięte mleko kobiece dodaje się do nowych potraw, np.: do kaszki, dzięki czemu dziecko łatwiej akceptuje wprowadzane jedzenie i nie ma dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ani alergii. Mleko kobiece to skarb natury -idealne dla dziecka, a laktator to pomoc techniki w wielkim dziele karmienia piersią.

Sprawdź:  Ryżowar - gadżet, czy niezastąpiony sprzęt? Sprawdź nasz ranking ryżowarów

Czy wielkość piersi ma wpływ na laktację i używanie laktatora?

Co należy rozumieć pod pojęciem dobry laktator elektryczny? Kolejny mit z gatunku absurdalnych to przekonanie, że wielkość piersi ma wpływ na laktację i możliwość używania laktatora. Niby kobiety z mniejszym biustem nie mogą karmić piersią, bo nie mają pokarmu. Laktacja nie zależy od wielkości piersi, to proces hormonalny. W stymulowaniu laktacji pomaga przystawianie dziecka do piersi. Pierwsze mleko nazywa się siarą i jest go stosunkowo niewiele, ale noworodkowi w zupełności wystarczy. W 3-4 dobie od porodu pojawia się mleko.

Młode mamy nie powinny przejmować się wyglądem mleka – jest bez wątpienia troszkę inne niż mleko krowie, ale takie ma być. Każda kobieta niezależnie od wielkości biustu może używać laktatora elektrycznego. Warto go kupić przed porodem, ale nie należy wypróbowywać. Część kobiet w czasie ciąży nie ma laktacji. Kupując laktator, warto zwrócić uwagę na regulację siły ssania.

Czy laktator elektryczny dokładnie odciąga mleko?

Tak, laktator elektryczny cechuje się dokładnym odciąganiem mleka, bez uczucia dyskomfortu.  Większość  tego typu urządzeń posiada kilkustopniową regulację rytmu ssania. Zwykle zasilane są bateriami, dlatego łatwo go zabrać ze sobą w podróż. Zleca się zabranie laktatora  czy właśnie do szpitala na poród. Z laktatora na baterie można korzystać, nawet jeżeli pobliżu nie ma źródła zasilania.  Używanie laktatora elektrycznego redukuje ryzyko bolesnego zastoju mleka. Zdarzają się sytuacje, najczęściej po dłuższej przerwie bez karmienia, gdy laktator pomoże zmiękczyć brodawkę i ją uwydatnić. Maluszek może wtedy łatwiej chwycić  brodawkę i ssać pierś.

Jak widać laktator, jest przydatnym urządzeniem – naprawdę ułatwia karmienie i jest rozwiązaniem większości problemów związanych z karmieniem piersią. Obserwowanie, jak dziecko spokojnie ssie, zasypia, a później gaworzy przy karmieniu to cudowne i niepowtarzalne chwile macierzyństwa. Dziecko karmione piersią ma wagę odpowiednią do wieku, jest mniej płaczliwe i częściej przesypia noc, ponieważ mama nie traci czasu na podgrzewanie i studzenie mleka modyfikowanego, tylko przykłada płaczące niemowlę do piersi. Spokój i cisza następuje w ciągu kilku chwil. W nocy to jest bezcenne.

[mc4wp_form id="5878"]
Close