Autor : 8:06 pm Profilaktyka

Kolagen – co to za składnik i jaką rolę odgrywa w ludzkim ciele?

Kolagen, zwany też białkiem młodości, jest jednym z najważniejszych białek budujących nasz organizm. Stanowi około 30% ogólnej zawartości białka w ludzkim ciele…

Kolagen – co to za składnik i jaką rolę odgrywa w ludzkim ciele?

Kolagen, zwany też białkiem młodości, jest jednym z najważniejszych białek budujących nasz organizm. Stanowi około 30% ogólnej zawartości białka w ludzkim ciele. Kolagen odpowiada za utrzymanie sprężystej struktury i odporności na rozciąganie licznych tkanek i narządów, stanowi barierę dla drobnoustrojów oraz odgrywa istotną rolę w gojeniu się ran.

Najwięcej kolagenu, bo aż 70–80% znajduje się w skórze. Jest on białkiem przestrzennym, które dzięki swojej budowie wypełnia skórę od środka i tworzy dla niej pewnego rodzaju „rusztowania”, dzięki którym pozostaje napięta. Jeśli skóra traci swoją jędrność i elastyczność, to zmarszczki stają się bardziej widoczne – z tego powodu musimy zwrócić na to białko szczególną uwagę. Kolagen jest kluczowym elementem zapewniającym młody wygląd cery, dlatego powinien stanowić stały składnik pielęgnacji anti-aging

Kolagen – jakie ma zastosowanie?

Kolagen wykorzystuje się często w gabinetach medycyny estetycznej do wypełniania blizn i zmarszczek. Z racji jego nawilżającego działania można go też spotkać na sklepowych półkach i w prawie każdym domu w preparatach do pielęgnacji twarzy, np. kremach. Kolagen w takiej postaci nie jest jednak w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry, dlatego warto zacząć działać także od środka – pomocny może okazać się między innymi koktajl z kolagenem.

Jak dostarczyć kolagen do ludzkiego organizmu?

Kolagen możemy podzielić na endogenny – taki, który jest wytwarzany przez nasz organizm, oraz egzogenny – dostarczany z zewnątrz. Ważne, aby ten dostarczany z zewnątrz był jak najbardziej zbliżony do tego, który jest produkowany w ludzkim ciele. Zwiększy się wtedy jego dostępność biologiczna, czyli ilość substancji czynnej, która po spożyciu zostanie wchłonięta i weźmie udział w przemianach metabolicznych – tj. organizm będzie mógł ją wykorzystać w łatwiejszy sposób.

Sprawdź:  Wykwity pierwotne i wtórne - czym są?

Kolagen możemy dostarczyć do organizmu wraz z pełnowartościowymi posiłkami, które zawierają:

  • galarety warzywne i owocowe,
  • żelatynę spożywczą,
  • podroby,
  • kurze łapki,
  • golonkę i salceson.

Każdy powinien dostarczać to białko z pożywienia, ponieważ jest to podstawowe białko budulcowe każdego organizmu ludzkiego. Jeśli jednak tego rodzaju źródła kolagenu nie goszczą zbyt często w twojej diecie lub po prostu nie są dla ciebie wystarczająco smaczne, możesz postawić na gotowe produkty od Shiny&Shapy.

Niedobory kolagenu może również powodować spożywanie alkoholu, przebywanie w zbyt wysokich lub niskich temperaturach, nadmierna ekspozycja na słońce, uprawianie sportów ekstremalnych, zmiany hormonalne oraz niektóre choroby.

Shiny&Shapy – wyjątkowe posiłki z kolagenem

Z wiekiem (po 25. roku życia) produkcja kolagenu zaczyna spadać, więc jeśli chcesz zadbać o młody wygląd swojej skóry, bez wahania zdecyduj się na kurację kolagenową. Zestaw gotowych produktów, które możesz spożywać codziennie, pomoże ci zadbać nie tylko o cerę, ale także o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Taki koktajl z kolagenem zastępuje pełnowartościowy posiłek i syci na długi czas. Produkty od Shiny&Shapy zawierają bioaktywny kolagen, który działa pozytywnie na organizm od wewnątrz – stymuluje skórę do odbudowy. Jeśli chcesz więc pozbyć się uporczywych zmarszczek i co dzień widzieć w lustrze odżywioną i gładką twarz, zdecyduj się na te wyjątkowe posiłki, które pomogą Ci uzupełnić dietę o białko młodości w przystępnej formie. Efektywna suplementacja jest kluczowa w procesie regeneracji skóry, a także opóźnia naturalne procesy jej starzenia.

(Visited 31 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij