Autor : 12:43 pm Diety i sport

Kiedy odchudzanie staje się niebezpieczne. Anoreksja i bulimia

Mogłoby się wydawać, że odchudzanie zwykle wiąże się z pozytywnymi skutkami, ponieważ pomaga w zachowaniu ładnej sylwetki, a także zapewnieniu sobie zdrowia somatycznego. Niestety zdarza się, że odchudzanie staje się niebezpieczne i prowadzi do zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja i bulimia.

Odchudzanie może nie być zdrowe, czyli ze skrajności w skrajność

Nadwaga jest uznawana za niezdrową i powiązaną z takimi zjawiskami jak nadciśnienie, cukrzyca, problemy z aktywnością ruchową. Niestety nadmierne odchudzanie również może prowadzić do poważnych problemów takich jak zaburzenia odżywiania. Stosowanie tzw. diet cud może prowadzić również do zaburzeń hormonalnych i spadku samooceny, a także pogorszenia metabolizmu i negatywnego wpływu na zdrowie psychosomatyczne. Stosowanie diety może również spowodować pojawienie się genetycznie uwarunkowanych metod przystosowania się do głodu, co postrzegane jest przez ludzki organizm jako coś negatywnego. Sporym problemem może być także efekt jojo, czyli powrót wagi do poziomu wyjściowego po pewnym czasie od zakończenia diety. 

Zaburzenia odżywiania — anoreksja i bulimia

Zaburzenia odżywiania najczęściej pojawiają się u kobiet w wieku od 15 do 30 roku życia, chociaż zdecydowanie najwięcej problemów dotyczy nastolatek. Dzieje się tak dlatego, że w tym okresie zachodzi dużo zmian somatycznych, emocjonalnych i psychicznych, a samoocena może spadać. Anoreksja jest nazywana jadłowstrętem psychicznym i opiera się na zmniejszaniu liczby spożywanych kalorii do minimum, a także lęku przed przytyciem oraz zakłócenia w postrzeganiu własnego ciała. Z kolei bulimia również odnosi się do lęku przed zwiększeniem wagi, jednak w tym wypadku mogą pojawić się takie elementy jak prowokowanie wymiotów i wypróżnień, a także objadanie się w sposób napadowy. Zarówno anoreksja, jak i bulimia, to zaburzenia odżywiania, które muszą być leczone, ponieważ mogą doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Zwykle chore osoby nie chcą poddać się terapii, jednak w przypadku nastolatek największe znaczenie ma postawa rodziców lub opiekunów i zachęcenie do rozpoczęcia leczenia. 

Jak poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania?

Obecnie specjaliści polecają redukcję wagi w sposób powolny, a więc ucięcie od 200 do 500 kalorii od swojej Całkowitej Przemiany Materii. W ten sposób nie pojawia się zjawisko głodu i cały proces jest dosyć zdrowy, chociaż spadek wagi jest znacznie wolniejszy niż przy dietach typu 1000 kalorii. Jednocześnie wolniejsze odchudzanie sprawia, że nie ma później problemu z zaburzeniami odżywiania oraz efektem jojo. Osoby, u których pojawiły się niewłaściwe relacje z jedzeniem, a także zaburzenia takie jak anoreksja lub bulimia, powinny zdecydować się na wizytę u specjalisty. Pomóc może psychiatra w Katowicach lub innym polskim mieście. Innym rozwiązaniem jest wizyta u psychologa lub też długotrwała psychoterapia (na przykład w nurcie poznawczo-behawioralnym lub systemowym). Zwykle cały proces leczenia trwa przez jakiś czas, natomiast w przypadku skrajnego wyniszczenia organizmu konieczne może być krótkotrwałe leczenie szpitalne i podawanie kroplówek. W przypadkach bez zagrożenia zdrowia i życia ważne jest zmodyfikowanie myśli na temat jedzenia, a także nauczenie się zdrowe stylu życia oraz umiaru. 

(Visited 15 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij