Autor : 1:50 pm Zdrowie dziecka

Jak wspierać mikroflorę bakteryjną jelit u małych dzieci?

Jak wspierać mikroflorę bakteryjną jelit u małych dzieci

Odpowiednia dieta, zabawa w naturze, adopcja zwierzaka. Oto kilka ze sposobów, w jakie łatwo możesz wzmocnić mikrobiom dziecka.

1. Zwiększaj czas na zewnątrz

To niezwykle ważne. Osoby, które spędzają dużo czasu w naturze mają bogatszy mikrobiom od tych, które przez większość dnia są zamknięte w czterech ścianach. Dlatego zabieraj jak najczęściej dziecko do lasu czy parku i pozwalaj mu bawić się w ziemi, trawie i ogólnie w zieleni. To wpływa pozytywnie na jego mikrobiom i zwiększa jego różnorodność. Podobnie jak regularna aktywność fizyczna. Wszelkie sporty czy gry staraj się także uprawiać z dzieckiem na zewnątrz.

2. Unikaj odkażających detergentów

W ten sposób także możesz poprawić mikrobiom swojego dziecka. Badania przeprowadzone w 2018 roku w Kanadzie pokazują, że dzieci wychowujące się w domach, w których używa się środków dezynfekujących, np. z alkoholem, mają często zaburzony mikrobiom i znajduje się w nim więcej niekorzystnych bakterii. Nie zniechęcamy Cię oczywiście do dbania o higienę w domu. Nie używaj jednak do sprzątania agresywnych środków, tylko zastąp je delikatnymi, najlepiej naturalnymi.

3. Zwracaj uwagę na stres

Udowodniono, że zakłóca i osłabia on mikrobiom. Negatywnie na mikrobiom wpływa zarówno stres psychiczny, jak i fizyczny, na przykład powodowany nagłymi zmianami temperatur czy niedoborem snu. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało silny i zdrowy mikrobiom, zadbaj o te elementy jego życia, zwłaszcza o zdrowy i regenerujący sen.

4. Włącz dietę dla jelit

Jeśli Twoje dziecko je już stałe pokarmy, warto, aby w jego diecie znalazły się kiszonki, jogurty czy kefiry. Zawierają one bakterie probiotyczne, które wzmacniają te w jelitach. Dodatkowo dobrze, aby jego dieta była bogata w błonnik, którym żywią się dobre bakterie jelitowe. Jego dobrymi źródłami w diecie dziecka mogą być:

  • banany
  • czosnek
  • cebula
  • pełnoziarniste potrawy
  • cykoria
Sprawdź:  Jak dbać o zdrowie nastolatków?

Jeśli Twoje dziecko nie je jeszcze samodzielnie pokarmów, wspierać ochronę jego mikrobiomu możesz suplementami z probiotykami, takimi jak Multilac Baby.

Multilac Baby – wsparcie dla mikrobiomu

Suplement diety Multilac dla dzieci jest dobrym wsparciem dla mikrobiomu zwłaszcza po infekcjach, w tym rotawirusowych, podczas antybiotykoterapii czy w okresie jesienno-zimowym. To probiotyk w kroplach, który łatwo możesz podawać nawet niemowlakowi, po ukończeniu przez niego pierwszego miesiąca życia, zakraplając go bezpośrednio do buzi.

Multilac krople zawiera też bardzo dobrze przebadany szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus GG. Ma on udowodnione działanie i jest bezpieczny dla dzieci. Dodatkowo Multilac Baby oprócz probiotyku zawiera też prebiotyk, który sprzyja namnażaniu bakterii probiotycznych w jelitach. Jest też bardzo wygodny w przechowywaniu, bo mimo że niektóre probiotyki dla dzieci musisz przechowywać w lodówce, Multilac Baby możesz trzymać w każdym miejscu w domu. Dzięki temu łatwo może też z Tobą podróżować.

(Visited 50 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Zamknij