Written by 7:55 am Profilaktyka

Do jakiego wieku rosną piersi?

Wiele nastolatek i dojrzałych kobiet zastanawia się, do kiedy rosną piersi. Otóż, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zmiany w rozmiarze biustu zachodzą u kobiety przez całe życie. Warto więc wiedzieć, do jakiego wieku rosną piersi, a także – jakie sytuacje życiowe mogą doprowadzić do zmiany ich wielkości.

Budowa piersi – jak wygląda?

Sutki są największymi gruczołami skórnymi w ciele człowieka. Znajdują się na klatce piersiowej pomiędzy 2-3 a 6-7 żebrem. Na piersi składa się:

Tkanka gruczołowa, tworzona przez płaty, w skład których wchodzą zraziki – skupiska pęcherzyków. Piersi wyposażone są także w przewody mleczne, które umożliwiają wydostawanie się pokarmu na zewnątrz w okresie karmienia. 

Tkanka tłuszczowa i tkanka łączna – ich zadaniem jest ochrona tkanki gruczołowej, a także nadawanie piersiom ostatecznego kształtu.

Brodawka sutkowa – jest miejscem, gdzie mleko uchodzi na zewnątrz. Brodawka sutkowa na obu piersiach otoczona jest przez otoczki, na których umiejscowione są niewielkich rozmiarów gruczoły potowe. Warto podkreślić, że sutki są bardzo bogato unerwione, co czyni je jednymi z wrażliwszych stref ciała kobiety.

Jak rosną piersi?

Proces rozwoju piersi i kształtowania ich funkcji nazywany jest mammogenezą.

Otóż, piersi zaczynają rozwijać się już w czwartym tygodniu życia płodowego pod wpływem hormonów płciowych oraz czynników genetycznych pochodzących od matki. Pączek sutkowy wytwarza się do piątego tygodnia ciąży i rośnie przez kolejne 7 tygodni kształtując zraziki sutkowe oraz wtórne pąki. Przez cały okres ciąży rozwijają się okoliczne żyły, naczynia limfatyczne, nerwy i tętnice. Tuż po porodzie u noworodka hormony matki przestają działać, a piersi wchodzą w stan spoczynku. Znajdują się w nim aż do momentu rozpoczęcia dojrzewania płciowego.

Największy wzrost biustu można zanotować u młodych kobiet w okresie dojrzewania. Kiedy jajniki rozpoczynają produkcję hormonów płciowych, na piersi zaczynają działać estrogeny, kluczowe dla stymulacji wzrostu. Są one powodem odkładania się tkanki tłuszczowej w obszarze klatki piersiowej.

Sprawdź:  Co pomaga na zawroty głowy - domowe sposoby

Jak wyglądają etapy rośnięcia biustu u nastolatki?

Zastanawiając się, do jakiego wieku rosną piersi, trzeba dowiedzieć się, jak przedstawiają się etapy rośnięcia biustu u nastolatki. Mówi o tym skala Tannera, podzielona na pięć etapów. Zazwyczaj rozwój biustu odpowiada ogólnie przyjętym normom.

Faza I 

Etap tuż przed pokwitaniem. W tym czasie można zauważyć bardzo nieznaczne uwypuklenie brodawek.

Faza II

Etap, który zazwyczaj rozpoczyna się u dziewcząt pomiędzy 8. a 12. rokiem życia. Można zauważyć delikatne powiększenie otoczek brodawek sutkowych, a także minimalne zwiększenie rozmiaru piersi.

Faza III 

Jest to faza, która rozpoczyna się zazwyczaj pomiędzy 9. a 13. rokiem życia. U dziewcząt można zaobserwować wtedy znaczny przyrost tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej wpływający na uwypuklenie konturów piersi, a także rozwój otoczek brodawek.

Faza IV 

W tym czasie brodawka sutkowa staje się wypukła i zyskuje swoje ostateczne rozmiary. Jest to faza, która ma miejsce w przedziale wiekowym 10-15 lat.

Faza V 

To ostateczny etap rozwoju piersi, który dotyczy nastolatek w wieku od 16 do około 17 lat. To właśnie w tym czasie piersi całkowicie się wykształcają, a brodawki sutkowe osiągają prawidłowy kształt. W fazie tej kobiecy biust osiąga swoją pełną dojrzałość.

Trzeba pamiętać o tym, że powyższe fazy odnoszą się do modelowego przebiegu rozwoju biustu. Warto jednak wspomnieć o tym, że na proces ten składa się również aspekt genetyczny. Ma on bowiem ogromny wpływ na kształt i wielkość piersi. Nie bez znaczenia są również osobiste cechy sylwetki, ogólny stan zdrowia, prawidłowa dieta oraz prawidłowe działanie gospodarki hormonalnej.

W jakich innych sytuacjach życiowych piersi mogą zmieniać swój rozmiar?

Wiedząc już, do jakiego wieku rosną piersi, warto zastanowić się również, w jakich sytuacjach życiowych ich rozmiar może się zmieniać.

 Przybieranie na wadze/chudnięcie

U kobiety, u której zwiększa się masa ciała, pojawia się również większa ilość tkanki tłuszczowej. Nastolatki zazwyczaj bywają dość szczupłe, jednak dorosłe kobiety z różnych powodów przybierają na wadze. Najczęściej łączy się to z powiększeniem się piersi, jednak nie jest to regułą. To, w których miejscach odkłada się tkanka tłuszczowa, zależne będzie od indywidualnego typu sylwetki. Podczas gdy u niektórych kobiet przybieranie na masie skutkuje powiększeniem piersi, u innych powiększają się obwody dolnej połowy ciała.

Sprawdź:  Zapalenie spojówek - jak mu zapobiegać?

Kształt i rozmiar piersi może zmieniać się w przypadku spadku wagi. Oczywiście, także i w tej sytuacji zmiany będą posiadać charakter indywidualny. Niektóre kobiety tracą centymetry w biuście, podczas gdy u innych zmienia się obwód pod nim.

Ciąża i karmienie a zmiana rozmiaru piersi

Nie ma co ukrywać, że ciąża jest czasem, w którym praktycznie każda kobieta jest w stanie zanotować zmiany w swoim rozmiarze piersi. W okresie ciąży wzrasta ilość tkanki gruczołowej, która potrzebna będzie do produkcji mleka – a co za tym idzie zwiększa się cały rozmiar piersi. Kobiety w ciąży przybierają także na wadze, co przekłada się na wzrost ilości tkanki tłuszczowej w piersiach.

Oczywiście, przemiany nie u każdej kobiety będą wyglądać identycznie. Przyrost piersi zaczyna się już na wczesnym etapie ciąży, trwa w okresie karmienia, a następnie stopniowo zaczyna się zmniejszać. Niektóre kobiety wracają do rozmiaru sprzed ciąży, u innych piersi już na stałe pozostaną nieznacznie większe. U nielicznych pań zdarzyć się może, że biust po okresie ciąży staje się mniejszy niż przed zajściem z nią. Spadek ten wynika z utraty masy ciała oraz zmniejszenia ilości tkanki gruczołowej.

Wpływ cyklu miesięcznego na rozmiar piersi

U większości kobiet piersi mogą zmieniać swój rozmiar pod wpływem zmian hormonalnych związanym z miesięcznym cyklem. Zwiększenie rozmiaru piersi może być widocznie zauważalne w drugiej połowie cyklu – u niektórych kobiet jest to tak odczuwalne, że na ten okres potrzebują większych biustonoszy.

Od czego zależna jest wielkość piersi?

Zastanawiając się, do jakiego wieku rosną piersi, warto również dowiedzieć się, od czego zależy ich wielkość. Otóż, zazwyczaj jest ona uwarunkowana genetycznie. To właśnie geny w ogromnym stopniu wpływają na wielkość i wygląd biustu. Co ciekawe, badania nie potwierdziły jednoznacznie, że schemat ten dotyczy wyłącznie materiału genetycznego pochodzącego od matki. Charakterystyczne cechy wyglądu piersi można otrzymać od obojga rodziców.

Za prawidłowy przebieg rozwoju biustu odpowiadają również żeńskie hormony płciowe. To właśnie one stymulują rozrost tkanki tłuszczowej. Jeśli gospodarka hormonalna kobiety nie działa prawidłowo, może zahamować rozrost piersi.

Na końcu warto wspomnieć, że piersi nigdy nie są idealnie symetryczne. Lekka dysproporcja w rozmiarze biustu jest zjawiskiem naturalnym i z pewnością nie stanowi powodu do niepokoju.

Podsumowując, wielkość biustu u kobiety nigdy nie jest stała i niezmienna. Może zmieniać się w zależności od masy ciała, działania hormonów oraz ewentualnej ciąży. Także panie będące w okresie menopauzy mogą zauważyć zmiany w wyglądzie swoich piersi. 

[mc4wp_form id="5878"]
Close