Written by 7:16 pm Rankingi

Żelazko parowe ranking – które żelazka są sprawdzone?

Żelazko parowe ranking - które żelazka są sprawdzone

Wyprasowana odzież  jest wyrazem elegancji, wręcz wymogiem we współczesnym świecie. Osoba, która chodzi w pogniecionych  bluzkach, uchodzi za niedbającą o siebie i niekulturalną. Są materiały, których nie trzeba prasować i dobrze  wyglądają bez prasowania. Trudno osobie wyobrazić niewyprasowaną koszulę, czy spodnie garniturowe. Dlatego dobrze prasujące żelazko to kluczowy przedmiot w domu. Prasowanie bywa żmudne, a czasem wymaga ogromnej  dokładności, dlatego  dobrej jakości żelazko, to zakup, którego będziemy używali przez wiele lat. Dobre żelazko to takie, które podczas prasowania nie pozostawia zagnieceń. Ludzie są przekonani, że skuteczność prasowania zależy od mocy żelazka. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ znacznie ważniejszym parametrem jest siła ciągłego wyrzutu pary.  Działanie pary jest bardzo ważne, bo ona rozluźnia włókna tkanin, co bardzo ułatwia prasowanie. Im większa siła wyrzutu pary, tym łatwiej  żelazko rozprasowuje zagniecenia. Parametr ten podawany jest w gramach na minutę, co oznacza, ilość pary uzyskanej podczas minuty prasowania. Średniej klasy żelazka oferują wyrzut pary na poziomie ok. 40 g/min. Wartość 50-60 g/min cechuje produkty klasy premium i daje użytkownikowi pewność, że czas prasowania się skróci.

Jak powstał ranking żelazek parowych?

Chcemy, aby nasze ubrania były zadbane, gładkie i miłe w dotyku. Tylko w takich ciuchach możemy się czuć wyjątkowo i naprawdę elegancko. Pomocą w pielęgnacji ubrań może być dobre żelazko. O ulubione ubrania warto dbać, gdyż pokazują naszą osobowość i gust. Bogactwo asortymentu żelazek sprawia, że kupujący jest zagubiony. Aby ułatwić klientom wybór, powstał ranking żelazek parowych.  Twórcom trochę czasu zajęło przygotowanie tego rankingu. Dzięki temu zestawieniu konsument znajdzie najlepsze dla siebie żelazko, które ułatwi prasowanie i poradzi sobie z zagnieceniami nawet na męskiej białej koszuli.

Zespół ekspertów przeanalizował 50 modeli żelazek najbardziej znanych producentów na rynku. Analizie poddano specyfikacje techniczne, funkcje, programy produktów oraz opinie klientów sieci sklepów sprzedających AGD. Następnie dział redakcyjny  przeanalizował zebrane materiały i utworzył ranking żelazek parowych, który ma pomóc wszystkim w wybraniu najlepszego żelazka  w rozsądnej cenie! 

Sprawdź:  Suszarka slim – ranking najlepszych suszarek

Z jakich materiałów wykonana jest stopa żelazka parowego?

Materiał, z którego została wykonana stopa, jest istotnym czynnikiem świadczącym o jakości urządzenia. To przecież od stopy żelazka zależy to, czy przesuwa się ono gładko po tkaninie, co  przekłada się na szybkość prasowania. Stopa żelazka powinna być odporna na zarysowania. Producenci wytwarzają stopy żelazka z następujących materiałów: stali (szybko się nagrzewają, ale dość łatwo rysują i nie są zalecane do delikatnych tkanin, np.: satyny), teflonu (spotykana w tańszych żelazkach, dobrze się prowadzi po tkaninie, ale można ją łatwo zarysować i do tego zarysowana powierzchnia szybko się przypala). Dość łatwo niszczą się  stopy emaliowe i trudno się je czyści. Żelazka znacznie lepszej jakości mają stopy ceramiczne, które są odporne na zarysowania i mają dobry poślizg.

Warto pamiętać, że z ceramiki są robione także grzałki w  pralkach i młynki w ekspresach ciśnieniowych.  Najbardziej wytrzymałe są stopy szafirowe – mają niewielką domieszkę szafiru oraz żelazka ze stopą grafitową. Na rynku możemy spotkać modele, w których stopy wykonane są z dwóch różnych rodzajów materiału, np.: ceramiki z tytanem, by wydobyć najlepsze cechy obu materiałów. Ważna informacja, kupując żelazko, nie należy przykładać uwagi  do nazwy stopy. Producenci wymyślają fantastyczne nazwy, żeby przyciągnąć uwagę klienta. Po prostu sprawdźmy materiał, z którego wykonana jest stopa. Za lepszej jakości stopy, np. szafirowe, trzeba zapłacić  więcej niż za żelazko ze stopą stalową. Wyższa jakość oznacza droższy produkt.

Czy kształt żelazka ma znaczenie?

Minęły już czasy, kiedy wszystkie żelazka wyglądały jednakowo. Godne uwagi są żelazka ze stopą mocno zwężaną z przodu. Świetnie sprawdzają,  jeżeli codziennie prasujemy koszulę, gdyż ułatwiają prasowanie miejsc pomiędzy guzikami czy blisko kołnierzyka.  To także najlepszy model do  prasowania małych ubranek dziecięcych. Dobrym wyborem jest również żelazko ze stopą przypominającą kroplę wody. Ważna jest też ilość oraz umiejscowienie otworów na stopie żelazka, przez które wyrzucana jest para. Ma to ogromne znaczenie dla dobrego nawilżania tkanin, zwłaszcza tak trudnych do prasowania, jak np. len. Zwykle są rozłożone wzdłuż krawędzi stopy, na całej jej długości w kilku rzędach, co zapewnia swobodny dopływ pary do całej powierzchni płyty i gwarantuje optymalne nawilżenie tkaniny. Im otworów jest więcej, tym skuteczność prasowania jest większa, a prasujący mniej się męczy podczas tej dość żmudnej pracy.

Sprawdź:  Najlepsze roboty do mycia okien: ranking i porady

Jak zapobiec kapaniu wody na ubrania?

 Częstym problemem użytkowników żelazek parowych jest kapanie wody na ubrania podczas prasowania? Można temu zapobiec.  Nie należy za mocno używać przycisku zwiększania pary. Najlepiej odczekać kilka sekund między każdym użyciem. Przycisk temperatury należy umieścić w obszarze pary (między 2 kropkami a MAX). Parę możemy stosować tylko wtedy, gdy żelazko jest gorące. Podczas nagrzewania żelazko musi stać pionowo. Pary używa się tylko wtedy, gdy żelazko jest gorące.  Jeśli para wodna nie wydostaje się z otworów w stopie żelazka, oznacza to, że żelazko nie jest jeszcze wystarczająco gorące, aby korzystać z funkcji pary. Zbyt wczesne używanie pary może spowodować kapanie. 

W wielu modelach  elementem grzejnym jest wyłącznie stopa. Gdy woda przepłynie z komory do stopy żelazka, zamienia się w parę. Prasowanie jest wtedy zdecydowanie łatwiejsze. Tak więc, gdy stopa żelazka nie osiągnie temperatury potrzebnej do wytworzenia pary, to czymś naturalnym jest, że woda wycieka. Przed prasowaniem żelazko parowe musi się całkowicie nagrzać w pozycji pionowej. Potrzebuje ono czasu, aby uzyskać odpowiednią temperaturę. Jeżeli zbyt szybko położymy żelazko parowe do pozycji poziomej, to woda, która nie była zbyt gorąca, aby przekształcić się w parę, wycieka. To całkiem naturalne zjawisko. Jeżeli prasujemy w niższych temperaturach, to należy wyłączyć funkcję pary. Jeżeli żelazko nie produkuje pary, to należy dodać więcej wody lub ustawić termostat na strefę parową (od 2 kropek do MAX). Żelazko należy odłączyć od prądu przed napełnieniem go wodą.

Dlaczego żelazko dymi przy pierwszym użyciu?

 Wiele osób niepokoi się, gdy zauważy podczas pierwszego użycia tego przedmiotu, niewielką ilość dymni i czuje dziwny zapach. Powstaje obawa, że z żelazkiem może być coś nie tak. Są to obawy nieuzasadnione. Dymek i zapach przy pierwszym użyciu to pozostałości procesów inżynieryjnych. Nie są groźne dla żelazka ani dla otoczenia.

W celu uniknięcia błyszczących śladów na tkaninie zaleca się prasowanie ubrań na lewą stronę. Prasowanie najlepiej rozpocząć od ubrań, które mogą być prasowane w niższych temperaturach.  W wyborze najlepszego żelazka pomoże ranking żelazek parowych.

[mc4wp_form id="5878"]
Close