Written by 7:51 am Zęby

Woda utleniona na kamień nazębny i inne sposoby

Jeśli chodzi o podstawowe zabiegi pielęgnacyjne jamy ustnej, to z pewnością warto wspomnieć usuwanie kamienia nazębnego. Co ciekawe, czynność tę można wykonać nie tylko w gabinecie stomatologa, ale również w zaciszu własnego domu. Warto dowiedzieć się, jakie są sprawdzone i naturalne metody na pozbycie się kamienia nazębnego.

Dlaczego kamień nazębny trzeba usuwać?

Nie ma co ukrywać, że zdrowe i zadbane zęby mogą stanowić prawdziwą wizytówkę każdego człowieka. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, koniecznie trzeba pamiętać o kontrolnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Pozwala to nie tylko zachować zęby w dobrym stanie, ale również zadbać o prawidłową kondycję całej jamy ustnej. Na szczęście, niektóre zabiegi z zakresu stomatologii można wykonać samodzielnie we własnym domu. Mowa tutaj między innymi o usuwaniu kamienia nazębnego. Nie wszyscy wiedzą, że woda utleniona na kamień nazębny to jeden ze sprawdzonych, domowych sposobów na skuteczne się go pozbycie. Jednak przed zagłębieniem się w ten temat warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny powstawania kamienia nazębnego. 

W jaki sposób powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje z odkładającej się na powierzchni zębów płytki nazębnej, która osiada już w kilka godzin po umyciu zębów. Nieusuwana regularnie płytka nazębna staje się coraz twardsza, ulegając mineralizacji, a następnie – przekształca się w kamień nazębny. Proces ten rozpoczyna się pod wpływem składu ludzkiej śliny – to właśnie zawarte w niej sole mineralne reagują z płytką nazębną, prowadząc do powstawania kamienia.

Kamień nazębny w dużej mierze składa się z substancji zawartych w ludzkiej ślinie, a także komórek nabłonka, bakterii, produktów przemiany materii, a także resztek pożywienia.

Nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób odróżnić płytkę nazębną od kamienia. Otóż, płytka nazębna najczęściej widoczna jest w przestrzeniach międzyzębowych oraz wzdłuż linii dziąseł. Jest dość kleista, barwy mlecznobiałej i bezbarwnej. Łatwo jej się pozbyć poprzez szczotkowanie i nitkowanie zębów. Kamień nazębny to osad o białym lub lekko żółtym zabarwieniu, który silnie wiąże ze szkliwem i ciężko go usunąć poprzez codzienne zabiegi pielęgnacyjne.

Sprawdź:  Innowacje wśród szczoteczek elektrycznych

Czy kamień nazębny trzeba usuwać?

Pacjenci zastanawiają się, czy skoro kamień nazębny pojawia się u większości osób, konieczne jest jego usuwanie. Otóż, może być on nie tylko powodem nieprzyjemnego zapachu z ust oraz nieestetycznego wyglądu jamy ustnej. Odkładanie się kamienia nazębnego może prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń: zapalenia dziąseł, zapalenia przyzębia, próchnicy i paradontozy. Zwłaszcza ta ostatnia jest szczególnie groźna, bowiem na dłuższą metę prowadzi do utraty stabilności zębów, a nawet ich wypadania.

Woda utleniona na kamień nazębny – domowe sposoby usuwania kamienia

Pomimo tego że wszystkie gabinety stomatologiczne oferują pacjentom usługę usuwania kamienia nazębnego, to jednak czynność tę można wykonać bezpiecznie w zaciszu własnego domu. Oto kilka sprawdzonych sposobów na usuwanie kamienia nazębnego:

1. Soda oczyszczona

To składnik, który można znaleźć praktycznie w każdej kuchni. W stomatologii słynie ze swoich właściwości, które korzystnie wpływają na stan zębów i znacznie je wybielają. Wystarczy przy codziennym szczotkowaniu zębów dodać do pasty niewielką ilością sody, aby rozpuścić kamień nazębny zalegający na ich powierzchni. Dodatkowo, systematyczne stosowanie sody oczyszczonej do mycia zębów może znacznie rozjaśnić zęby, pozytywnie wpływając na estetykę uśmiechu.

2. Olej słonecznikowy

To produkt, który niewiele osób podejrzewa o korzystne działanie na zdrowie jamy ustnej. Tymczasem znany jest ze swoich właściwości łagodzących. Dlatego też stosować powinny go zwłaszcza te osoby, które często borykają się z uciążliwymi infekcjami jamy ustnej. Olej słonecznikowy doskonale oczyszcza organizm- a płukanie nim jamy ustnej pozwala usunąć gromadzące się przez cały dzień zanieczyszczenia i toksyny. Regularne płukanki z oleju słonecznikowego zapobiegają pojawianiu się kamienia nazębnego.

3. Woda utleniona

To produkt, który znaleźć można w podręcznej apteczce. Wystarczy zaaplikować jej niewielką ilość na szczoteczkę do mycia zębów, by na dobre zapobiegać pojawianiu się kamienia nazębnego. Woda utleniona pozytywnie wpływa również na kolor zębów, rozjaśniając je nawet o kilka tonów. Regularne stosowanie wody utlenionej sprawia, że uśmiech staje się zadbany, zdrowy i olśniewający.

Sprawdź:  Piękne zęby - dlaczego czasem zakładamy aparat ortodontyczny?

4. Płukanki jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej dostępne są praktycznie w każdej drogerii. Pomimo ich niezbyt atrakcyjnego smaku, stanowią bardzo istotny element, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację jamy ustnej. Nie tylko zapobiegają próchnicy, ale również chronią powierzchnię zębów przed powstawaniem kamienia, a także są doskonałym uzupełnieniem mycia zębów przy pomocy tradycyjnej szczoteczki. Zwolennicy naturalnych metod mogą wypróbować płyn do płukania samodzielnie wykonany w domu. W procesie jego tworzenia warto skorzystać z takich ziół jak mięta, tymianek i rumianek.

Jak widać, woda utleniona na kamień nazębny to nie jedyny sposób pozwalający skutecznie radzić sobie z tym problemem. Bardzo zadowalające efekty można osiągnąć łącząc ze sobą kilka domowych metod, co potęguje ich działanie.  Oczywiście, najbardziej spektakularne efekty można osiągnąć usuwając kamień w gabinecie dentystycznym. Jedna z dostępnych metod to skaling naddziąsłowy, który usuwa kamień znajdujący się na powierzchni korony zębowej. Z kolei skaling poddziąsłowy to zabieg polegający na usunięciu kamienia zalegającego pod dziąsłami. 

Czy kamienia nazębnego można uniknąć?

Niestety, procesu powstawania kamienia nazębnego nie da się całkowicie zahamować. Można jednak go ograniczyć, stosując codzienne, systematyczne zabiegi pielęgnacyjne. Absolutnym minimum jest co najmniej trzykrotnie szczotkowanie zębów – najlepiej po każdym posiłku. Bezwzględnie należy także zadbać o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych.

Osoby, u których kamień nazębny tworzy się wyjątkowo szybko, mogą zdecydować się na stosowanie pasty do zębów zawierające w swoim składzie chlorheksydynę. Jest to związek, który niszczy strukturę kamienia i opóźnia jego powstawanie.

Nie bez znaczenia są również drobne, codzienne nawyki. Aby zahamować powstawanie kamienia, warto ograniczyć spożywanie herbaty, kawy i barwiących napojów na rzecz częstszego jedzenia warzyw i owoców. Wszystko dlatego, że zawarte w nich kwasy ograniczają powstawanie kamienia nazębnego. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia suplementacja – dieta powinna być bogata w wapń, który stanowi najważniejszy budulec zębów i kości.

Niestety, wielu ludzi wciąż lekceważy powstawanie kamienia nazębnego. Pomimo tego że jest to problem, który dotyczy większości osób, to jednak może prowadzić do rozwoju bardzo poważnych schorzeń. Te z kolei mogą skutkować nawet utratą uzębienia. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, że z kamieniem nie tylko można, ale wręcz należy walczyć. 

[mc4wp_form id="5878"]
Close