Histamina to hormon naturalnie występujący w organizmie człowieka. Drugim źródłem histaminy jest żywność, między innymi niektóre sery, warzywa i nabiał. Osoby nietolerujące histaminy po zjedzeniu tych produktów muszą zmagać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, między innymi świądem skóry, łzawieniem, katarem i dusznościami. W których artykułach spożywczych znajduje się histamina? Jak odpowiednio zbilansować jadłospis diety antyhistaminowej?
Sery dojrzewające
Sery, takie jak parmezan, gouda, ementaler, camembert czy ser niebieski, są świetnym źródłem białka, witaminy D i wapnia. Niestety, zawierają też histaminę, co wyklucza je z jadłospisu osób zmagających się z tą nietolerancją pokarmową. W diecie nisko histaminowej należy zadbać o białko z innych, bezpiecznych źródeł. Pacjenci z nietolerancją histaminy mogą jeść twaróg, mozzarellę, ricottę, a także jaja i masło.
Warto regularnie kontrolować poziom witaminy D i wapnia w organizmie. Dotyczy to przede wszystkim kobiet po 40. roku życia, które są bardziej narażone na osteoporozę, niż mężczyźni w tym samym wieku. Chcesz się dowiedzieć, o jakie składniki odżywcze trzeba zadbać w codziennym jadłospisie dojrzałej kobiety? Sprawdź stronę: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-dla-kobiet-co-powinno-sie-w-niej-znalezc-a-czego-lepiej-unikac/.
Kefir, maślanka i inne fermentowane produkty mleczne
Histamina w żywności powstaje między innymi na skutek fermentacji. W związku z tym osoby zmagające się z nietolerancją histaminy muszą zrezygnować ze wszystkich fermentowanych produktów mlecznych: jogurtów, kefirów, maślanek i mleka acidofilnego. Dozwolone jest za to zwykłe mleko krowie, a także niektóre napoje roślinne (mleko owsiane, migdałowe).
Kiszonki
Procesom fermentacji ulegają też kiszonki. Z diety nisko histaminowej należy wykluczyć zatem wszystkie kiszone warzywa i owoce, w tym popularną kiszoną kapustę i kiszone ogórki. Kiszonki to świetne źródło witamin i składników mineralnych. Ich zamiennikiem mogą być świeże warzywa i owoce z wyjątkiem: cytrusów, truskawek, awokado, szpinaku, bakłażana, pomidorów, jarmużu i szparagów. Powyższe produkty również są źródłem histaminy lub zawierają związki, które zwiększają jej wydzielanie w organizmie.
Soja i produkty na jej bazie
Osoby zmagające się z nietolerancją histaminy powinny unikać także soi i produktów na jej bazie (tofu, mleka sojowego, sosu sojowego). Z ostrożnością należy podchodzić do innych nasion roślin strączkowych. Dieta antyhistaminowa wyklucza z jadłospisu również fasolę, groch i soczewicę.
Czekolada
Zła wiadomość dla wszystkich miłośników czekolady. Choć w składzie popularnego smakołyku nie ma histaminy, to znajdujące się w niej związki wspomagają uwalnianie hormonu z organizmu, nasilając tym samym objawy nietolerancji. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez niewielkiej, słodkiej przekąski, postaw na bezpieczne zamienniki. Osoby z nietolerancją histaminy mogą jeść pestki dyni i migdały. Świetnym pomysłem jest również deser na bazie nasion chia, o ile nie ma w nim innych niedozwolonych przy nietolerancji składników.
Zmagasz się z nietolerancją histaminy i nie wiesz, jak odpowiednio zbilansować jadłospis? Skorzystaj z konsultacji dietetycznej. Każdy organizm ma inny próg tolerancji histaminy, więc dietetyk pomoże dopasować dietę do indywidualnych potrzeb.
[mc4wp_form id="5878"]