Written by 8:06 am Paznokcie • One Comment

Podłużne bruzdy na paznokciach – z czym są związane?

Zdrowe paznokcie są gładkie i mają lekko zaróżowiony kolor. Jednak czasem pojawiają się na nich podłużne bądź też poprzeczne bruzdy. W takiej sytuacji należy niezwłocznie rozpocząć dokładną obserwację stanu paznokci, a w przypadku pogłębiania się problemu – udać się do dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista będzie w stanie znaleźć przyczynę problemu oraz zaproponować dostosowanie do niej odpowiedniego sposobu leczenia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bruzdy na paznokciach to kwestia nie tylko nieestetycznego wyglądu. Ich pojawienie się może być pierwszą oznaką różnego rodzaju chorób, zaburzeń i nieprawidłowości. Z jakiego powodu pojawiają się bruzdy na paznokciach? Czy trzeba się nimi martwić?

Co warto wiedzieć o paznokciach?

Paznokcie to płytki rogowe, które podlegają łożysku paznokcia. Posiadają bezbarwny kolor i tworzone są z komórek macierzystych paznokcia. Macierz to ten fragment paznokcia, który zabezpieczony jest warstwą skóry i znajduje się głęboko u podstawy paznokcia. To właśnie stąd wyrasta nowy paznokieć.

Poprzeczne i podłużne bruzdy na paznokciach z pewnością nie są zjawiskiem fizjologicznym i zawsze warto dążyć do poznania ich przyczyny. Czy powinny być powodem do niepokoju?

Skąd biorą się podłużne bruzdy na paznokciach?

Podłużne, wąskie bruzdy, które pojawiają się na płytce paznokcia, najczęściej dotykają osób w podeszłym wieku. Są one efektem rozwijających się zaburzeń rogowacenia.

Jednak wiek nie jest ich jedyną przyczyną. Ich powstawanie często jest efektem zbyt ubogiego sposobu odżywiania. Pionowe bruzdy pojawiają się na paznokciach osób dotkniętych przez niedobory cynku, wapnia oraz magnezu. Zdarza się także, że bruzdowanie paznokci podłużne może być spowodowane postępującym odwodnieniem organizmu.

Tego typu zmiany mogą być również związane z chorobami układu pokarmowego, problemami z tarczycą, chorobami skóry, zaburzeniami hormonalnymi oraz chorobami układu krążenia.

Sprawdź:  Problemy z paznokciami - rodzaje i przyczyny

Podłużne bruzdy na paznokciach a manicure

Osoby, które często odwiedzają gabinet kosmetyczny w celu zrobienia manicure na paznokciach rąk i nóg, po pewnym czasie zauważyć na swoich paznokciach podłużne nierówności. Mogą być one efektem uszkodzenia komórek macierzystych paznokcia, do którego doprowadziło wycinanie skórek, częste używanie zmywacza, a także zbyt intensywne opiłowanie płytki. Podczas wszelkich zabiegów kosmetycznych trzeba pamiętać o tym, by skórki usuwać delikatnie – w żadnym wypadku ich nie wycinając. Jeśli są one twarde, należy wcześniej je zmiękczyć. Osoby, którym zależy na ochronie swoich paznokci przed urazami, nie powinny udawać się na manicure częściej niż raz na tydzień.

Sprawdź także inne problemy z paznokciami – rodzaje i przyczyny.

Pionowe bruzdy na paznokciach – liszaj czerwony płaski

Pionowe bruzdy na paznokciach pojawiają się również u osób chorych na liszaj czerwony płaski. Mogą one także zauważyć u siebie pękanie paznokci oraz ich rogowacenie. W trakcie choroby u niektórych pacjentów pojawia się tak zwany skrzydlik. Jest to fałd skóry, który rośnie z wału okołopaznokciowego w kierunku płytki paznokcia. Jego pojawienie może prowadzić do finalnego rozdzielenia paznokcia na dwie części.

Liszaj czerwony płaski jest nawrotową i przewlekłą chorobą o nieprzewidywalnym przebiegu. Pomimo tego że przyczyny jego powstawania nie do końca zostały określone, to jednak podejrzewać można, że może mieć on podłoże genetyczne, wirusowe bądź też psychogenne.

Zmiany paznokciowe występują u niewielkiej – maksymalnie jednej piątej części pacjentów dotkniętych chorobą. Bardzo często pojawiają się one jeszcze przed zmianami na skórze i błonach śluzowych. Płytki paznokciowe stają się cieńsze, pojawiają się na nich podłużne bruzdy – w miarę postępu choroby mogą zanikać całkowicie.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach – skąd się biorą?

Omawiając podłużne bruzdy na paznokciach, trzeba także wspomnieć o bruzdach poprzecznych. Uznaje się, że są one przypadłością nabytą bądź też wrodzoną. Skąd się biorą?

Bruzdowanie poprzeczne paznokcia może pojawiać się z najróżniejszych przyczyn. Są to między innymi:

  •  używanie detergentów bez korzystania z rękawic ochronnych
  •  częste i długie trzymanie w dłoni w wodzie
  •  długotrwały stres
  •  częste używanie zmywacza do paznokci. 
Sprawdź:  Inspiracje na paznokcie hybrydowe na lato neonowe

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że poziome bruzdy na płytce paznokcia mogą wskazywać również na takie choroby jak łysienie plackowate bądź też bielactwo nabyte. Jeśli na płytce paznokcia pojawiły się cienkie prążki rozgałęziające się nieznacznie – może być to oznaką infekcji. W takiej sytuacji koniecznie trzeba skonsultować się ze specjalistą, który zaleci odpowiednią terapię antybiotykiem.

O czym mogą świadczyć bruzdy na paznokciach?

Jeśli chodzi o poziome i podłużne bruzdy na paznokciach, to mogą być one różnej wielkości i głębokości. Trzeba pamiętać o tym, że często stanowią jeden z pierwszych objawów chorób układu krążenia i pokarmowego. Zdarza się, że są jednym z pierwszych symptomów schorzeń metabolicznych, gorączkowych i zakaźnych.  

Za zmiany na płytce paznokcia odpowiadają również:

  •  uszkodzenia mechaniczne
  •  przyjmowanie leków na stałe
  •  nadmierny i przewlekły stres
  •  wpływ detergentów
  •  nawykowe uciskanie paznokci
  •  nieodpowiednia pielęgnacja płytki
  •  infekcja grzybicza
  •  choroby ogólnoustrojowe, dermatologiczne oraz zaburzenia hormonalne – choroba wieńcowa, niedoczynność tarczycy, bielactwo, zaburzenia krążenia, łysienie plackowate, choroby nowotworowe, cukrzyca, niedobór witamin i składników mineralnych – cynku, wapnia, żelaza oraz witaminy B12 
  • odwodnienie

W jaki sposób pozbyć się bruzd na paznokciach?

W sytuacji, kiedy na płytce paznokcia pojawiły się pionowe bądź też poprzeczne bruzdy, warto natychmiast skontaktować się z lekarzem. Aby móc walczyć ze zmianami na paznokciach, koniecznie trzeba najpierw wyeliminować przyczynę ich powstawania, dlatego z pewnością trzeba będzie przeprowadzić niezbędne badania. U większości pacjentów bruzdy na paznokciach znikają już po kilku miesiącach. Bardziej zaawansowane metody leczenia stosuje się w sytuacji, kiedy bruzdy na paznokciach mogą wskazywać na poważniejsze problemy ze zdrowiem.

Podsumowując, zdrowe paznokcie są gładkie i różowe. Pojawiające się na nich bruzdy z pewnością nie dodają im urody, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób można się ich pozbyć. Co ciekawe, czasem wystarczy prosta zmiana nawyków żywieniowych bądź też zastosowanie suplementów pozwalających na uzupełnienie niedoborów. W przypadku niektórych pacjentów konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyku lub rozpoczęcie leczenia choroby podstawowej. 

W walce z bruzdami na paznokciach pomocne mogą okazać się również preparaty doustne, a także dostępne w drogeriach środki do pielęgnacji dłoni i paznokci. Dodatkowo, zawsze trzeba pamiętać o zakładaniu rękawiczek ochronnych w sytuacji pracy z silnymi detergentami w wilgotnym środowisku.

[mc4wp_form id="5878"]
Close