Tofu jest twarogiem, które wytwarza się na bazie mleka sojowego. Na rynku dostępnych jest kilka jego rodzajów, co dla osób niezorientowanych w temacie może być sporym kłopotem. Warto więc wiedzieć, co to jest tofu, jakie są jego rodzaje, a także – czy jest zdrowe.
Skąd wywodzi się tofu?
Tofu to produkt, które od wieków znany jest i używany w krajach dalekiego wschodu. Wytworzone po raz pierwszy zostało w Chinach w 164 roku naszej ery. To właśnie wtedy chiński urzędnik na bazie mleka sojowego stworzył produkt o wysokiej zawartości białka, który natychmiast zaczął cieszyć się sporym uznaniem wśród miłośników kuchni orientalnej. Tofu, które jest pożywne i nieco obojętne w smaku, znalazło zastosowanie w wielu potrawach kuchni chińskiej.
W kolejnych wiekach tofu zostało docenione przez buddyjskich mnichów, którzy nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia odzwierzęcego. To właśnie dzięki nim tofu stało się tak popularne w krajach wschodniej Azji. Obecnie jest to produkt, który stosuje się na terenie całego świata.
Czym jest tofu?
Wiele osób zastanawia się czy tofu jest zdrowe. Na początku warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest ten produkt.
Otóż tofu to ser, który wytwarza się z nasion soi. Po ich namoczeniu mieli się je z wodą, co prowadzi do powstania mleka sojowego. Te następnie jest podgrzewane w celu oddzielenia białka sojowego od serwatki. Na skutek działania środka koagulującego wytrącają się skrzepy białkowe, które umieszcza się w specjalnych formach. Jak widać, proces produkcji tofu przypomina pozyskiwanie tradycyjnego twarogu z mleka krowiego.
Świeże tofu przypomina nieco twaróg, jednak zdecydowanie różni się od niego składem i smakiem. Niektóre osoby twierdzą wręcz, że naturalne tofu nie ma żadnego smaku. Śmiało można powiedzieć, że jest to bogaty w składniki odżywcze półprodukt, który należy poddać dalszej obróbce, by zachwycał smakiem i aromatem. Dlatego też najczęściej tofu wchodzi w skład innych potraw – rzadko spożywa się je samodzielnie.
Miłośnicy tofu stosują je zarówno w zdaniach na ciepło, jak i na zimno, łącząc je z mięsem, kaszami, makaronami, rybami, warzywami i owocami. Tak naprawdę pasuje do potraw najróżniejszego rodzaju.
Właściwości i składniki odżywcze tofu
Śmiało można powiedzieć, że ser tofu charakteryzuje się bardzo cennymi właściwościami zdrowotnymi. Jest produktem powszechnie stosowanym przez osoby będące na diecie wegańskiej bądź też wegetariańskiej. Wszystko dlatego, że dostarcza on organizmowi duże ilości białka. Warto wspomnieć, że białko sojowe zawarte w tofu to białko podobne do zwierzęcego, wyjątkowo łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. Ogromną zaletą tofu jest niska kaloryczność oraz brak cholesterolu. Można więc traktować je jako doskonały zamiennik mięsa.W serze tofu znaleźć można także dużej ilości wapnia, fosforu, potasu, sodu, żelaza oraz witamin.
Badania wykazały, że tofu zawiera dużo fitoestrogenów, które wykazują działanie identyczne jak estrogeny, czyli hormony naturalnie produkowane przez organizm człowieka. Spożywanie tofu pozwala zatem na łagodzenie objawów menopauzy oraz zapobieganie rozwojowi raka piersi. Jednocześnie – zawartość fitoestrogenów trzeba traktować jako przeciwwskazanie do spożycia tofu dla niektórych grup osób.
Jakie są rodzaje tofu?
Obecnie tofu na rynku występuje pod różnymi postaciami. Oto najpopularniejsze z nich:
- tofu naturalne – to produkty dostępne w postaci zarówno miękkiej, jak i twardej. Powstają na skutek prasowania skrzepów białka sojowego. Nie zmieniają kształtu nawet po poddaniu obróbce termicznej – gotowaniu, duszeniu czy też smażeniu. Po odpowiednim przyprawieniu przypominają nieco konsystencją i smakiem mięso kurczaka. Twarde tofu można wędzić, pokroić w dowolny sposób, a nawet smażyć na głębokim tłuszczu. Doskonale komponuje się z warzywami jako składnik zdrowej sałatki.
- tofu kremowe – to produkt, który charakteryzuje się delikatną, jedwabistą konsekwencją. Najczęściej wykorzystuje się go do przygotowywania różnego rodzaju dipów, ciast i sosów. Tofu kremowe powstaje, kiedy mleko sojowe poddane koagulacji pozostawiane jest do stężenia bez wcześniejszego odciśnięcia serwatki. Powstały produkt konsystencją przypomina nieco śmietanę i stanowi zresztą jej doskonały zamiennik.
- produkty na bazie tofu – na rynku dostępne są obecnie różnego rodzaju pasty kanapkowe, serki topione, burgery, parówki, kotlety, a nawet smalec stworzony na bazie tofu. Mogą one stanowić samodzielna przekąskę bądź też jedynie element głównego dania.
Czy tofu jest zdrowe?
Ser tofu uznawany jest za bardzo cenny produkt, ze względu na warte uwagi wartości odżywcze. Stanowi przede wszystkim bogate źródło białka, które zawiera aminokwasy egzogenne, bardzo istotne dla prawidłowej pracy ludzkiego organizmu. Tłuszcze zawarte w tofu 80% są zdrowymi tłuszczami nasyconymi, które wykazują korzystne działanie w leczeniu choroby wieńcowej, arteriosklerozy, a także nadciśnienia tętniczego.
Z racji tego, że ser tofu jest produktem roślinnym, nie zawiera cholesterolu. Stanowi za to bogate źródło wapnia – zawiera go nawet dwukrotnie więcej niż mleko. Dlatego też zalecany jest dla osób walczących z osteoporozą oraz borykających się z nietolerancją laktozy.
Z uwagi na wysoką zawartość magnezu i witaminy z grupy B tofu wykazuje bardzo korzystne działanie na ludzki układ nerwowy. Dodatkowo, charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, co czyni je produktem w pełni bezpiecznym dla diabetyków.
Kto nie powinien spożywać tofu?
Pomimo tego, że odpowiedź na pytanie czy tofu jest zdrowe, może być tylko jedna, warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją przeciwwskazania do jego spożywania.
Większość specjalistów uważa spożywanie produktów sojowych za zupełnie bezpieczne, chociaż budzą one pewne kontrowersje. Soja bywa uznawana za ziarno, które może wywierać negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Często bywa ona modyfikowana genetycznie, co wiele osób jednoznacznie wiąże z możliwymi kłopotami ze zdrowiem. Natomiast poprosić trzeba, że mnóstwo lekarzy wskazuje na silne działanie antynowotworowe soi, co sprawia, że warto znaleźć dla niej miejsca w codziennej diecie.
Z racji tego, że produkty sojowe mogą wykazywać nieznacznie działanie hormonalne, nie należy włączać ich do diety w przypadku guzów piersi, które wykazują wrażliwość na estrogen. Wskazuje się również na możliwość feminizacji na skutek spożywania soi, co może nie tylko wpływać na płodność, ale również doprowadzić do rozwoju ginekomastii u mężczyzn.
Izoflawony sojowe mogą również negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój narządów rozrodczych, toteż nie zaleca się włączania ich do diety niemowląt.
Tofu to produkt będący doskonałym źródłem białka, co czyni go alternatywą dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo w jego składzie znaleźć można wiele minerałów, witamin i cennych związków, niezbędnych do prawidłowej pracy ludzkiego organizmu. Przeprowadzone badania jednoznacznie wykazały, że regularne spożywanie tofu może wspomóc organizm w walce z nowotworami, chorobami serca, a także cukrzycą. Trzeba jednak pamiętać, że samo tofu nie wystarczy – warto zadbać również o zdrowy styl życia, czyli zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną.
[mc4wp_form id="5878"]