Peeling kawitacyjny w kosmetyce stosuje się już od wielu lat. Jest to zabieg ceniony przez wiele kobiet. Początkowo wykonywano go jedynie w warunkach gabinetu kosmetycznego – obecnie jednak się to zmienia. Profesjonalne urządzenie do domowego wykonania peelingu kawitacyjnego może kupić każda kobieta. Zabieg jest stosunkowo łatwy do wykonania i mogą go stosować osoby z każdym rodzajem skóry. Na czym dokładnie polega?
Jak działa peeling kawitacyjny?
Wiele kobiet zastanawia się, jak działa peeling kawitacyjny i na czym dokładnie polega ten zabieg. Kawitacja to zjawisko, które polega na tym, że w cieczy naprzemiennie pojawiają się i znikają pęcherzyki gazowe. Zjawisku temu towarzyszą dodatkowo zmiany ciśnienia cieczy. Proces ten jest inicjowany przez dźwiękowe fale o wysokiej częstotliwości, których zadaniem jest wywołanie fali kawitacyjnej. Podczas zabiegu peelingu kawitacyjnego fale te wykorzystują rozlane na powierzchni skóry cząsteczki wody, złuszczając komórki rogowe naskórka bez żadnego działania na głębsze warstwy skóry.
Ultradźwiękom towarzyszą dodatkowo wibracje, która rozbijają zwapnienia, wzmacniają tkankę skóry oraz przyspieszają metabolizm komórek. Dzięki peelingowi kawitacyjnemu znacznie zwiększa się również przepuszczalność błon komórkowych, co sprawia, że oczyszczanie skóry jest jeszcze bardziej skuteczne, a to z racji tego, że lepiej przyjmuje ona różnego rodzaju składniki odżywcze.
Kto może skorzystać z peelingu kawitacyjnego?
Osoby zastanawiające się, jak działa peeling kawitacyjny, bardzo często zadają również pytania o to, kto może go stosować.
Otóż, każdy rodzaj skóry wymaga regularnego oczyszczania. Dlatego też peeling kawitacyjny należy traktować jako dość uniwersalny zabieg, dla którego stosowania nie ma praktycznie żadnych ograniczeń odnośnie stanu cery bądź też wieku. Kawitacja każdej skórze gwarantuje natychmiastowe odświeżenie sprawiając, że prezentuje się ona promiennie i młodo.
Na peeling kawitacyjny szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które posiadają problematyczną, przetłuszczająca się cerę. Jest to jeden z nielicznych peelingów, który doskonale radzi sobie w zwalczaniu trądziku różowatego i pospolitego. Zabieg pozwala w widoczny sposób zredukować zaskórniki i wągry, a także ograniczyć wydzielanie sebum, gwarantując efekt matowej skóry.
W przypadku cery swędzącej i suchej, regularne złuszczanie przy pomocy peelingu kawitacyjnego sprawia, że staje się ona o wiele bardziej nawilżona, a zmarszczki są mniej widoczne. Systematyczne peelingi kawitacyjne sprawiają, że po pewnym czasie ze skóry znikają zmiany pigmentacyjne i przebarwienia.
Z racji tego, że peeling kawitacyjny jest nieinwazyjnym zabiegiem, mogą go stosować nawet osoby z cienką skórą, u których tradycyjne peelingi powodują zaczerwienienia i podrażnienia.
Co ciekawe, peeling kawitacyjny bez żadnych problemów mogą stosować osoby cierpiące na Hashimoto – wyróżnia go to na dla innych zabiegów kosmetycznych. Trzeba pamiętać, że pielęgnacja skóry przy Hashimoto powinna nieco odbiegać od tradycyjnej pielęgnacji, a to ze względu na to, że osoby chore często borykają się z wrażliwą, suchą i swędzącą skórą.
Jakie efekty gwarantuje peeling kawitacyjny?
Przeprowadzenie zabiegu peelingu kawitacyjnego pozwala na usunięcie obumarłych komórek z powierzchni skóry. Jest to bardzo ważne, bowiem to właśnie one bardzo często są przyczyną rozmnażania się bakterii. Zabieg peelingu kawitacyjnego pobudza krążenie krwi, przez co dotlenia cerę i stymuluje procesy regeneracyjne naskórka. Na skutek peelingu kawitacyjnego zwiększa się produkcja kolagenu, co poprawia elastyczność skóry i redukuje powstawanie zmarszczek. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że peeling kawitacyjny pozwala na poprawę gospodarki wodnej skóry.
Każda kobieta, która regularnie wykonuje peeling kawitacyjny, może się spodziewać że zaskórniki i pory staną się mniej widoczne, plamy i przebarwienia zostaną rozjaśnione, skóra lepiej będzie wchłaniać składniki odżywcze z kosmetyków, będzie także wygładzona, nawilżona i oczyszczona.
Trzeba pamiętać również, że bardzo ważne jest postępowanie bezpośrednio po zabiegu. Dzień po peelingu kawitacyjnym zaczerwienienie skóry nie jest niczym, co powinno wzbudzić niepokój. Natomiast nawet do trzech tygodni po wykonaniu peelingu podczas wychodzenia na słońce trzeba stosować kremy z wysokimi filtrami UV. W trakcie kilku pierwszych dni po zabiegu peelingu kawitacyjnego warto także unikać sauny, basenu oraz solarium.
Czy peeling kawitacyjny można wykonać w domu?
Wiedząc już, jak działa peeling kawitacyjny, warto zadać pytanie o to, czy można wykonać go w zaciszu własnego domu. Na szczęście jest to zabieg wyjątkowo prosty, do którego przeprowadzenia nie trzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności. Aby móc przeprowadzić zabieg we własnym domu, koniecznie trzeba wyposażyć się w profesjonalne urządzenie do kawitacji, płyn do nawilżenia skóry oraz waciki kosmetyczne.
Zabieg rozpoczyna się od bardzo dokładnego oczyszczenia skóry, którą następnie trzeba delikatnie zwilżyć przeznaczonym do tego płynem. Trzeba pamiętać o tym, że w trakcie zabiegu skóra przez cały czas musi pozostawać wilgotna. Przykłada się do niej następnie szpatułkę urządzenia, utrzymując kąt nachylenia 45 stopni względem skóry.
Szpatułka przesuwa się po skórze na odcinku maksymalnie 10 centymetrów, następnie ponownie zwilża się cerę i powtarza czynność. Ruchy powinny być delikatne i miarowe, nie wolno pracować w zbyt szybkim tempie, ani też przez długi czas w jednym miejscu przytrzymywać szpatułki.
Po zakończonym zabiegu trzeba zadbać o dokładne usunięcie pozostałych na skórze zanieczyszczeń, a także zaaplikować maseczkę, ampułkę bądź też odżywcze serum.
Jakie są przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego?
Mimo tego że peeling kawitacyjny uznaje się za całkowicie bezpieczny zabieg, który można stosować naprawdę w szerokim zakresie, istnieje kilka przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Warto więc dowiedzieć się, kiedy lepiej z niego zrezygnować.
Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego to między innymi:
- podejrzenie choroby nowotworowej
- ciąża oraz okres laktacji
- problemy z niewydolnością krążenia
- osteoporoza
- padaczka
- biegunka tłuszczowa
- zakrzepowe zapalenie żył
- stany zapalne oraz aktywne zakażenia skóry
- metalowe implanty
- rozruszniki serca
- choroby tarczycy.
Mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny?
Z racji tego, że mikrodermabrazja jest również bardzo popularną metodą oczyszczania skóry, wiele osób zastanawia się, który zabieg lepiej wybrać. Otóż, uznaje się, że peeling kawitacyjny jest zabiegiem delikatniejszym, toteż można przeprowadzać go nawet trzy razy w tygodniu. Mikrodermabrazja z kolei wykazuje się dość dużą głębokością ścierania, dlatego lepiej nie wykonywać jej we własnym domu, zdając się na usługi profesjonalisty.
Podsumowując, peeling kawitacyjny to zabieg, który przynosi efekty przechodzące najśmielsze oczekiwania. Warto więc udać się w celu jego przeprowadzenia do gabinetu kosmetyczki bądź też zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenie dla własnego użytku.
[mc4wp_form id="5878"]