Written by 7:40 am Profilaktyka

Powiększone węzły chłonne szyi – leczenie domowe

Węzły chłonne stanowią bardzo istotny element układu krwiotwórczego. Wchodzą w skład układu, który połączony jest naczyniami chłonnymi i rozproszony jest po całym ludzkim organizmie. Warto wiedzieć, jaka jest funkcja węzłów chłonnych na szyi, a także – dlaczego mogą ulec powiększeniu.

Czym są węzły chłonne?

Na szczęście, jeśli chodzi o powiększone węzły chłonne, leczenie domowe może być bardzo skuteczne. Aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z powiększonymi węzłami chłonnymi szyi, trzeba określić, czym one w ogóle są. Zlokalizowane są na całym ciele człowieka – najwięcej ich znajduje się w okolicy pach, szyi, pachwin, pod żuchwą oraz za uszami. Zadaniem węzłów chłonnych jest zbieranie limfy pochodzącej z różnych części ludzkiego ciała. Limfa przechwytuje niebezpieczne substancje, na przykład bakterie. Powiększenie węzłów chłonnych następuje, kiedy limfa napotyka na różnego rodzaju patogeny. To właśnie w tym momencie proces zbierania limfy zostaje wstrzymany, a reakcja obronna organizmu prowadzi do powiększenia węzłów chłonnych. Limfocyty i makrofagi namnażają się, aby pozbyć się z organizmu groźnego patogenu. Można więc powiedzieć, że powiększenie węzłów chłonnych jednoznacznie wskazuje na to, że w organizmie toczy się stan chorobowy.

Jakie są funkcje węzłów chłonnych?

Węzły chłonne przede wszystkim pełnią w organizmie funkcje obronne. Ich zadaniem jest filtrowanie limfy i wytwarzanie przeciwciał. Zdarza się niestety, że mogą również być miejscem rozprzestrzeniania się nowotworu – czyli powstawania przerzutów.

Węzły chłonne u człowieka różnią się od siebie, jeśli chodzi o wielkość i budowę. Zazwyczaj ciężko wyczuć je pod palcami i nie powodują żadnych dolegliwości, jednak kiedy w organizmie rozpoczyna się infekcja, stają się powiększone i wyczuwalne – zwłaszcza te na szyi.

Powiększone węzły chłonne szyi

Powiększone węzły chłonne szyi stanowią częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Z uwagi na to, że węzły chłonne mają za zadanie filtrację limfy i zwalczanie drobnoustrojów, powiększenie ich na szyi sugeruje, że w organizmie rozpoczyna się stan chorobowy bądź też infekcja. Powiększenie węzłów chłonnych szyi może wskazywać zarówno na łagodne przeziębienie, jak i na rozwój nowotworów.

Sprawdź:  Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów

Nie bez powodu powiększone węzły chłonne szyi wzbudzają niepokój u większości pacjentów. Można wyczuć je podczas dotykania tej okolicy, czasem jednak stają się tak duże, że bez żadnego problemu można je zauważyć gołym okiem. Wszystko dlatego, że w przypadku stanu chorobowego gromadzą w swoim wnętrzu duże ilości komórek zapalnych oraz limfocytów, co prowadzi do ich obrzęku. W ponad połowie przypadków obrzęk węzłów chłonnych spowodowany jest zakażeniem bakteryjnym – paciorkowcem, gruźlicą czy też gronkowcem. Zdarza się jednak, że jest także konsekwencją zakażenia wirusowego. Choroby takie jak półpasiec, odra, różyczka, ospa wietrzna, WZW, mononukleoza zakaźna, HIV oraz HSV, mogą powodować znaczne powiększenie węzłów chłonnych szyi. 

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że węzły chłonne w okolicy szyi mogą stać się powiększone przy przyjmowaniu niektórych leków na stałe, a także na skutek alergii oraz chorób autoimmunologicznych.

Powiększone węzły chłonne szyi – leczenie domowe

Osoba, która zauważyła u siebie powiększone węzły chłonne w okolicy szyi, powinna niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zajmie się on zdiagnozowaniem problemu i zaleci dopasowany do niego sposób leczenia. Przy powiększonych węzłach chłonnych można jednak posiłkować się skutecznymi, domowymi sposobami, które bardzo często są skutecznym uzupełnieniem terapii medycznej.

Zioła na powiększone węzły chłonne szyi

Jeśli chodzi o domowe leczenie powiększonych węzłów chłonnych na szyi, to z pewnością warto zastosować ziołolecznictwo. Zalicza się ono do stosunkowo bezpiecznych oraz zupełnie naturalnych metod – w sytuacji oczywiście, kiedy pacjent nie posiada żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, które wykluczyły u niego możliwość przyjmowania ziół. Niemniej jednak przy leczeniu powiększenia węzłów chłonnych szyi nie trzeba się o to obawiać, ponieważ terapia opiera się na okładach zewnętrznych. Zbawienne działanie dla obrzęku węzłów chłonnych wykazują kompresy z: 

  • skrzypu polnego 
  • babki lancetowatej 
  • liści lepiężnika
  • liści nagietka

Okłady będą bardziej skuteczne, jeśli do ich wykonania wykorzysta się świeże zioła, które wcześniej należy umyć i rozgnieść, aż nabiorą papkowatej konsystencji. Przygotowana w ten sposób papka powinna zostać nałożona na jałową gazę i przyłożona do powiększonych węzłów chłonnych. W przypadku skrzypu polnego wykonanie papki może być bardzo trudne, dlatego warto roślinę gotować przez kilka minut w sitku nad parą, a następnie do węzłów chłonnych przyłożyć jeszcze wilgotne ziele. Kolejną, bardzo skuteczną, domową metodą leczenia obrzękniętych węzłów chłonnych, jest nacieranie ich oliwą świętojańską bądź też złotym olejem z dziurawca.

Sprawdź:  Siniejące palce u ręki - co jest powodem?

Powiększone węzły chłonne szyi a olejki eteryczne

Olejki eteryczne to substancje, które cieszą się ogromną popularnością, zarówno jeśli chodzi o kosmetologię, jak i medycynę. Posiadają udowodnione działanie lecznicze, ale także charakteryzują się intensywnym, przepięknym zapachem. Ich działanie polega nie tylko na aromaterapii, ale także na oddziaływaniu bezpośrednio na skórę zawartych w nich składników aktywnych. Na powiększone węzły chłonne szyi zazwyczaj stosuje się olejek majerankowy, pomarańczowy bądź też jojoba.

Do jednego z najbardziej skutecznych olejków eterycznych zalicza się również olej z nasion czarnego kminku. Można wykorzystać go nie tylko przy aromaterapii, ale także przyjmować doustnie, co bezpośrednio przekłada się na złagodzenie stanu zapalnego w organizmie.

Napary na obrzęk węzłów chłonnych szyi

Osoby, które chcą skupić się na leczeniu od wewnątrz, powinny rozważyć picie naparów. W przypadku obrzęku na szyi warto wykorzystać przytulię, która likwiduje stany zapalne, także te toczące się w węzłach chłonnych. Bardzo skuteczne zioła, jeśli chodzi o leczenie powiększonych węzłów chłonnych, to skrzyp polny, kora dębu i szałwia lekarska. Osoby, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do spożywania tych ziół, powinny owe napary pić wolno, drobnymi łyczkami. Wymienione powyżej zioła można także stosować w przypadku kobiet w ciąży i dzieci – jednak po uprzedniej konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Inne sposoby na leczenie powiększonych węzłów chłonnych szyi

Pacjenci, u których węzły chłonne są znacznie powiększone, mogą także pić chłodny sok z buraka. Oczywiście, najlepsze działanie wykazuje ten przygotowany własnoręcznie. W kuracji pomocne są także napary wykonane na bazie miodu i czosnku, a także świeże jagody, bogate w cenne antyoksydanty. Obrzęk pomogą także zredukować okłady z liści orzecha włoskiego – wystarczy wcześniej zalać je przegotowaną wodą na dwadzieścia minut.

Powiększone węzły chłonne szyi to problem, który może być zwiastunem nie tylko lekkich chorób, ale również bardzo poważnych schorzeń. Dlatego nigdy nie wolno ich bagatelizować. Wizyta u lekarza w celu postawienia diagnozy to podstawa. Dopiero po uzyskaniu porady medycznej można skupić się na zastosowaniu domowych metod. Trzeba dobierać je indywidualnie, często metodą prób i błędów. Wszystko dlatego, że nie istnieje uniwersalny sposób, który sprawdzi się, kiedy węzły chłonne szyi ulegną powiększeniu.

[mc4wp_form id="5878"]
Close