Written by 8:52 am Zęby

Piękne zęby – dlaczego czasem zakładamy aparat ortodontyczny?

Piękne zęby - dlaczego czasem zakładamy aparat ortodontyczny

Piękny uśmiech dodaje pewności siebie, poprawia nastrój i sprawia, że inni odbierają człowieka jako osobę pogodną i przyjaźnie nastawioną do życia. Wysoką pozycję wśród problemów z zębami mają wady zgryzu. Nie jest to jedynie problem estetyczny. Przyczyniają się do dysfunkcji wymowy, trudności w oddychaniu, utrudniają spożywanie posiłków i właściwe dbanie o higienę jamy ustnej. Każdy moment życia jest dobry na to, żeby zadbać o zęby i znów oczarowywać otoczenie swoim uśmiechem. Wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny odbywać się regularnie, aby szybko reagować w razie problemów z zębami.

Powszechność wad zgryzu

Wady zgryzu występują już u dzieci i wymagają natychmiastowej korekty. Jest to termin o szerokim znaczeniu. Zaniepokoić pacjenta lub rodziców dziecka powinny krzywe zęby i trudności z przeżuwaniem pokarmu. Wady zgryzu mogą powstać już w okresie płodowym lub we wczesnym dzieciństwie. Nieleczone wady zgryzu są przyczyną nie tylko wad wymowy, ale także próchnicy, uszkodzenia dziąseł i zmian w wyglądzie twarzy.  Kondycja zębów i szczęki ma wpływ samopoczucie i zdrowie całego organizmu. Nie warto zwlekać z wizytą u ortodonty. Dorośli również zmagają się z tym problemem – najczęściej są to osoby, u których wady zgryzu przeoczono w dzieciństwie.

Najczęściej występujące wady zgryzu

Choć niektóre osoby odczuwają strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, to zauważanie jakichś nieprawidłowości w zgryzie zazwyczaj sprawia, że wszystkie lęki zostają przezwyciężone i pacjent podejmuje leczenie ortodontyczne.  Lekarz-ortodonta to specjalista od przywraca równych zębów i pięknego uśmiechu. Ortodonci wyróżniają kilka najczęściej spotykanych wad zgryzu: otwarty, głęboki, krzyżowy przodozgryz i tyłozgryz oraz stłoczenia zębowe i szparowy typ uzębienia. Żadnej z tych wad nie wolno lekceważyć i trzeba dobrać odpowiednie sposoby leczenia. Leczenie ortodontyczne wymaga czasu, ale bardzo dobre rezultaty. Do leczenia wad zgryzu stosuje się nakładki na zęby lub specjalne aparaty.

Sprawdź:  Jak ważna jest profilaktyka jamy ustnej? Poznaj sprawdzone sposoby

Wygodne nakładki na zęby

Ortodonci polecają leczenie wad zgryzu „niewidocznymi”, przeźroczystymi nakładkami. Są one wygodniejsze i bardziej dyskretne niż tradycyjny aparat.  Nikt, kto nie wie o problemie właściciela nakładek, nie zauważy ich na zębach. Nakładki ortodontyczne działają poprzez wywieranie delikatnego, stałego nacisku na zęby, co pomaga przesunąć do właściwego, prostego ułożenia.

 Pacjent może uśmiechać się do zdjęć. Poza tym nakładka jest znacznie tańsza niż aparat ortodontyczny, a czas jej noszenia bywa krótszy niż aparatu. Należy ją ściągać  do jedzenia, picia kolorowych napojów i mycia zębów. Do czyszczenia nakładek ortodontycznych należy używać miękkiej szczoteczki i pasty do zębów o właściwościach nieściernych. Wyboru leczenia wady pacjenta dokonuje ortodonta, ale zawsze warto zapytać o możliwość leczenia nakładkami.

W przypadku wad zgryzu najważniejsze jest szybkie podjęcie leczenia. Przysłowiowe „krzywe zęby” to poważny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu człowieka.

[mc4wp_form id="5878"]
Close